Obchody stulecia niepodległości Finlandii


Dziś rozpoczęły się oficjalne obchody stulecia niepodległości Finlandii. Obecni na nich są gospodarze-prezydent Sauli Niinistö i jego żona Jenni Haukio oraz głowy państw: Islandii-prezydent Guðni Thorlacius Jóhannesson i jego żona Eliza Jean Reid, Norwegii-król Harald i królowa Sonia, Szwecja-król Karol Gustaw i królowa Silvia, Dania-królowa Małgorzata.
Uroczystości rozpoczęły się o 10.30 od powitania gości w helsińskim Pałacu Królewskim. Następnie gospodarze i goście pozdrowili z pałacowego balkonu zebranych na placu pod nim. Później przespacerowali się z Pałacu do Ratusza i po drodze rozmawiali ze zgromadzonymi.


Z balkonu Ratusza obserwowali pokaz taneczny, a następnie wzięli udział w lunchu wydanym przez burmistrza Helsinek Jana Vapaavuori'ego. Kolejny punkt wizyty to ponowne otwarcie Fińsko-Szwedzkiego Centrum Kulturalnego Hanassari.

Po południu odwiedzili Sibelius Monument, gdzie zostali powitani przez dzieci z powiewającymi flagami państw nordyckich. Następnie obejrzeli występ Dziecięcego Chóru Tapiola i chóry Helsińskiego Centrum Muzycznego. Występy rozpoczęła utwór Sibeliusa (był fińskim kompozytorem) Sortunut ääni (Złamany głos), a zakończyła Finlandia.Wieczorem odbył się bankiet. Królewskie panie pojawiły się w tiarach: królowa Sonia w Queen Maud's Pearl Tiara, Królowa Silvia w Baden Fringe Tiara, a królowa Małgorzata w Baden Palmette Tiara i po raz trzeci w tym roku w tej samej sukni.


Źródła zdjęć: Belga Image, Twitter, Suomi 100

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.