Aktualizacja: Święto Narodowe w Luksemburgu-dzień pierwszyJutro będzie miało miejsce luksemburskie święto narodowe (czyli uroczyste obchody urodzin Wielkiego Księcia Henri;ego, a uroczystości z nim związane rozpoczęły się już dziś.


Uroczystym otwarciem obchodów jest co roku uroczysta zmiana warty pod pałacem wielkoksiążęcym. Kolejnym zwyczajem jest to, że dziedziczna para wielkoksiążęca odwiedza drugie co do wielkości miasto Luksemburga-Esch-sur-Alzette.


Najpierw Stephanie i Guillaume zostali przywitani przez burmistrz miasta Vera'ę Spautz i innych lokalnych polityków. Następnie para złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wojny i spacerem przeszła do centrum miasta.Pod ratuszem obejrzeli paradę lokalnych organizacji, a gdy weszli do budynku miało miejsce małe przyjęcie i pozdrowili z balkonu mieszkańców.
Na koniec wzięli udział w Esher Volleksfest-lokalnych obchodach święta narodowego.
W tym samym czasie Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa odwiedzili Bettembourg (oni dla odmiany co roku jeżdżą w inne miejsce kraju). Powitał ich burmistrz Laurenz Zaimet, a następnie para odwiedziła pałac Bettembourg, gdzie obejrzeli wystawę Doświadczyć Bettembourg.


W pałacowym parku para wielkoksiążęca obejrzała pokaz umiejętności gimnastyków. Kolejnym punktem wizyty był Festiwal Przyjaźni na placu Nelsona Mandeli, podczas którego można było zobaczyć tradycyjne tańce czy spotkać się z wolontariuszami.

Wieczorem odbył się koncert Miejskiej Orkiestry Luksemburg-Bonnevoie i Orkiestry Księcia Henri'ego przed trybuną honorową na rogu ulicy Congregation i bulwaru Roosvelta. Następnie miała miejsce procesja ze światłami pochodni, w której wzięli udział strażacy, lokalne organizacje, harcerze, grupy przewodników i wiele innych. Dzień zakończył 17-minutowy pokaz fajerwerków na moście Adolfa, któremu towarzyszyła muzyk grana przez orkiestrę wojskową.
Źródła zdjęć: Wort.lu, RTL.lu, Cour grande-ducale

2 komentarze:

 1. Obchody bardzo huczne.
  Para była w świetnych humorach.Urocze jest to zdjęcie,gdy dziewczynka podbiega do Wilhelma i przytula się do niego :)
  Oryginalne i pomysłowe uczesanie,które samo w sobie było ozdobą dla skromnej sukienki.Czerwień jest zarezerwowana dla Stephanie!Wygląda w niej ślicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak i to dopiero pierwszy dzień!
   Śliczne jest też zdjęcie jak Stephanie patrzy na malutką dziewczynkę z flagą Luksemburga. I faktycznie pięknie wczoraj wyglądała.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.