The Nine Provinces TiaraThe Nine Provinces Tiara, która najpierw należała do księżniczki Astrid ze Szwecji, w zeszłym roku obchodziła dziewięćdziesiąte urodziny. Gdy Astrid poślubiła przyszłego króla Leopolda III z Belgii, tiara była jednym z jej prezentów ślubnych. Została wykonana w 1926 roku przez belgijskiego jubilera Van Bever'a i przekazana Astrid w imieniu narodu belgijskiego. Inne nazwy tej tiary to też Diadem of the Nine Provinces i Belgian Empire Tiara.

Oryginalna tiara była meandrowym bandeau (opaską), zwieńczoną serią 11 dużych, okrągłych diamentów (które, w niektórych światłach, wydają się mieć lekko żółtawy odcień) o łącznej masie ponad stu karatów pochodzących z Konga (ówczesnej prowincji Belgii) na kolcach. Diamenty te miały symbolizować dziewięć prowincji Belgii (stąd nazwa), dziesiąty Kongo, a jedenasty według różnych źródeł Belgię jako całość lub rodzinę królewską. Tiarę można było nosić od początku z lub bez zwieńczenia diamentami.


The Nine Provinces Tiara noszona jako bransoletka

Astrid wprowadziła innowacje, dodając serię powiązanych ze sobą łuków z diamentów nad dużymi diamentami, nadając całej tiarze dużo bardziej solidny wygląd. Dziś jest ogólnie noszona jako kompletny element, chociaż królowa Paola nosiła meandrową podstawę tiary tylko jako naszyjnik typu choker. Dodatkowo, tiara może być noszona z łukami, ale bez diamentowych kolców, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych królewskich tiary w rękach Belgów.

Księżna Lilian w podstawie The Nine Provinces Tiara

Księżna Lilian użyła szczytowych diamentów z Nine Provinces Tiara przy tiarze Art Deco Bandeau

Po śmierci Astrid w 1935 roku, jej mąż, król Leopold III, odziedziczył tiarę. Jego druga żona, Lilian, nigdy nie nosiła kompletnej części, chociaż nosiła różne elementy tiary, w tym część meandrową jako tiarę bandeau i jako bransoletkę oraz diamenty ze zwieńczenia tiary dodawała do innych elementów biżuterii, na przykład do naszyjnika lub tiary Art Deco Bandeau.

Nine Provinces Tiara jako bransoletka


Ale pełna wersja tiary wciąż była noszona tylko przez belgijskie królowe. Kiedy Fabiola de Mora y Aragón poślubiła syna Leopolda i Astrid, króla Baudouina, w 1960 roku otrzymała tę tiarę i nawet założyła ją w dniu ślubu.Fabiola nosiła tiarę w różnych formach w czasie bycia królową. Na przykład w szczególnie niecodzienny sposób: ze skrzyżowanymi łukami, ale bez dużych okrągłych diamentów.

Szczytowe diamenty z Nine Provinces Tiara jako naszyjnik


Gdy Baudouin zmarł niespodziewanie w 1993 roku, królowa Fabiola przekazała tiarę nowej królowej małżonce, Paoli, która nosiła ją do 2013 roku, kiedy jej mąż abdykował na rzecz ich starszego syna. W czasie, gdy była królową Belgii, Paola nosiła głównie The Nine Provinces Tiara zamiennie z Art Deco Bandeau, którą otrzymała w prezencie od swojego teścia. Na duńskim królewskim weselu w 2004 roku użyła meandrowej podstawy jako naszyjnika typu choker.

Podstawa Nine Provinces Tiara jako naszyjnik typu choker


Dziś tiarę nosi królowa Matylda, pierwsza urodzona w Belgii królowa kraju. Pozowała w tiarze na swój pierwszy oficjalny portret jako królowa małżonka, chociaż zdecydowała się nosić tylko meander bandeau, a nie pełną wersję tiary. Ma tendencję do noszenia podstawy tiary częściej niż pełnej wersji, ale czasami nosi kompletną tiarę.


Matylda będzie nadal używać tiary, ale tylko do dnia, w którym jej starsza córka, Elżbieta, zostanie królową. Elżbieta będzie pierwszą w historii królową Belgii, jeśli monarchia przetrwa do jej wstąpienia na tron.Źródła zdjęć: ANP, Place Royale, Manue  Sevilla, Pinterest

3 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.