Belgijskie święto narodowe-preludium


Już jutro odbędzie się belgijskie święto narodowe, ale już dziś odbyło się kilka wydarzeń z nim związanych. Opublikowano orędzie króla Filipa, para królewska odwiedziła jako pierwsza wystawę w Pałacu Królewskim, którą będzie można obejrzeć przez jakiś czas, a wieczorem odbył się koncert.Ale zacznijmy od początku: W środę belgijski dwór opublikował zdjęcia tegorocznej wystawy w Pałacu Królewskim, którą będzie można obejrzeć od 22 lipca do 3 września. W tym roku dotyczy ona między innymi starożytnego Egiptu:Dziś rano opublikowano orędzie króla Filipa z okazji święta narodowego:


Szanowni Państwo,  

Dziś duch optymizmu panuje w naszej gospodarce i na rynku pracy. Nowa dynamika europejska nabiera kształtu. Jak więc wykorzystać ten moment? Jak go wykorzystać dla całego społeczeństwa? Kontynuując kształtowanie społeczeństwa integracyjnego, w którym nikt nie czuje się opuszczony.  

Uczenie się, w szerokim tego słowa znaczeniu, jest kluczem do osiągnięcia tego celu. Ucz się od innych i z innymi. 

 W dobie błyskawicznej i wszechobecnego wiedzy, uczenie się interpretacji faktów i wydawania osądów wartości, pozwala wziąć świadomą odpowiedzialność. „To prawda". „To właściwe". „W porządku" ... Młodzi ludzie uczą się tego najpierw z rodzicami. I ci namiętni nauczyciele, którzy budzą w swoich studentach chęć zrozumienia. W świecie, który zmienia się w przyspieszonym tempie, uczą się od starszych, jak się cofnąć. Seniorzy mogą się też uczyć od młodszych. Zachęcające spotkanie entuzjazmu i kreatywności z mądrością i doświadczeniem życiowym. 

 Praca jest również miejscem, które pozwala na spotkanie. Coraz więcej szkół w Belgii łączą pracę z biznesem w swych programach. Podczas ostatniej podróży do Szwajcarii, mogłem ocenić sukcesy osiągnięte przez ten podwójny modelu szkolenia. Nadal należy promować synergię między światem edukacji i biznesu. Mamy ożywioną dynamikę na rynku pracy. I będziemy tworzyć więcej równych szans. 

 Wreszcie, poznanie innej kultury jest również okazją do uczenia się od siebie nawzajem. Półtora miesiąca temu udałem się z okazji zakończenia postu do rodziny muzułmańskiej mieszkającej w Belgii. Byłem pod wrażeniem, jak każdy członek rodziny jest zaangażowany w społeczeństwie. Nauczyłem się wiele o tym co daje post i moment spotkania. Wychodząc z domu, późno w nocy, byłem witany przez sąsiadów. Zaproponowali mi butelkę wina i powiedział mi, jak szczęśliwi są żyjąc w tej okolicy. Byłem dumny, widząc współistnienie z nami, obok siebie, te dwa prostych sposoby wyrażania prawdziwej gościnności. 

 Nie wszystkie ulice są takie. Ale ten przykład pokazuje nam, w naszym kraju są miejsca, gdzie ludzie żyją razem mimo dzielących ich różnic. Starają się uczyć od innych i z innymi. Poznasz, że masz te same pytania, te same wątpliwości, te same nadzieje, te same marzenia jak swoich sąsiadów. Oni też są zaniepokojeni o dobro swoich dzieci, jakość swej pracy, martwią się o chorych lub starszych. Dowiesz się również, że nasze dzieci mają te same spojrzenia na świat. Dobro i szczęście-czego wszyscy szukają, mają wartość tylko wtedy, gdy są one rzeczywiście wspólne. 

 Królowa i ja widzimy codziennie, co to znaczy wzajemne angażowanie się w liczne inicjatywy solidarności i wzajemnej pomocy. Czy w domu dla bezdomnych, pomoc niepełnosprawnym, czy szerzej w jakiejkolwiek formie wsparcia najsłabszych spośród nas. Takie inicjatywy to prawdziwe perełki dla naszego społeczeństwa. Pokazują nam ukryte bogactwo, które jest najbardziej kruche.  

Szanowni Państwo, 

Jestem pewien, że wszyscy możemy czerpać korzyści z nowej dynamiki, która wydaje się rozpoczynać. Będziemy to robić, próbując dowiedzieć się na co dzień od tych, którzy nas poprzedzili, do tych, którzy są z nami-naszych sąsiadów, którzy czasami czują się tak inaczej. Po prostu chcą spojrzeć poza różnicami. 

 Królowa i ja życzymy wam pięknego Święta Narodowego.Uważni obserwatorzy zaważą w pewnym momencie za królem fotografia. Przedstawiają one członków rodzin królewskich: króla Willema-Alexandra i królowej Maximy, królowej Elżbiety II, cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, Wielkiego Księcia Henri'ego i Wielkiej Księżnej Marii Teresy, księcia Fryderyka i księżnej Mary, króla Felipe i królowej Letizii, oraz kilku innych royalsów, których nie rozpoznałamOkoło południa para królewska otworzyła i jako pierwsza zobaczyła wystawę na Pałacu Królewskim w Brukseli.Królowa Matylda na tę okazję założyła sukienkę Natan.


Wieczorem odbył się koncert przed jutrzejszym świętem narodowym, na którym pojawili się Filip i Matylda oraz księżniczka Astrid i książę Lorenz. Koncert odbył się w Centrum Sztuk Muzycznych w Brukseli, które znamy już z koncertów konkursu królowej ElżbietyJak widzicie księżniczka Astrid porusza się o kulach. Z oświadczenia które dziś wydał rzecznik pałacowy Pierre Emmanuel de Bauw, wynika że księżniczka doznała uraz szyjki kości udowej-jest to mikro-złamanie na skutek przeciążenia, nie upadku. Z tego powodu przez jakiś czas będzie się poruszać o kulach. Jak widać nie przeszkadza jej w wykonywaniu obowiązków i dziś pojawiła się na koncercie, a jutro zobaczymy ją na Te Deum w kościele św. Piotra w Leuven oraz na wojskowej paradzie. Nie jest pewne za to czy będzie na spotkaniu w parku i na pokazie fajerwerków.

Źródła zdjęć: Twitter, Facebook

1 komentarz:

  1. Astrid wydaje mi się osobą podchodzącą bardzo sumiennie do swoich obowiązków.Zawsze w cieniu innych członków rk,zawsze wspiera brata,matka 5 dzieci.
    Sukienka w paski zdecydowanie na nie,one są okropne,ale w czerwieni już jest jej bardzo dobrze.Prosty krój, żywy kolor,dopasowane dodatki,jeszcze kolczyki dla odrobiny blasku i świetna stylizacja gotowa!

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.