Haakon i Mette-Marit na lekcji gotowania


Wczoraj księżna Mette-Marit i książę Haakon odwiedzili szkołę Frydenberg w Oslo, gdzie odwiedzili młodzież stowarzyszoną w Kompassmat.


Kompassmat zrzesza młodzież, którą interesuje żywienie i zminimalizowanie jego marnotrawstwa. Para książęca porozmawiała z uczniami oraz razem z nimi wzięła udział w lekcji gotowania.


Ta lekcja nie była zwyczajną lekcją gotowania. Uczestnicy gotowali z rzeczy zazwyczaj nie stosowanych w ten sposób w kuchni, na przykład ze skórki pomarańczy.


Kompassmat jest też firmą przetwarzającą nadwyżki żywności, czym zajmuje się młodzież w wieku 15-25 lat przeszkolona przez firmę. Nad ich pracą czuwają profesjonalni szefowie kuchni.


Celem działalności Kompassmat jest nie tylko przetwarzanie żywności, ale też zbudowanie sieci osób o różnych doświadczeniach i wiedzy na temat każdej młodej osoby, która wejdzie do projektu. Każdy uczestnik dostaje odpowiednią rolę i we współpracy z ekscytującymi partnerami młodzi ludzie przechodzą trzyetapowy program, w którym celem jest płatna praca - na przykład w ramach zespołu Kompassmat.


Źródło zdjęć: Belga Image

2 komentarze:

  1. M -M i Haakon cieszyli się czasem gotowania.
    Skórka pomarańczy to trochę ryzykowny wybór.Wiele ludzi ma na nią uczulenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widać, że parze książęcej podobało się wspólne gotowanie.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.