Matylda na European Development Days+Astrid na 100 rocznicy bitwy+15 rocznica śmierci księżnej Rethy


Królowa Matylda wzięła dziś udział w szeregu spotkań na European Development Days 2017.Rano była obecna na otwarciu imprezy w Tour&Taxis w Brukseli. W tegorocznej edycji European Development Days bierze udział 140 państw i ponad 5000 osób.Następnie wydała lunch dla uczestników EDD17. Wśród nich znaleźli się: prezydent Ghany Nana Akufo-Addo, premier Norwegii Erna Solberg, laureatka pokojowej nagrody Nobla Leymah Gbowee, Alaa Murabit, Jeffrey D. Sachs, Neven Mimica, Amina J. Mohammed, belgijski minister spraw zagranicznych, premier Belgii Alexander de Croo.
Po południu Matylda spotkała się z młodymi liderami i wygłosiła przemówienie podczas debaty panelowej Leaving no one behind


"Inwestycje w rozwój, przede wszystkim inwestycje w ludzi". Ludzie muszą być w centrum naszych obaw i naszych starań, aby nikogo nie pozostawić. Edukacja wysokiej jakości i zdrowie są podstawą zrównoważonego rozwoju.  

Wasze Ekscelencje, Panie i Panowie,  

Mając to na uwadze, Europejskie Dni Rozwoju oferują nam wyjątkową platformę, która umożliwi nam realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Europa inwestuje więcej niż ktokolwiek inny w trwały rozwój na całym świecie. Ponadto, bliżej do kraju, kraje Unii Europejskiej są głęboko zobowiązane do zaszczepienia w swej polityce społecznej podstawowej zasady trwałości z korzyścią dla wszystkich.  

Nadal jesteśmy na początku podróży Agendy 2030. Początek transformacyjnej podróży. Tak więc zasięg dla różnych graczy i ich wdrożenie mają zasadnicze znaczenie. Bruksela, w samym sercu Europy, może i będzie doskonałym mnożnikiem naszych celów. 

Nasza dyskusja tego popołudnia, w której uczestniczą wyżsi urzędnicy ONZ i Unii Europejskiej, tak aby zilustrować. Jest oczywiste, że dalsze ambicje zawarte w Agendzie 2030 będą ułatwione przez poszukiwanie synergii i partnerstwa. 

 Tym tematem zajmiemy się w samym sercu naszego programu. Rzeczywiście, rozwój społeczeństwa będzie bardziej wiarygodny i trwały, jeśli każda osoba będzie brana pod uwagę, a  firma będzie tworzyła możliwości i równe szanse dla wszystkich. „Pozostawienie nikogo za sobą” jest wyzwaniem dla wszystkich krajów, bez wyjątku. Wszystkie nasze społeczeństwa, gdziekolwiek są, obecnie cierpią z powodu głębokiej zmiany.  

Wszędzie pojawiają się nowe różnice między tymi, którzy stawiają na zmiany oraz tymi, którzy zostają z tyłu. Jeśli nie wypełnimy tych luk, będziemy musieli za to zapłacić później. Napięcia i starcia, konflikty i niestabilność-taki może być nasz los. Wysiłki, aby państwo lub społeczeństwo zgadzało się w tej dziedzinie okażą inteligentne inwestycje. 

 W tym duchu, mocno wierzę, że zdrowie i jakość kształcenia są jednymi z pierwszych środków działania, aby uniknąć podziałów i pęknięć w naszych społeczeństwach. Bez podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich, bez edukacji dla wszystkich, postęp pozostaje niepewny. Aby upewnić się, że dostęp dla wszystkich, musimy być pewni, że infrastruktura jest na miejscu. Jednak stanowią one konieczność, niekoniecznie wystarczającą.  

Jestem przekonana, że musimy skupić się na najbardziej narażonych grupach, grupach, które nie mogą znaleźć drogi do szkoły lub drzwi do lekarzy. 

 Chciałabym przedstawić kilka grup, które wydają się służyć jako przykłady: 

 Po pierwsze, istnieją dzieci w środku konfliktu zbrojnego lub bez możliwości ucieczki od przemocy, często oddzielone od swoich rodziców. Ostatnio rozmawiałam z małoletnimi bez opieki, którzy uciekli przed wojną toczącą się w domu. Ich historie rozdzieraj serce. Niech staną się centrum naszych działań.  

Następnie jest nadal niepokojąca sytuacja kobiet i dziewcząt. W niektórych krajach dostęp dziewcząt do edukacji nie jest wystarczająco zagwarantowany. W innych krajach, autonomia kobiet jest poważnie ograniczona. Dzień, w którym kobiety mają takie same prawa i te same możliwości jak mężczyźni, będzie kolejnym krokiem w kierunku lepszej przyszłości. Zróbmy to priorytetem. 

 I wreszcie, istnieją problemy ze zdrowiem psychicznym, które czynią ogromne szkody. Rzeczywiście, opóźnienie umysłowe lub zaburzenia psychiczne spowodowane na przykład niedożywieniem może poważnie zagrozić zrównoważonemu rozwojowi.  

Kilka razy rozmawiałam z nastolatkami i młodymi kobietami-ofiarami konfliktów lub mieszkających na obszarach po zakończeniu konfliktu. Ofiary takich sytuacji mogą mieć widoczne lub niewidoczne blizny przez resztę ich życia - to znaczy traumy i zaburzenia mentalne. 

 Często są one pozbawione jakiejkolwiek edukacji i podstawowej opieki zdrowotnej, szkoły i szpitale zostały zniszczone. Musimy zagwarantować integralność fizyczną i psychiczną ofiar. Pewnego dnia, ci dorośli, będą odgrywać ważną rolę w swych społecznościach.  

Podczas moich wizyt, w Belgii i innych krajach, ostatnio w Jordanii i Laosie, uderzyło mnie profesjonalizm i poświęcenie wielu urzędników, pracujący pod auspicjami władz, organizacji pozarządowych i organizacji międzynarodowych.  

Chcę wyrazić moje uznanie za zaangażowanie, które mnoży nasze własne. Ta współpraca jest niezbędna do osiągnięcia zrównoważonego i sprzyjającego społecznemu rozwoju.  

Wymiana, na której skupimy się w tych dniach na pewno zainspiruje nas i wzmocni nasze zaufanie do tego wielkiego przedsięwzięcia.  

Dziękuję.

***

Księżniczka Astrid w towarzystwie księcia Williama wzięła udział w setnej rocznicy bitwy Messines Ridge w Wytschaete, w której walczyli między innymi żołnierze z Nowej Zelandii i Irlandii. Oboje wysłuchali apelu, złożyli wieńce i zwiedzili cmentarz poległych w bitwie.***

Dziś przypada 15 rocznica śmierci księżnej Rethy Lilian-drugiej żony króla Leopolda III, czyli również macochy króla Baudouina, Alberta i Josephine-Charlotte.


Źródła zdjęć: Twitter, Belga Image

4 komentarze:

 1. Dzięki za tłumaczenie przemówienia. Długie, wyczerpujące temat,bardzo głębokie.
  To część pracy Matyldy jako ambadadora zrównoważonego rozwoju przy ONZ. Brzmi poważnie i tak to traktuje .
  Sukienka jeszcze ładniejsza niż wczoraj: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co ;) Jeśli będą publikowane teksty przemówień, to będę starała się je tłumaczyć.
   Widać, że Matylda angażuje się całym sercem w to co robi.
   I do tego pięknie wygląda :)

   Usuń
 2. Gdzieś kiedyś wyczytałam, że Lilian ponoć nie była lubiana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Z tego co wiem między innymi przez związek z nią Leopold abdykował. Trochę to było podobne do tego jak ludzie reagowali na temat Diana-Karol-Camilla, lecz nie do końca, ponieważ Lilian i Leopold swój związek rozpoczęli po śmierci Astrid, ale to temat na całą notkę.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.