Mette-Marit zastępuje Sonię+więcej


We wtorek (31 października) księżna Mette-Marit zastąpiła królową Sonię na otwarciu wystawy Rola Królowej. O zamianie poinformowano dzień wcześniej.Wystawa odbywa się w arcybiskupstwie w Trondheim i opisuje rolę norweskich królowych w średniowieczu. Bohaterkami wystawy są cztery kobiety: Margrete Skulesdatter, Eufemia z Rugii, Margrete Valdemarsdatter i Dyveke Sigbrittsdatter, które symbolizują cztery aspekty: religię, kulturę, władzę i miłość.


Badania pokazują, że kobiety odegrały w średniowieczu większą rolę niż przypuszczano: ślub Margrethe z królem Haakonem IV Haakonsonem było przypieczętowaniem pokoju między nim, a jej ojcem. Eufemia przywiozła ze swej ojczyzny bogate wiano i bibliotekę, ostatnio jej imię nadano jednej z ulic w Oslo.


Z kolei Margrethe była córką króla Danii i wyszła za mąż za Haakona VI Magnussona, a następnie stała się władczynią Danii, Norwegii i Szwecji. Natomiast Dyveke była kochanką króla Christiana II, nawet po jego ślubie z Elżbietą Habsburżanką.


***

W środę (1 listopada) król Harald, Książę Haakon i księżna Mette-Marit uczestniczyli w obchodach 500-lecia reformacji w katedrze w Nidaros.
***

22 października księżniczka Marta Luiza opublikowała na Instagramie zdjęcie swej córki Leah z podpisem, że wygrała zawody jeździeckie w swej kategorii bez łamania nóg.


***

25 października i w kolejnych dniach księżniczka Marta Luiza dzieliła się zdjęciami z podróży do Hiszpanii z okazji 10-lecia Soul Spring.


***

31 października Marta Luiza podzieliła się kilkusekundowym nagraniem przedstawiającym jej córkę Leah Isadory w przebraniu na Halloween.


Źródło zdjęć: Ned Alley/NTB Scanpix, Instagram


2 komentarze:

  1. Interesująca tematyka. Oczywiście,że w średniowieczu kobiety odgrywały ogromną rolę. Kto prowadził mężczyzn? Kobiety,tylko oczywiście o tym się nie mówiło: )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak to jest w rodzinie-mężczyzna jest jej głową, ale to kobieta jest szyją, która nią kręci ;)

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.