Mette-Marit na farmie w Oslo


Księżna Mette-Marit odwiedziła dziś farmę Losæter w Oslo, którą uprawia około 100 osób, zarówno dorosłych jak i dzieci oraz młodzieży.Księżna po wizycie powiedziała do dziennikarzy: Bardzo lubię dobre jedzenie i bardzo lubię warzywa, które mogę zjeść zaraz po zerwaniu. Ja też mam mały ogródek kuchenny, a teraz otrzymałam wiele wskazówek na to, co mogę mieć w nim innego niż jarmuż.


To świetna inicjatywa, która mówi trochę o naszym mieście i o tym jakie możliwości mamy by stworzyć zdrowe, ciepłe i dobre społeczeństwo. Jednocześnie skupia się na dzieciach i nastolatkach dorastających w środowisku miejskim, ucząc je, w skąd nasza żywność pochodzi.


Księżna koronna została przyjęta w zielonym biurze burmistrz Oslo Marianne Borgen, Anne Beate Hovind z Bjørvika Development, Astrid Solberg z ligi norweskiej i współorganizotora Andreasa Capjona.


Losæter jest częścią Wolnej Przestrzeni, programu artystycznego dla pomieszczeń użyteczności publicznej w Bjørvika. Jedną z atrakcji jest dom do pieczenia dla tych, którzy uprawiają stare tradycje rzemieślnicze. Mette-Marit spróbowała swych sił jako piekarz do wypieków pod przewodnictwem eksperta szefa kuchni Emmanuela Ranga.


Później odbyła się trasa "Sætra", gdzie księżna, burmistrz i degustator smakowali wszystko od cukru do kukurydzy, a w koszu, który księżna zawiozła do Skaugum zbierane były różne warzywa.


100 działek uprawianych jest przez osoby prywatne. Organizacja młodzieżowa Funduszu Rozwoju, Spire, posiada duży ogród na Losæter i opowiada o swoim skoncentrowaniu się na Nordyckich Superfoodach.


Wizyta zakończyła się gdy czworo dzieci z przedszkola pomogły Burmistrz Marianne Borgen wykopać karczocha zasadzonego w zeszłym roku. Przedszkole często odwiedza Losæter, gdzie przygotowują i jedzą obiad, dbają o kury i dowiadują się, skąd pochodzi jedzenie.


Źródła zdjęć: Terje Pedersen/NTB scanpix, Liv Anette Luane/Det kongelige hoff, Mariam Butt/NTB Scanpix

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.