Aktualizacja: Drugi dzień obchodów stulecia bitwy pod YpresDrugiego dnia obchodów stulecia III bitwy pod Ypres znanej też jako bitwa pod Passendaele król i królowa Belgów odwiedzili cmentarz Tyne Cot, na którym spoczywa najwięcej żołnierzy z państw należących do Commonwealthu. Pochowano na nim 11 961 żołnierzy, w tym 8 373 o nieznanej tożsamości.Parze królewskiej towarzyszył książę Walii Karol, księstwo Cambridge-Catherine i William oraz Wiceadmirał Timothy Laurence-mąż księżniczki Anny oraz patron War Graves Commission-jednego ze współorganizatorów obchodów.


Książę Karol wygłosił przemówienie, a następnie z królem Filipem złożyli wieńce. Księżna Catherine złożyła bukiet kwiatów, gdy książę William przeczytał napis z grobu: A Soldier of The Great War Known Unto God-Żołnierz Wielkiej Wojny Znany Bogu. Zdanie to wymyślił Rudyard Kipling po śmierci swego syna Johna na I wojnie światowej, gdy pracował w War Graves Commission i przeznaczył je do użycia na grobach nieznanych żołnierzy. Wiceadmirał Timothy Laurence również powiedział kilka słów.Podczas uroczystości na cmentarzu trębacze z Orkiestry Królewskiej Marynarki wykonali Last Post i Reveille.

Następnie Matylda, Filip i Karol otworzyli okop w kościele Dugout w Zonnebeke oraz uczestniczyli w otwarciu British Memorial Garden. Na koniec zobaczyli wystawę Passchendaele Memorial Garden oraz porozmawiali z członkami rodzin ofiar I wojny światowej.Królowa Matylda na tę okazję założyła sukienkę Natan i kapelusz Fabienne Delvigne.
Źródło zdjęć: Belga Image

3 komentarze:

 1. Panie znów pięknie się prezentują

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, choć płaszczyk Catherine przypomina mi jedną z sukienek księżnej Camilli, która też jest kremowa i tylko u dołu ma wzór z ciemniejszych kwiatów

   Usuń
 2. Widać dobre relacje między rodzinami.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.