Matylda i Filip w Indiach-dzień V i VI


Wczoraj królowa Matylda i król Filip rozpoczęli swój piąty dzień podróży po Indiach od przelotu do Bombaju, gdzie przywitał ich Vinod Tawde-minister edukacji i szkolnictwa wyższego w rządzie Maharasztra we wschodnich Indiach. Minister wręczył parze królewskiej książkę o życiu Chhatrapati Shivaji Maharaj i Chanakya'i.Następnie Matylda i Filip spotkali się z gubernatorem stanu Maharasztra-Vidyasagar Rao i jego małżonką, którzy wydali dla nich też lunch.Następnie królowa Matylda udała się do szkoły podstawowej Lions, gdzie zobaczyła między innymi wykonanie piosenki o myciu rąk. Ta piosenka to część szerszej akcji szerzącej zasady higieny wśród dzieci zainicjowanej przez lekarzy z Limburgii, który współpracują z Uniwersytetem w Hasselt, UNICEF-em i indyjskim ministrem zdrowia.
 Król Filip w tym czasie spotkał się z indyjskim ministrem Handlu, Sureshem Prabhakar Prabhem oraz wziął udział w otwarciu obrad okrągłego stołu pod tytułem Dobre praktyki w sektorze diamentów w celu wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego. 


Królowa uczestniczyła w seminarium poświęconym naukom przyrodniczym i opiece zdrowotnej w Trident Nariman Point w Bombaju, a następnie uczestniczyła w spotkaniu networkingowym. W uroczystości wzięli udział dr Deepak Sawant, Minister Zdrowia Publicznego i Opieki Rodzinnej stanu Maharasztra.


W tym samym miejscu król Filip wziął udział w ceremonii podpisania kontraktów belgijsko-indyjskich.


W międzyczasie Matylda spotkała się z Pooja'ą Tarpaja'ą-założycielką i dyrektor generalną Arpan-organizacji, której flagowym programem jest Osobisty Bezpieczny Program Edukacji. Na tym spotkaniu były też obecne dzieci-uczestnicy programu.


Wieczorem odbyło się przyjęcie wydane przez Port w Antwerpii w Trident Nariman Point. W czasie przyjęcia Brama do Indii została podświetlona w kolorach flag Belgii i Indii.
Dziś w ostatnim dniu oficjalnych spotkań (jutro nastąpi wylot  do Brukseli) Matylda i Filip wzięli udział w meczu krykieta w obecności indyjskiego międzynarodowego gracza Virendera Sehwaga w Oval Maidan w Bombaju. Działalność ta była wspierana przez UNICEF, który chce promować znaczenie sportu w rozwoju najmłodszych.Para królewska spotkała się następnie nieoficjalnie z prasą, która obsługuje tę wizytę państwową.Król odwiedził też hotel Taj Mahal Palace, aby wziąć udział w upamiętieniu ataków terrorystycznych, które nawiedziły miasto Bombaj w dniach 26-29 listopada 2008. Hotel Taj Mahal Palace był jednym z celów terrorystów. Królowi towarzyszył Pan Hardeep Singh Puri, Minister Stanu (niezależny od opłat) Ministerstwa Spraw Mieszkaniowych Republiki Indii.


Następnie Filip wziął udział w otwarciu Szczytu technologii czystych "Rozwiązania dla inteligentnych miast i przemysłu" w hotelu Taj Mahal Palace w Bombaju. Król też krótko porozmawiał z prelegentami na szczycie.


W tym czasie królowa Matylda odwiedziła Fundację Muzyczną Mehta Mehta w Bombaju, założoną w 1995 roku na cześć indyjskiego dyrygenta i skrzypka Mehli Mehta (1908-2002).


Król uczestniczył w lunchu biznesowym w hotelu Oberoi w Bombaju. Ten lunch zgromadził szefów firm indyjskich i belgijskich.Po południu para królewska wzięła udział w ceremonii zapalania lamp z belgijską siostrą Jeanne-założycielką National Domestic Workers Movements oraz porozmawiali z członkami organizacji.
Źródła zdjęć: Belga Image, Twitter

3 komentarze:

  1. Program wizyty bardzo napięty, ale i bardzo ciekawy. Podoba mi się wieczorna kreacja z przedostatniego dnia

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tą tradycyjną,czerwoną kropką na czole wyglądają trochę przerażająco :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podświetlona brama super pomysł. Bordowa sukienka jest ładna. królowa grała w krykieta tak jak Kate w 2016 roku.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.