Aktualizacja: Odsłonięcie pomnika i obrazu w NRK


W niedzielę 17 września księżniczka Astrid udała się do Londynu by odsłonić popiersie swego dziadka króla Haakona VII pod kościołem marynarzy, który przez lata skupiał wokół siebie Norwegów mieszkających w Londynie.Autorem popiersia jest Nils Aas, a powstało ono by podkreślić rolę króla Haakona w Londynie w czasie wojny i bliskiej więzi norweskiej rodziny królewskiej z Anglią.


***


Jednym z prezentów na 80 urodziny norweskiej pary królewskiej był obraz przedstawiający króla Olava V od rządu. W poniedziałek 18 września został on odsłonięty w siedzibie rządu.


Przemówienie wygłosił i odsłonił obraz Olemic Thommessen-przewodniczący rządu.


Obraz powstał w wyniku konkursu. Z pięciu kandydatów wyłoniono jednego-Kirę Wager, która namalowała powyższy obraz oraz opowiedziała o nim kilka zdań tego dnia.


Obraz przedstawia króla Olava w chwili składania zaprzysiężenia na króla w 1958 roku, które odbyło się z rocznym opóźnieniem z powodu braku możliwości wcześniejszego zwołania rządu.


Obraz dołączy do obrazów Haralda Dalsa przedstawiającego intronizację króla Haakona w 1905 roku i Anne Vistven, który obrazuje moment wstąpienia na tron króla Haralda w 1992 roku.Mette-Marit na tę okazję założyła najprawdopodobniej nową sukienkę Valentino oraz buty Gianvito Rossi i torebkę Naledi Copenhagen.
Źródła zdjęć: Sven Gjeruldsen/Det kongelige hoffnAudun Braastad / NTB scanpix, Paris match

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.