Mette-Marit i Haakon w Etiopii-dzień I i II


W poniedziałek książę Haakon i księżna Mette-Marit przybyli do stolicy Etiopii-Addis Abeby-z oficjalną wizytą, która rozpoczęła się oficjalnie dziś. Wczoraj para książęca została zauważona gdy opuszczała hotel Sheraton.Norwegia i Etiopia miały silne relacje od lat, szczególnie od II wojny światowej-wtedy na emigracji w Londynie spotkali się król Norwegii Haakon i etiopski cesarz Hajle Selassie. Obu połączyło doświadczenie przymusowego opuszczenia swych państw po zajęciu ich przez odpowiednio nazistowskie Niemcy i Włochy. Po wojnie obaj panowie odwiedzili się nawzajem w swych krajach.Wizyta pary książęcej potrwa trzy dni (zakończy się w czwartek) i została zorganizowana na zaproszenie prezydenta Etiopii-Mulatu Teshome.Dzisiejszy dzień rozpoczął się od oficjalnego powitania pary książęcej w Etiopii pod Pałacem Narodowym w Addis Abebie. Książę Haakon i prezydent Mulatu Teshome dokonali przeglądu wojsk oraz wysłuchano hymnów obu państw. Następnie książę Haakon miał okazję porozmawiać z prezydentem wewnątrz pałacu.Później w Norweskiej Ambasadzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami ONZ, w którym wzięli też udział Sekretarz Stanu w Norweskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Tone Skogen i norweski ambasador w Etiopii-Andreas Gardner.Po południu Haakon i Mette-Marit wzięli udział w forum biznesowym Etiopia-Norwegia Partnerstwo i Biznes w Zrównoważonym Rozwoju, które odbyło się w hotelu Hilton. Księżna Mette-Marit wygłosiła na nim przemówienie.Książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili następnie siedzibę Unii Afrykańskiej, gdzie para spotkała się z przedstawicielami Unii oraz, gdzie książę wygłosił przemówienie. To spotkanie zakończyło się przyjęciem.
Wieczorem odbył się bankiet w Pałacu Prezydenckim, w którym wzięła udział para książęca i podczas którego książę wygłosił kolejne przemówienie, w którym powiedział między inymi:

Pomimo oczywistych różnic między naszymi dwoma krajami, doszedłem do świadomość, że mamy też sporo cech wspólnych: W obu naszych krajach, nasze życie jest ściśle powiązane z charakterem, który nas otacza, w górach, na polach. Góry są bardzo realną częścią naszego życia, a nie tylko pięknym tłem. Mamy wspólne zobowiązanie do walki ze zmianami klimatu i zapobieganiu globalnemu ociepleniu[..]. Mamy ściśle współpracować na zaspokojenie potrzeb finansowania ambitnej agendy 2030 z celami zrównoważonego rozwoju oraz mamy wspólne zobowiązanie do poprawy jakości kształcenia, ze szczególnym naciskiem na edukację dziewcząt - jest to temat bardzo bliski memu sercu - również jako ojcu.


*Póki co nie ma dobrych zdjęć z bankietu*


Źródła zdjęć: Belga Image, NTB Scanpix

3 komentarze:

  1. Róż,róż i jeszcze róż. Dwie pierwsze ładne,wyjątkowo eleganckie,ale suknia z bankietu powaliła mnie. Nie spodziewałam się po Mette czegoś tak oszałamiającego.Perfekcja!

    OdpowiedzUsuń
  2. Księżna chyba zmieniła stylistę, bo jak na razie stylizacje są bardzo dobre! :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.