Święto narodowe w Luksemburgu-podsumowanie



W czwartek rozpoczęły się obchody luksemburskiego święta narodowego, które są jednocześnie oficjalnymi obchodami urodzin Wielkiego Księcia Henri'ego. Ten dzień w miarę dokładnie opisałam tutaj. Dodam tutaj jednak kilka informacji na jego temat i skupię się na drugim dniu tego święta.





Piątkowe obchody rozpoczęły się od uroczystości w Filharmonii znanej też pod nazwą Salle de concerts Grande-Duchesse Josephine-Charlotte. Ten punkt dnia jest stosunkowo nowy-po raz pierwszy miał miejsce w 2013 roku.





Wielki Książę Henri wygłosił z tej okazji przemówienie, w którym między innymi mówił: W dniu święta narodowego odkładamy na bok różnice naszych opinii. Dziś patrzymy na to co mamy wspólnego i co nasz naród reprezentuje (...) Dzisiejszy dzień jest dniem dla nas wszystkich, dniem gdy stoimy razem celebrując wspólnotę i szczęście.





Mowy wygłosili też premier Luksemburga Xavier Bettel i przewodniczący parlamentu Mars di Bartolomeo. Wielki Książę wręczył też odznaczenia zasłużonym obywatelom. Po zakończeniu uroczystości z Fetschenhof wystrzeliło 21 salw na cześć Wielkiego Księcia.





Kolejnym punktem uroczystości była parada wojskowa, w której udział wzięli też przedstawiciele policji, służb medycznych, straży pożarnej i służb bezpieczeństwa. Henri i Guillaume zmienili garnitury na mundury wojskowe z tej okazji.



Po południu miało miejsce Te Deum w Katedrze Notre Dame de Louxembourg. Ta uroczysta msza była międzywyznaniowa i przewodniczyli jej: arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, rabin Luksemburga Alain Nacache, imam muzułmańskiej społeczności Muhamed Rizvic.





Tradycyjnie podczas mszy wykonano Domine salvum fac magnum ducem nostrum (co roku jest wykonywane w innej aranżacji) oraz, również jak co roku, hymn Luksemburga Ons Heemecht, hymn wielkoksiążęcy De Wilhelmus oraz Sonnerie nationale.





Wieczorem w Pałacu Wielkoksiążęcym odbyła się gala, na którą zaproszono przedstawicieli rządu, administracji, sądownictwa i ambasadorów.







A co nosiły w czasie tych dwóch dni Maria Teresa i Stephanie?

W Bettembourg Maria Teresa nosiła kombinezon i żakiet od Maxa Mary.



W Ash-sur-Alzette Stephanie założyła sukienkę Tary Jarmon oraz prawdopodobnie torebkę Russel&Bromley (podobną ma księżna Cambridge).





W Filharmonii, na paradzie i Te Deum MT nosiła czerwony komplet Yvesa Doomsa, szpilki i torebkę Prady. Na Te Deum dodała tylko kapelusz Fabienne Delvigne





W Filharmonii i na paradzie Stephnie nosiła pomarańczową sukienkę Paule Ka i szpilki Ruperta Sandersona.







Na Te Deum Stephanie założyła piękną różową sukienkę z peleryną i z ozdobnym dekoltem oraz szpilki Chanel i prawdopodobnie torebkę Judith Leiber.







Wieczorem Maria Teresa założyła suknię Yvesa Doomsa i dobrała do niej Belgian Scroll Tiara.



Natomiast Stephanie pożyczyła suknię od Marii Teresy, która nosiła ją w 2008 roku podczas oficjalnej wizyty w Szwecji. Suknia ta prawdopodobnie pochodzi od Natan. Stephnie dobrała do niej Oval Amethyst Parure, którą nosiła już dwukrotnie.



Źródła zdjęćL Cour grande-ducale, Wort.lu

2 komentarze:

 1. Najbardziej podoba mi się fuksjowa sukienka z pelerynką.Maria Teresa wspaniale wyglądała w czerwieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje top u Stephanie:
   1. Te Deum
   2. Wizyta w Ash-sur-Alzette
   3. Parada
   4. Gala
   Maria Teresa:
   1. Gala
   2. Te Deum
   3. Wizyta w Bettembourg

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.