Książę Gabriel


20 sierpnia 2003 o godzinie 1:14 w Szpitalu Erasmus w Anderlechcie księżna Brabancji Matylda urodziła swe drugie dziecko, a pierwszego syna-księcia Gabriela. Z chwilą narodzin książę zajął trzecie miejsce w kolejce do belgijskiego tronu po swym ojcu-księciu Brabancji Filipie oraz starszej siostrze Elżbiecie. Taka sytuacja jeszcze dwanaście lat wcześniej nie byłaby możliwa-dopiero w 1991 roku w Belgii zniesiono prawo primogenitury męskiej (prawo to powodowało, że chłopcy zajmowali miejsce w kolejce do tronu na przykład przed starszymi siostrami).




Dwa dni później miała miejsce pierwsza oficjalna sesja księcia, a 24 sierpnia razem z mamą opuścił szpital. Książę Filip zarejestrował narodziny syna w ratuszy w Schaerbeek (gmina wchodząca w granice Brukseli), a od burmistrza otrzymał dużego misia dla Gabriela.


Książę Gabriel został ochrzczony w prywatnej ceremonii 25 października 2003 (w dniu drugich urodzin księżniczki Elżbiety) roku na zamku Ciergnon w miejscowości o tej samej nazwie. Jego chrzestnymi zostali baronowa Maria Christina von Freyberg (kuzynka drugiego stopnia księcia Filipa) i hrabia Charles-Henri d’Udekem d’Acoz (brat księżnej Matyldy). Sakramentu udzielił mu kardynał Godfried Danneels. Cłopiec był ubrany w tradycyjną, 20-metrową szatę z jedwabnej satyny i organzyny ozdobionej brukselską koronką.. Nadano mu imiona: Gabriel Baudouin Charles Marie.


Symbolika imion: Gabriel-wszystkie dzieci księstwa Brabancji noszą pierwsze imię z cząstką -el, Baudouin-imię nadane na cześć brata dziadka chłopca-króla Boudouina, Charles-po ojcu chrzestnym Charlesie-Henrim d’Udekem d’Acoz, Marie-imię często nadawane dzieciom w katolickich rodzinach królewskich ku uczczeniu Matki Boskiej (trójka rodzeństwa Gabriela również nosi to imię).


Książę został dwa razy starszym bratem: w 2005 roku dla księcia Emmanuela i w 2008 dla księżniczki Eléonore. Razem z siostrami uczy się w Sint-Jan Berchmanscollege w Marolles (jedna z dzielnic Brukseli) w języku niderlandzkim. Ich nauka obejmuje też język francuski i angielski. Naukę zaczął w wieku trzech lat (do szkoły Sint-Jan Berchmanscollege uczęszcza od 1 września 2006 roku-najpierw chodził tam do przedszkola, a teraz do podstawówki). Tę szkołę skończyły też dzieci księżniczki Astrid.


Gabriel gra na fortepianie i uprawia dużo sportów: piłkę nożną, jazdę na rowerze, tenis, pływanie, jazdę na nartach, żeglarstwo. Jest też członkiem klubu hokeja na trawie Royal White Star w Evere. Często na jego treningach i meczach pojawiają się jego rodzice by go wspierać.


Razem z rodzicami i rodzeństwem mieszka w Pałacu Laeken.



21 lipca 2013 roku dziadek księcia-król Albert II abdykował na rzecz dotychczasowego księcia Brabancji Filipa-ojca chłopca, który stał się wtedy królem Filipem, a Gabriel przesunął się z trzeciej na drugą pozycję w linii sukcesyjnej. Od tamtej pory książę jest powoli wdrażany w królewskie obowiązki: co roku wraz z rodzeństwem uczestniczy w obchodach święta narodowego czy w bożonarodzeniowym koncercie, towarzyszy swej mamie-królowej Matyldzie na konkursie królowej Elżbiety, a tacie-królowi Filipowi w spotkaniu z belgijską reprezentacją na mistrzostwa świata w piłce nożnej.


3 komentarze:

  1. Za niedługo będzie już dorosły. Ciekawa jestem jak będzie wyglądać rola rodzeństwa królowej Elżbiety. Mam nadzieję,że wszystko to zobaczę: )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak ten czas leci! Myślę, że cała czwórka będzie miała jakieś obowiązki, ale najwięcej oczywiście Elżbieta. Jednak najpierw każde z nich skończy studia, a później się zobaczy. Ktoś będzie musiał przejąć misje gospodarcze Astrid. Mam tylko nadzieję, że żadne z nich nie pójdzie w ślady Laurenta.

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.