Ostatnie wyjścia Sonji i Mette-Marit


Królowa Sonja otworzyła 23 listopada narodową konferencję MiRA Center.


 "Edukacja i uczestnictwo w miejscu pracy są kluczowe dla udanej integracji", powiedziała królowa Sonja ze sceny w Craftsman w Oslo, dodając:"Kiedy wszyscy uczestniczą w swojej wiedzy, doświadczeniu i na terenie, możemy stworzyć razem dobre i różnorodne społeczeństwo."
W sali ponad 100 uczestników konferencji było gotowych usłyszeć raporty i dyskusje na temat edukacji i kształcenia zawodowego wśród kobiet i dziewcząt z mniejszości narodowych.


Za konferencją znajduje się centrum zasobów MiRA dla kobiet o pochodzeniu mniejszościowym, którego Królowa jest patronką. "Bezrobocie wśród kobiet o pochodzeniu mniejszościowym jest wyższe niż wśród reszty populacji", pisze MiRA Center w zaproszeniu na konferencję.

Od swojego powstania w 1989 r. Centrum pracowało nad równouprawnieniem i integracją płci - takie tematy jak płeć i rasizm, przemoc wobec kobiet oraz szkoła i edukacja. Po prezentacji prezydenta Oslo Marianne Borgen, Fakhra Salimi, przewodnicząca MiRA Center, przedstawiła wstęp do konferencji, na której przedstawiła niektóre wyzwania jako tło dzisiejszej konferencji.


Młode dziewczęta z pochodzeniem mniejszościowym uczą się jak zostać lekarzami, inżynierami i dziennikarzami, ale mamy także wyzwania.


***


Księżna Mette-Marit była obecna wczoraj na 75-leciu deportacji norweskich Żydów.


Żydzi deportowani z Norwegii przybyli do Szczecina. Skąd zostali przetransportowani pociągiem do obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Byli to kobiety i mężczyźni - dzieci i osoby starsze. Najstarszy miał 81 lat. Najmłodsze było dziecko. Tylko ty wróciłeś.

Ta deportacja była największą z pięciu wysyłek Żydów z Norwegii. Ogółem deportowano 773 Żydów. Ocalało tylko 38 osób.

Fatalny dzień 75 lat temu upamiętniono wydarzeniem w auli Uniwersytetu.

Obecni byli świadkowie Gerd Golombek i Leif Grusd, którzy uniknęli deportacji norweskich Żydów. Obie miały 12 lat 75 lat temu i opowiadały o podróży do Szwecji. Rozmawiali z nimi Guri Hjeltnes, dyrektor Centrum Studiów nad Holokaustem i mniejszościami mniejszościowymi, Centrum HL.


"Nikt nie powinien zapomnieć, że to się stało i jest to świetny sposób, aby przypomnieć wszystkich, którzy odeszli", powiedział Leif Grusd, pytając, dlaczego ważne jest, aby opamiętać ten dzień. "Myślę, że ważne jest, aby wszystkie historie pojawiały się. To świetny sposób, aby podziękować wszystkim, którzy ryzykowali swoje życie - w kółko."


Historyk Bjarte Bruland badał deportację norweskich Żydów podczas II wojny światowej i prowadził zapis historii podczas Miejsca Pamięci.

- Nazizm wskazuje na najgłębszego człowieka mogącego upaść - pogardę, nienawiść i strach skierowane na innych ludzi. Historia rzadko się powtarza, ale zawsze istnieją ślady przeszłości w naszych czasach, powiedział Bruland, kończąc pracę następującym apelem:

"W naszych czasach istnieje tendencja do wydmuchiwania zdarzeń przez nasze wyświetlacze w niekończącym się strumieniu - często bez wyjaśnienia. Odpowiedź musi być taka, że ​​musimy obudzić krytyczny sens nowych pokoleń. Że incydent, który miał miejsce 75 lat temu, nie może zniknąć w strumieniu wiadomości. Tylko tak będziemy w przyszłości zapobiegać nowemu napaści i zabijaniu.

"Historia jest rzadka, ale zawsze istnieją ślady przeszłości w naszych czasach."
Centrum HL znajdowało się za pomnikiem z Konfederacją Mosaic (DMT) w Oslo i Jewish Society w Trondheim. Mówili o tym premier Erna Solberg, Rita Abrahamsen i Ervik Kohn z Konfederacji Mosaic. Alexander Levi zwrócił się do zgromadzenia składającego się z ofiar nazizmu, ich potomków i innych, którzy chcieli sobie przypomnieć.


***

Księżna Mette-Marit była obecna dziś na międzynarodowej konferencji poświęconej kobiecym przywództwom i globalnym celom zrównoważonego rozwoju. Zwiększona równość płci i więcej kobiet na wysokich stanowiskach - w biznesie, polityce - są kluczowe dla osiągnięcia celów ONZ w celu wyeliminowania wszelkiego ubóstwa. Ponad 100  osób wzięło udział w konferencji pod patronatem Care, Norfund i Business Organization.


Zarówno minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide, jak i dyrektor inwestycyjny Robert Næss z Nordea Investment Management zajmowali wszystkie stanowiska, w których wykazali, że firmy o większej różnorodności i kobiety zarządzające mają wyższe obroty.

Ale wciąż jest długa droga. 96 procent z 11 000 największych firm na świecie ma mężczyznę jako zarówno prezesa, jak i wiceprezesa. Tylko 0,5 procent największych firm ma kobiety jako dyrektora.


Terri McCullough, były dyrektor „nie pułapy: pełny udział Project” wskazał na dwa obszary, gdzie ważne było mieć wzorców kobiecych więcej kobiet liderów - w polityce ze sformułowaniem przepisów ustawowych i wykonawczych - i jako doradców i mentorów dla siebie.

- Nie możesz być tym, czego nie możesz zobaczyć, powiedziała Terri McCullogh.

Źródło zdjęć: NTB Scanpix

1 komentarz:

  1. Podoba mi się stylizacja z siwą spódnicą- odpowiednia do rodzaju spotkania.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.