Mette-Marit na stuleciu powieści


Księżna Mette-Marit była obecna wczoraj na uroczystości stulecia wydania znakomitej opowieści Knuta Hamsuna o rolniku Isaku Sellanraa. Książka została wydana w 1917 roku i przyniosła Hamsunowi Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1920 roku.


Aby uczcić tę rocznicę Hamsun Center w Nordland zorganizowało spotkanie salonu literackiego w SALT Art w Oslo - o Hamsunie, kobietach i wartościach.


Ale najpierw było czytanie "Błogosławieństw ziemi", z towarzyszeniem gitary.
Znajdujemy silne kobiety w glebie pola, pisze Hamsun Center w swoim zaproszeniu na wieczorny salon; Hamsun opisuje, że człowiek w polu nie radzi sobie bez kobiecej pomocy, czy mamy coś do nauczenia się od kobiet Hamsuna? Dlaczego nie pasuje to do naszych nowoczesnych poglądów? W rozmowie między innymi Selma Lønning Aarø wystąpiła z uznanym przez krytyków filmem "Jej kłamliwa powierzchowność" o Annie Munch i jej "prześladowaniu" Knuta Hamsuna.

Rozmowę poprowadził dziś Solveig Hirsh z wydziału ds. Rozpowszechniania w Hammer Center.


Przez cały tydzień będą się odbywały inne wydarzenie, które uświetnią 100. rocznicę opublikowania przez Hamsuna jego książki i wartości dzieła literackiego autora. Uważany jest za jednego z najważniejszych autorów norweskiej historii. Hamsun został nazwany ojcem współczesnej literatury i wpłynął na wielu autorów - takich jak Thomas Mann i Franz Kafka.

Przedmiotem spotkań będą też problematyczne aspekty życia Knuta Hamsuna - jego polityczne poglądy i stanowisko podczas II wojny światowej.

Źródło zdjęć: Belga Image

2 komentarze:

  1. Ciekawi mnie ta stylizacja: czy to jest płaszcz bez rękawów a pod spodem sukienka czy całość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To oddzielne części garderoby. Bezrękawnik Mette nosiła już na kilku innych wyjściach z innymi ubraniami.

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.