Królowa Paola


Królowa Paola urodziła się 11 września 1937 roku w Villi Claudia Forte dei Marni we Włoszech jako Donna Paola Margherita Maria Antonia Consiglia, księżniczka Ruffo di Calabria. Jej rodzice to książę Fulco Ruffo di Cabria-as lotniczy I wojny światowej oraz szósty  książę Guardia Lombarda-i księżna Luisa Gazelli dei Conti de Rossana e di Sebastiano-potomkini bohatera amerykańskiej rewolucji, markiza de Lafayette. Paola to ich siódme, najmłodsze dziecko. Babka ze strony ojca-Laure Mosselman do Chenoy była Belgijką.Paola spędziła swe dzieciństwo i młode lata w Rzymie, gdzie uczęszczała do Istituto Villa Pacis, Istituto Sant'Angela Merici i Liceo Caterina Volpicelli, gdzie uczyła się między innymi łaciny i greki. Posługuje się biegle włoskim, francuskim, niemieckim i angielskim. Dość słabo zna niderlandzki, którym posługuje się 60 % Belgów, przez co często spadała na nią fala krytyki.


Wyszła za księcia Alberta (wówczas księcia Liege i młodszego brata króla Baudouina) z Belgii 2 lipca 1959 roku, którego poznała rok wcześniej na bankiecie w belgijskiej ambasadzie w Rzymie z okazji wyboru papieża Jana XXIII. Po ślubie stała się księżną z Belgii i przysługiwał jej tytuł księżnej Liege. Para ma troje dzieci: króla Filipa (urodzonego 15 kwietnia 1960 r.), księżniczkę Astrid (ur. 5 czerwca 1962 roku) i księcia Laurenta (ur. 19 października 1963 roku).


Pod koniec lat '60 małżeństwo uległo rozkładowi (Albert miał wieloletni romans z baronessą Sybille z Sélys Longchamps, Paola również nie była mu wtedy wierna), plotkowano, że para się rozwiedzie. Problemy jednak pojawiały się już wcześniej: Paola miała problemy z adaptacją do nowej roli, popadała w melancholię, źle znosiła nieobecność męża spowodowaną jego pracą i motorami. Nie radziła sonie z uwagą dziennikarzy. Na osłodę ludzie nazywali ją słoneczną księżniczką, a w 1965 roku piosenkarz Salvatore Adamo zadedykował jej swą piosenkę Dolce Paola.


Jednak na przełomie lat '70 i '80 wrócili do siebie i zdecydowali, że resztę życia spędzą razem. Problemem nadal była oficjalna rola Paoli-mimo że była żoną pierwszej osoby w kolejce do belgijskiego tronu, nie miała oficjalnych obowiązków. W wywiadzie z okazji swych 70 urodzin Paola powiedziała, że mieliśmy problemy, ale teraz stwierdziliśmy, że jesteśmy stworzeni dla siebie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi teraz.


31 lipca 1993 roku zmarł król Baudouin, który nie miał własnych dzieci, więc królem został Albert, a królową małżonką Paola, która jako pierwsza belgijska królowa miała belgijskie korzenie (jej babcia ze strony ojca była Belgijką). Belgijska konstytucja nie precyzuje roli małżonki króla, dlatego Paola najczęściej po prostu towarzyszyła mężowi w jego obowiązkach, ale też objęła swym patronatem kilka organizacji. W czasie panowania swego męża odbyła z nim 29 podróży zagranicznych (w tym do Polski w 1999 roku).


Królową w wypełnianiu obowiązków pomagał sekretarz oraz dama dworu. Paola jako pierwsza rozdzieliła życie osobiste od pracy-Pałac Królewski był oficjalną rezydencją, gdzie wypełniano obowiązki, a mieszkano w Pałacu Belvedere. Zmieniła również wystrój wnętrz-poprzednia para królewska zajmowała się innymi kwestiami, a Paola jest znana z wyrafinowanego gustu, który użyła w doborze mebli, obrazów, bukietów kwiatów i przy urządzaniu przyjęć. Zaopiekowała się również królewskimi ogrodami i parkami.


Królowa oprócz wspierania męża w jego działaniach, poświęcała swój czas kwestiom bliskim jej sercu: sferze społecznej i kulturalnej. W 1992 roku założona została Fundacja Królowej Paoli, która ma na celu integrowanie i nauczanie młodzieży. Jej działania wspierają nauczycieli z każdego szczebla edukacji  oraz szczególnie szkoły i niekorzystnym położeniu społeczno-gospodarczym. Inną fundacją, której celem jest ochrona dzieci i, której patronuje Paola jest Child Focus, której działania mają zapobiec wykorzystywaniu seksualnym dzieci. 


Paola szczególnie angażowała się również w ochronę i zachowanie dziedzictwa Belgii-odwiedzała miejsca kulturowe od klasztorów Beguine po dziewiętnastowieczne fabryki. Żywo interesuje zarówno nowoczesnymi jak i tradycyjnymi rękodziełami. Od lat zachęca do wykonywania i nauczania zawodów rzemieślniczych.


Królowa Paola stale współpracuje ze sztuką współczesną i regularnie wspiera główne wystawy i spektakle artystyczne w Belgii i za granicą. Z inicjatywy królowej Paoli, twórcy współcześni mieli okazję zaprojektować i wykonać oryginalne dzieła w Pałacu w Brukseli. Był to pierwszy taki projekt po blisko stu latach. Mało który król lub królowa wywarła taki wpływ na wygląd Pałacu Królewskiego w Brukseli. Jest Honorowym Prezesem Kaplicy Muzycznej Królowej Elżbiety i Missing Children Europe.


Paola wprowadziła też nowoczesne akcenty: w 2002 roku udzieliła wywiadu z okazji swych 65 urodzin agencji Belga, cztery lata później staje w Wenecji przed kamerami dwóch belgijskich stacji telewizyjnych i odpowiada na pytania. Zadziwia wszystkich tym, że mówi płynnie po niderlandzku. W 2008 roku nagrywa swe słowa związane z walką z białaczką.


8 kwietnia 2008 roku ochrzciła F931 Louise-Marie, drugiej klasy fregata Karel Doorman belgijskiej Marynarki Wojennej. Jest również matką chrzestną około trzydziestu dziewczynek, które urodziły się jako siódme córki w swych rodzinach.


W 2012 r. Gazeta Het Laatste Nieuws opublikowała listę 100 najpotężniejszych kobiet w Belgii, w którym królowa Paola zajęła 90. miejsce.


21 lipca 2013 roku król Albert abdykował na rzecz swego syna Filipa. Paola i Albert mieszkają w Chateau Belvedere na terenie parku Laeken.


W 2015 roku dwór królewski wydał oświadczenie, że królowa będzie miała okres zupełnego odpoczynku w wyniku rad lekarzy. Odwołano wtedy zaplanowaną wizytę Paoli na weneckim Biennale. Królowa miała odwiedzić też dom swej ciotki markizy Margherity Pallavicini Mossi w Grosio, jednak to wyjście również odwołano, a Paola wysłała list. Media przypuszczały, że na wakacjach królowa doznała udaru, lecz później dwór oświadczył, że leczono u niej arytmię serca.


W grudniu 2016 roku królowa Paola trafiła do szpitala z powodu złamania kości udowej w wyniku upadku , a kilka miesięcy później ponownie poddano ją hospitalizacji, ponieważ złamała kręgosłup.


Rodzina odgrywa kluczową rolę w życiu królowej Paoli. Jak każda babka, królowa Paola cieszy się spędzaniem czasu w towarzystwie swoich wnuków. Lubi długie spacery po lesie z królem Albertem II, które dają okazję docenić piękno natury i zmieniające się pory roku. Królowa Paola kocha książki, muzykę i podróże, szczególnie po Europie i Afryce.

2 komentarze:

  1. Była przepiękna kobietą i równie elegancko się zestarzała. Ma rzeczywiście świetny gust.Życzę jej zdrowia,aby długo jeszcze mogła się cieszyć wnukami i nowymi prawnukami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bez powodu mówiono, że była najpiękniejszą arystokratką. Mam nadzieję, że niedługo zostaną ogłoszone zaręczyny Marii Laury lub Joachima albo druga ciąża Lili i będziemy mogli zobaczyć Paolę na rodzinnych uroczystościach.

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.