Ostatni tydzień w norweskiej rodzinie królewskiej20 września książę Haakon i księżna Mette-Marit rozpoczęli trzydniową podróż po norweskich miejscowościach. Pierwszego dnia odwiedzili Øyrkollen na wyspie Høylandet, gdzie teatr rodzinny Høylandet wykonał "Koło życia" z Króla lwa.

Następnie zwiedzili Park Narodowy Namsskogan, w którym wysłuchali informacji na temat zagrożonych gatunków drapieżników, na przykład niedźwiedzia brunatnego.Kolejną miejscowością odwiedzoną przez parę książęcą tego dnia było Grong, gdzie uczestniczyli w otwarciu nowego centrum kulturalnego Cube. Tam też książę i księżna czytali na głos opowiadania dla dzieci.Ostatnim punktem tego dnia było Namsos, a w nim muzeum Rocka i koncert tej muzyki w NTE Arena.***

Drugiego dnia podróży Haakon i Mette-Marit odwiedzili Fosnes, gdzie zobaczyli dom wielofunkcyjny, a w nim spotkali się z przedszkolakami i uczniami 10 klasy. Tam też mogli zobaczyć kącik poświęcony poecie Olavowi Duunowi, który pochodzi z Fosnes. Następnie zajrzeli do Café Paradis-miejsca spotkań mieszkańców.Drugim przystankiem tego dnia było Flatanger. Tutaj para książęca spotkała się z uczestnikami programu Syngende eldreinstitusjoner, który integruje ludzi starszych przez śpiewanie. Następnie  odwiedzili Storlavika Aquaculture Park, który zapewnia symbiozę między człowiekiem, a środowiskiem wodnym. Wieczorem Haakon i Mette-Marit wydali przyjęcie na jachcie KS Norge, którym podróżowali w czasie tych trzech dni, dla lokalnych władz.

***

Ostatniego dnia podróży (22 września) Haakon i Mette-Marit zobaczyli gminę Frosta, a w niej: klasztor w Tautra, gospodarstwo rodzinne Viken Gartneri oraz Valgberg. Wspólny mianownik dla tych trzech miejsc to zioła i warzywa, które są uprawiane przez zakonnice, stanowią źródło dochodu w gospodarstwie Viken oraz były przedmiotem quizu w Valgberg.***

Tego samego dnia królowa Sonia uczestniczyła w wycieczce, podczas której spotkała się z młodymi ludźmi z różnych zakątków świata, którzy należą do United World College.

***

24 września królowa Sonia uczestniczyła w 800-leciu kościoła Romnes, 150-leciu kościoła Holla i 800-leciu ruin kościoła Holla.***

Tego samego dnia książę Haakon i księżna Mette-Marit z Ingrid Alexandrą i Sverre Magnusem pojawili się na kolarskich mistrzostw świata w Bergen.

Źródło zdjęć: Kongehuset

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.