XVI Eurowizja+nowe informacje o Eurowizji 2018


Po zeszłorocznym zwycięstwie Irlandii, XVI Eurowizja odbyła się w Dublinie 3 kwietnia 1971 roku.

Konkurs odbył się w Gaiety Theatre, a poprowadziła go Bernadette Ní Ghallchoir. W czasie Interval Act pokazano film o zamku Shannon.


W konkursie wprowadzono kilka zmian, między innymi w sposobie głosowania: każdy kraj wyznaczał dwóch jurorów, jednego w wieku 16-25 lat i drugiego z przedziału 26-55 lat. Każdy z nich mógł przyznać 1, 2, 3, 4 lub 5 punktów każdej piosence tuż po jej wykonaniu. Wyniki głosowania prezentowano po wszystkich występach, wtedy na scenę wychodzili jurorzy z trzech państw i podawali przyznane przez siebie punkty.


Po raz pierwszy wprowadzono obowiązek prezentowania konkursowych piosenek w zapowiedziach przed finałem. Belgijską zapowiedzią był utwór Goeiemorgen, morgen Nicole & Hugo, ale Nicole zachorowała na kilka dni przed występem, co wykluczyło jej udział w Eurowizji. Przy takim obrocie spraw, na ostatnią chwilę wybrano zastępców: Jacquesa Raymonda i Lily Castel. Podobno Castel nie miała nawet czasu na zakup odpowiedniego kostiumu.

W konkursie wzięło udział 18 państw, w tym debiutująca Malta i powracające po rocznej absencji  Finlandia, Norwegia, Portugalia i Szwecja oraz Austria po dwuletniej nieobecności. Pozostałe państwa uczestniczące: Belgia, Niemcy(RFN), Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Monako, Wielka Brytania, Luksemburg, Hiszpania, Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii i Irlandia.Wprowadzono też po raz pierwszy zasadę mówiącą, że na scenie może znajdować się maksymalnie 6 osób. W konkursie wystąpiło też dwoje artystów znanych z poprzednich edycji Eurowizji: w barwach Niemiec Katja Ebstein (na Eurowizji była rok wcześniej) i w belgijskich barwach Jacques Raymond, teraz w duecie z Lily Castel, a dwa lata wcześniej solo.


Eurowizję '71 wygrała reprezentantka Monako-Francuzka Séverine, która nigdy nie była w reprezentowanym przez siebie państwie. Jej piosenkę Un banc, un arbre, une rue skomponował Jean-Pierre Bourtayre, a słowa napisał Yves Dessca.

Austria

Marianne Mendt - Musik


Malta

Joe Grech - Marija L-Maltija


Monako(zwycięstwo)

Séverine - Un Banc, Un Arbre, Une Rue


Szwajcaria

Peter, Sue & Marc - Les Illusions De Nos Vingt Ans


Niemcy(RFN)

Katja Ebstein - Diese Welt


Hiszpania

Karina - En Un Mundo Nuevo


Francja

Serge Lama - Un Jardin Sur La Terre


Luksemburg

Monique Melsen - Pomme, Pomme, Pomme


Wielka Brytania

Clodagh Rodgers - Jack In The Box autor: JoaoVelada


Belgia

Lily Castel & Jacques Raymond - Goeiemorgen, Morgen


Włochy

Massimo Ranieri - L'Amore È Un Attimo


Szwecja

Family Four - Vita Vidder


Irlandia

Angela Farrell - One Day Love


Holandia

Saskia & Serge - Tijd


Portugalia

Tonicha - Menina (Do Alto Da Serra)


Jugosławia

Krunoslav Slabinac - Tvoj Dječak Je Tužan


Finlandia

Markku Aro & Koivistolaiset - Tie Uuteen Päivään


Norwegia

Hanne Krogh - Lykken Er


***

Eurowizja 2018 odbędzie się w Portugalii, najprawdopodobniej w Lizbonie póki co swój udział potwierdziły: Austria, Dania, Szwajcaria, Niemcy (wielka piątka), Belgia, Bułgaria, Cypr, Hiszpania (wielka piątka), Estonia, Finlandia, Francja (wielka piątka), Grecja, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta Norwegia, Polska, Portugalia (gospodarze), Czechy, Rosja i Szwecja.

Źródło zdjęć: Euro-FunFans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.