Artykuł z ŻnG: Król Harald V i królowa Sonia-Utrapienie z następcami tronu

W maju tego roku Norwegowie obchodzili uroczystości jubileuszowe pary królewskiej: król Harald V i królowa Sonja skończyli 80 lat

Mezalianse, rozwody, zdrady: potomkowie króla na cenzurowanym


Książę Haakon i jego żona Mette-Marit mają dwoje wspólnych dzieci: Ingrid (13) i Sverre'a (12). Wychowywali też syna księżnej, Mariusa (20) 

Członkowie norweskiej rodziny królewskiej od lat żyją w centrum uwagi mediów i społeczeństwa. Sam król Harald V ponad pół wieku temu popełnił mezalians, poślubiając wywodzącą się z rodziny kupieckiej Sonję. I choć obecnie panująca królewska para przetrwała liczne kryzysy, to dziś ich dzieci żyją na świeczniku z powodu osobistych problemów i skandali.

Nastolatek na bakier z etykietą


Sverre nie zawsze zachowuje się stosownie do sytuacji...

Małżeństwo syna króla Haralda V też wzbudziło wiele kontrowersji. Książę Haakon, podobnie jak ojciec, zakochał się w dziewczynie "z ludu". Co więcej, kelnerka Mette-Marit miała już nieślubnego syna Mariusa, którego urodziła w wieku 23 lat. A jego ojciec-Morten Borg-był w przeszłości karany za posiadanie narkotyków. Książę Haakon w końcu pojął za żonę Mette-Marit, ale ta sprawa była długo roztrząsana w mediach. Dziś książęca para ma dwójkę własnych dzieci, należy do ulubionych norweskich celebrytów, choć co jakiś czas pojawiają się plotki o zdradach i romansach księcia. Księżnę bardziej niż plotki na temat męża, martwią kłopoty z synami. Najstarszy Marcus skończył 20 lat i, mimo że nie posiada żadnych praw do tronu, jest obiektem zainteresowania fotoreporterów. Dlatego Mette-Marit napisała niedawno bardzo emocjonalny list otwarty, w którym prosi o uszanowanie prywatności jej syna, a na koniec cytuje... wiersz Wisławy Szymborskiej "Notatka". Z kolei młodszy syn, 12-letni Sverre Magnus często jest na bakier z etykietą. Ostatnio, gdy norweska rodzina królewska pozdrawiała poddanych z balkonu, książę stroił dziwne miny i... tańczył hip-hop.

Kontrowersyjna księżniczka


Märtha Louise poślubiła pisarza Ari Behna

Märtha Louise, siostra Haakona, zrzekła się oficjalnych tytułów i pretensji do tronu. W 2002 r. wyszła za pisarza Ari Behna. Mają trzy córki: Maud Angelicę, Leah Isadorę i Emmę Tallulah. Ich małżeństwo jednak wisi na włosku: para od roku jest w separacji. Równie dużo kontrowersji, co nadchodzący rozwód, budzi to, że księżniczka prowadzi szkołę oferującą kursy alternatywnych terapii (niektórzy zarzucają jej oszustwa).W maju ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą złożyli oficjalną wizytę w Norwegii, aby wzmocnić współpracę między naszymi krajami. Para prezydencka pojawiła się w Pałacu Królewskim w Oslo na uroczystej kolacji wydanej przez króla Haralda V i królową Sonję.


Para królewska poznała się i zakochała w sobie w 1959 r., ale na ślub musiała poczekać 9 lat. Uroczystość odbyła się 29 sierpnia 1968 roku
Harald V musiał długo walczyć, aby jego ojciec zaakceptował jego związek z pochodzącą z rodziny kupieckiej Sonją


***

Jest to artykuł z gazety Życie na Gorąco numer 31/2017. Wszelkie błędy pochodzą z artykułu i ich autorką nie jest właścicielka bloga.

3 komentarze:

 1. Akurat tego artykułu nie mam w swojej kolekcji,więc ciekawie było zobaczyć,co tym razem wymyślili. Przynajmniej poruszyli temat norweskiej monarchii i nawet bez większych błędów: )

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za artykuł to niesamowite że w polskiej prasie pojawiło się coś o innej rodzinie królewskiej niż brytyjska
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że raz na jakiś czas polska prasa napisze coś o innych rodzinach królewskich.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.