Haakon i Mette-Marit w Etiopii-dzień III i IV


Trzeciego dnia pobytu w Etiopii norweska para książęca skupiła się na spotkaniach związanych ze zdrowiem i zmianą klimatu.. Etiopia odgrywa wiodącą rolę w międzynarodowych wysiłkach na rzecz zmian klimatu, a Norwegia wspiera jej działania.Ich Królewskie Wysokości rozpoczęły dzień w Szpitalu ALERT, gdzie księżna Mette-Marit otworzyła Konferencję na temat Zdrowia, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Międzynarodowa współpraca w zakresie programów szczepień i chorób epidemicznych była kluczowym tematem programu konferencji.


Szpital ALERT jest pionierem chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej w Etiopii, a ponadto jest narodowym centrum chirurgii ręki. Specjaliści ośrodka wykonują między innymi zabiegi rekonstrukcyjne w celu naprawienia uszkodzeń spowodowanych chorobami takimi jak rak i trąd. Para książęca odbyła krótką wycieczkę po jednej z obsługiwanych przez Norwegów oddziałów szpitalnych, gdzie spotkali pacjentów z urazami i chorobami, które uniemożliwiają im normalne życie, od wykonywania podstawowych zadań, takich jak trzymanie przedmiotów, mówienie lub samodzielne jedzenie. Operacja, która czeka tych pacjentów, najprawdopodobniej przywróci im możliwość wzięcia udziału w społeczeństwie - odda im życie. 


Istnieje długa tradycja współpracy związanej ze zdrowiem między Etiopią i Norwegią. Norwescy misjonarze przez wiele lat pracowali bardzo starannie nad poszerzeniem usług opieki zdrowotnej w południowej Etiopii, a wiele wspólnych projektów może wywodzić swoje korzenie z tych wczesnych wysiłków. W konferencji wzięli udział pracownicy służby zdrowia ze współpracujących szpitali i uniwersytetów z obu krajów.


Około 80 procent ludności Etiopii stanowią rolnicy, a kraj ten jest również bardzo wrażliwy na zmiany klimatyczne. Etiopia przejęła wiodącą rolę w międzynarodowych wysiłkach na rzecz walki ze zmianą klimatu i jest siłą napędową porozumienia paryskiego. W 2011 r. Kraj wdrożył strategię przyjaznej dla środowiska, ekologicznej gospodarki, której celem jest stanie się krajem o średnim dochodzie, bez zwiększania emisji gazów cieplarnianych powyżej poziomu z 2010 r.


Norwegia wspiera Etiopię w tej strategii i - wraz z garstką innych krajów - dołączyła do Etiopii w osobnym partnerstwie klimatycznym. Norwegia wspiera te działania w trzech obszarach: zrównoważonego rolnictwa, energii odnawialnej i ochrony lasów.


Haakon i Mette-Marit mieli okazję odwiedzić wspierany przez Norwegię projekt Sustainable Land Management, ze szczególnym naciskiem na zmniejszenie zakwaszenia gleby i poprawę jakości gleby. Podczas tradycyjnej ceremonii parzenia kawy, para książęca mogła spotkać się z miejscowymi rolnikami, którzy czerpią korzyści z projektu i wysłuchali ich opowieści o swoim codziennym życiu i wyzwaniach.


Wiele organizacji norweskich jest obecnych w Etiopii, a książę i księżna spotkali się dziś z przedstawicielami kilku z nich na lunchu. Spotkanie odbyło się w siedzibie Norweskiej Misji Luterańskiej i nie był to pierwszy przypadek wizyty norweskiej rodziny królewskiej; Ich Królewskie Wysokości obejrzeli wystawę fotograficzną wizyty króla Olafa w 1966 roku.Po południu książę koronny spotkał się z dr Addisu Gebregziabherem, szefem etiopskiej komisji praw człowieka. Para koronna otrzymała informacje, w jaki sposób komisja wykonuje swoje obowiązki i jakie są największe wyzwania w zakresie praw człowieka w Etiopii.


Etiopia jest znana jako miejsce pochodzenia kawy. Obecnie kawa stanowi 60 procent eksportu rolnego kraju. Norwegowie przewodzą światu w konsumpcji kawy na osobę, a rosnąca wiedza o kawie i zainteresowanie nią w domu przyczyniły się do wzrostu gospodarczego w Etiopii. Norweska firma Nordic Approach specjalizuje się w dystrybucji przyjaznych dla środowiska ziaren kawy, współpracując z lokalnymi rolnikami w celu poprawy jakości kawy, co pomogło rolnikom uzyskać wyższe ceny za swoje produkty.


Wieczorem książę koronny i księżna koronna wzięli udział w przyjęciu w rezydencji ambasadora Norwegii w Etiopii, Jego Ekscelencji Pana Andreasa Gaardera.Dziś książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili  obóz dla uchodźców w Hitsats. Etiopia znajduje się w Rogu Afryki, a jej najbliższymi sąsiadami są Erytrea, Sudan, Sudan Południowy, Dżibuti, Somalia i Kenia. Etiopia stosuje podejście "otwartych drzwi" dla uchodźców i jest krajem w Afryce, który przyjmuje ich najwięcej. Od września 2017 r. W Etiopii było ponad 883 000 zarejestrowanych uchodźców. Większość pochodzi z południowego Sudanu, Somalii i Erytrei.


Region Shire mieszczą się cztery obozy dla erytrejskich uchodźców. Hitsats jest jednym z nich. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) gościł dziś w trakcie wizyty pary książęcej.

Każdego miesiąca przybywa około 2000 uchodźców z Erytrei do Etiopii. Od 200 do 300 jest nieletnich. W sumie 75% uchodźców na danym obszarze ma mniej niż 25 lat i większość przychodzi sama. Zagwarantowanie, że dzieci i młodzi ludzie w czasie wojny i kryzysu mają możliwość pójścia do szkoły, jest niezbędne. Edukacja i szkolenia zapewniają przyszłość.


Norwegia wspiera projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych, a tutaj w Hitsats, Haakon i Mette-Marit mogli to zobaczyć w praktyce. Pomoc dla uchodźców polega na kształceniu zawodowym i zajęciach dla nieletnich w obozie w ramach norweskiej inicjatywy edukacyjnej.


Otwarte drzwi Etiopii są niezbędne dla wszystkich poszukujących ochrony, a także stanowią bardzo ważny wkład w stabilność regionu. Ale uchodźcy w większości odnoszą się do obozów, w których nie ma wielu możliwości budowania życia na zewnątrz. Wielu uchodźców nie widziało lokalnej możliwości i zdecydowało się na podróż do innych krajów.


W 2016 r. Etiopia wprowadziła nową politykę dotyczącą uchodźców, która przyczynia się do większej integracji poprzez zwiększenie dostępu do edukacji, pracy i opieki społecznej. UNHCR wspiera prace nad zapewnieniem większej stabilności i niezależności uchodźcom przebywającym w Etiopii.


Wizyta w obozie była ostatnim punktem napiętego programu wizyty norweskiej pary książęcej w Etiopii.


Źródła zdjęć: NTB Scanpix, Belga Image

3 komentarze:

 1. Świetny,wyczerpujący opis wizyty. Nie byłam świadoma,że Etiopia jest tak rozwinięta w porównaniu z innymi afrykańskimi krajami i że współpracuje ściśle z Norwegią. Te tez jest dla mnie jasne,dlaczego para książęca się tam wybrała.
  Co do stylizacji moją uwagę zwróciła biała sukienka z ażurków. Świetna,minimalistyczna i dziewczęca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy pisała ten post też mnie to zdziwiło i rzuciło to nowe światło na wizytę pary książęcej.
   Mette-Marit ostatnio coraz lepiej się ubiera, choć nie podoba mi się jej szal w pasy-mam prześcieradło w dokładnie taki sam wzór.

   Usuń
 2. Bardzo ładne zdjęcie pary książęcej na tle pól :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.