Norweskie rezydencje królewskie

Pałac Królewski w Oslo


Pałac Królewski znajduje się na wzgórzu, Bellevue, na jednym końcu głównej arterii Oslo, Karl Johans gate. Pałac Królewski jest jednym z najważniejszych budynków w kraju, a od 1814 roku konkretnym symbolem historii norweskiej. Jest własnością państwa i do dyspozycji króla.


Oscarshall


Letni pałac w Oscarshall położony jest na półwyspie Bygdøy w Oslo. Budowa pałacu została zlecona przez króla Oskara I i królową Joséphine, i została ukończona w 1852 roku. Dziś jest własnością państwa i jest oddane do dyspozycji króla.

Bygdø Royal Farm


Bygdø Royal Farm położone jest na półwyspie Bygdøy w Oslo. Jest własnością państwa i jest do dyspozycji króla.

Skaugum


Skaugum Estate to rezydencja pary książęcej. Gospodarstwo leży w gminie Asker, na południowy zachód od Oslo i jego historia sięga czasów średniowiecza.

The Royal Lodge


Prywatna własność króla i królowej to "Willa Królewska" lub "Dom Królewski", jak się dzisiaj nazywa się. Znajduje się on na Voksenkollen, wzgórzu na obrzeżach Oslo.

The Royal Mountain Chalet


Royal Mountain Chalet "Prinsehytta" to prywatna własność króla i królowej. Znajduje się w Sikkilsdalen, w górach Jotunheimen. Sikkilsdalen to dolina łącząca dolinę Gudbrandsdal w Vinstra.

Mågerø


Mågerø jest prywatną, letnią rezydencją króla i królowej i znajduje się na pogórzu w miejscowości Tjøme w południowej Norwegii. Powstało w 1993 roku w wyniku konkursu, w którym wybrano projekt Lund Hagem Arkitekter A/S na nową letnią rezydencję pary królewskiej.

Stiftsgården


Stiftsgården to oficjalna siedziba króla w Trondheim. Jest położony centralnie, przy głównej ulicy miasta, Munkegaten, na północ od głównego placu. Pałac został zbudowany w XVIII wieku i jest jednym z największych budynków drewnianych w Skandynawii.

Gamlehaugen


Gamlehaugen jest oficjalną siedzibą króla w Bergen. Budynek jest własnością państwa i jest zarządzany przez zachodnionorweskie biuro regionalne Dyrekcji Budownictwa Publicznego i Nieruchomości.

Ledaal


Ledaal jest oficjalnym miejscem pobytu króla w Stavanger. Budynek jest własnością gminy Stavanger, a królewską rezydencją jest od 1947 roku.

Jacht królewski Norge


Jacht królewski Norge był prezentem od narodu norweskiego do króla Haakona VII w 1947 r. Statek jest własnością Jego Królewskiej Mości Króla, ale jest obsadzony i utrzymywany przez Królewską Marynarkę Norweską. Flaga Królewska zostaje wciągnięta na najwyższy maszt, gdy Król jest na pokładzie Jachtu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.