Aktualizacja: Spotkanie głów państw niemieckojęzycznych


27 września po raz czternasty odbył się szczyt głów państw niemieckojęzycznych. Tegorocznym gospodarzem spotkania jest Luksemburg i luksemburska para wielkoksiążęca. Wśród zaproszonych znajdują się: książę Alois i księżna Sophie z Liechtensteinu, król Filip i królowa Matylda z Belgii, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i jego żona, austriacki prezydent federalny Alexander Van der Bellen i jego żona, szwedzka prezydent Swiss Doris Leuthard i jej mąż.Rano głowy państw uczestniczyli w spotkaniu na temat migracji, integracji imigrantów oraz zmianach następujących w Europie w Centrum Culturel de Rencontre Abbaye de Neumünste. W tym czasie i w tym samym czasie ich współmałżonki rozmawiały z trzema luksemburskimi autorami oraz wzięły udział w dyskusji na temat szlaków kulturowych w Europie. Następnie wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania.
Kolejnym punktem programu był komunikat skierowany do mediów od Wielkiego Księcia Henri'ego.

Po południu wszyscy uczestnicy szczytu spotkali się w luksemburskiej filharmonii. Dołączyła do nich dziedziczna para wielkoksiążęca.Następnie wszyscy udali się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Wielkiego Księcia Jeana, gdzie obejrzeli wystawę rzeźb.Dzień pełen spotkań zakończył się w Pałacu Wielkoksiążęcym. XV spotkanie głów państw niemieckojęzycznych odbędzie się w przyszłym roku w Szwajcarii.


2 komentarze:

  1. Spotkanie w miłej atmosferze i pięknym otoczeniu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widać że MT i Matylda się przyjaźnią ciekawe czy w wolnej chwili wymieniają jakieś ploteczki ;) fajnie też było zobaczyć parę książęca z Lichtensteinu nie mamy wielu okazji żeby ich widywac
    Ewa

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.