Księżniczka Elżbieta


Księżniczka Elżbieta urodziła się 25 października 2001 roku w szpitalu Erasmus w Anderlechcie jako pierwsze dziecko księcia Brabancji Filipa i jego żony Matyldy. Od dnia jej narodzin wiadomo było, że w przyszłości zostanie królową, bez względu na to czy będzie miała młodszego brata-w 1991 roku w Belgii przyjęto ustawę zrównującą prawa dziewczynek i chłopców do tronu.
Jej pełne imię to: Élisabeth Thérèse Marie Hélène. Élisabeth na cześć królowej Elżbiety (swej pra-prababci), Marie na cześć Matki Bożej, a Hélène po siostrze swej mamy i zarazem po matce chrzestnej.Elżbieta została ochrzczona 9 grudnia 2000 roku na zamku Ciergnon przez kardynała godfrieda Danneelsa, arcybiskupa Mechelen-Brukseli. Je rodzicami chrzestnymi zostali jej kuzyn - książę Amedeo i ciocia ze strony matki-księzna Hélène d'Udekem d'Acoz.Od dnia wstąpienia na tron jej ojca (21 lipca 2003) nosi tytuł księżnej Brabancji-tytuł należny następcy/następczyni belgijskiego tronu.


Księżniczka uczęszcza do niderlandzkojęzycznej szkoły Sint-Jan Berchmanscollege w Brukseli. Będzie pierwszym belgijskim monarchą, którego nauka nie przebiega w języku francuskim. Posługuje się również językiem francuskim i angielskim oraz uczy się języka niemiackego.7 września 2011 roku Elżbieta otworzyła Szpital dla dzieci imienia księżniczki Elżbiety, który jest częścią szpitala uniwersyteckiego w Ghent. Wtedy też wygłosiła swe pierwsze przemowienie (w języku niderlandzkim). Jej imię nosi też belgijska stacja badawcza Antarktyczna Stacja Badawcza Księżniczki Elżbiety. 16 maja 2015 roku Elżbieta zastała matką chrzestną statku patrolującego wybrzeże P902 Pollux.
Księżniczka razem z rodzicami i rodzeństwem mieszka w Pałacu Laeken.
Elżbieta gra również na fortepianie i pobiera lekcje tańca. Lubi różne gatunki muzyki. Uwielbia też gotować i cały czas szuka nowych przepisów. Przyjaźń jest dla niej bardzo ważna-spędza dużo czasu ze swoimi przyjaciółmi. Dla przyjemności czyta książki, które są dla niej źródłem doświadczeń i inspiracji.
Księżniczka uprawia sporty: jazdę na rowerze, pływanie, jazdę na nartach, żeglarstwo i nurkowanie. Lubi również trekking, który daje jej możliwość bliskiego kontaktu z naturą.Księżniczka Elżbieta jako wolontariuszka pomaga dzieciom z trudnościami w nauce, osobom starszym, bezdomnym oraz osobom niepełnosprawnym.4 komentarze:

 1. Skąd jest to ostatnie zdjęcie- prześliczne: )
  Elżbieta będzie piękną,wspaniałą królową.
  Ciekawe kiedy znajduje na to wszystko czas...Może w belgijskich szkołach mają mniej nauki i zadań niż w polskich: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zostało dziś opublikowane z okazji urodzin księżniczki, tak samo jak pierwsze i przedostatnie w poście.
   Nie mam pojęcia jak ona to godzi, chyba będę musiała przybliżyć w jakimś poście belgijski system nauczania i sprawdzić czym różni się od polskiego.

   Usuń
 2. ,Śliczna dziewczyna , mieszanka taty i mamy

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne te oficjalne zdjęcia, z roku na rok Elisabeth staje się coraz ładniejsza

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.