Świąteczne wyjścia norweskiej rodziny królewskiej


22 grudnia królowa Sonia odwiedziła Hovseterhjemmeti-jeden z najnowszych i najnowocześniejszych domów opieki.


Królową powitała prezydent Oslo,burmistrz dzielnicy Vestre Akers, dyrektor ośrodka oraz dzieci z przedszkola. Królowa wzięła udział w codziennych zajęciach podopiecznych oraz została oprowadzona po budynku, w którym znajdują się na przykład zakład fryzjerski, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, fototerapeuta i siłownia. Ponadto Hovseterhjem ma bibliotekę i własny park. Następnie królowa Sonia spotkała się z kilkrgem podopiecznych.


Hovseterhjemmet mieści się w nowym budynku zlokalizowanym w centrum Hovseter w Vestre Aker. Każda jednostka zawiera trzy skrzydła z ośmioma pokojami, kuchnią i salonem. Skrzydła zostały nazwane po dobrze znanych dzielnicach w mieście, takich jak Holmenkollen, Bogstad i Oslofjorden. Wszystkie pokoje dzienne mają prywatną łazienkę z toaletą i prysznicem. Dom opieki ma tarasy na dachu i ogrody komunalne, gdzie trzy ogrody są połączone z osłoniętą jednostką znajdującą się na pierwszym piętrze. Ponadto mają własny bar z widokiem na dużą część Oslo i wewnętrzny Oslofjord.


Mieszkańcy mają również szeroki program kulturalny z regularnymi zajęciami na każdym piętrze, organizowane są różne oferty grupowe, a także koncerty i wycieczki. We wrześniu 28 osób z Hovseterhjem znalazło się wśród wielu tysięcy osób, które z niecierpliwością oczekiwały na coroczną kulturową wędrówkę wzdłuż Akerselva, "Elvelangs in torchlight".

***

24 grudnia książę Haakon, księżna Mette-Marit i jej syn Marius odwiedzili restaurację Egon w Storo, gdzie odbył się lunch dla uczestników Natthjemmet i Fattighuset. 


Każdy z uczestników mógł zjeść coś smacznego i otrzymać prezent. Restauracja Egon powinna była być zamknięta w ten dzień, ale pracownicy chcieli zrobić coś dobrego i dlatego zorganizowali świąteczny lunch. Sklepy sąsiadujące ze sklepem natomiast ufundowały prezenty.


Fattighuset działa na rzecz poprawy życia tych, którzy nie mają wiele w swoim codziennym życiu. Rozdają żywność i odzież oraz inne wsparcie ludziom. Są organizacją wolontariacką, której celem jest pomaganie ludziom w trudnej sytuacji. Chcą także pomóc ludziom w samopomocy. Oprócz żywności i odzieży, oferują dostęp do komputerów osobistych, zajęć rekreacyjnych, pomoc finansową i wiele innych.


Natthjemmet to oferta pomocy dla kobiet z problemami związanymi z narkotykami i prostytucją w Oslo. Natthjemmet jest otwarte codziennie od 21:00 do 12:00. Oferują jedzenie, ubrania na zmianę, czyste łóżko, rozmowy i pomoc techniczną, jeśli kobieta sobie tego życzy.


Oferują również prostą opiekę zdrowotną, a kobiety, które tam przychodzą, nie potrzebują żadnych referencji. Natthjemmet pomaga kobietom poruszać się we własnych domach, a celem tego jest pomóc kobietom uzyskać większą kontrolę nad własnym życiem.

***


Tego samego dnia książę Haakon, księżniczka Ingrid Alexandra, książę Sverre Magnus, Marius Borg Hoiby oraz mama Mette-Marit udali się na mszę świętą do kościoła w Asker, gdzie przywitał ich proboszcz parafii-Tor Øystein Vaaland.


Tematem kazania było przesłanie Bożego Narodzenia. Podczas mszy świętej za oprawę muzyczną byli odpowiedzialni chór Asker Bel Canto i wokalistka Frida Lund-Larsen. Wykonano między innymi Det kimer nå til julefest oraz Deilig er jorden. Po mszy rodzina udała się do Skaugum na rodzinne świętowanie Bożego Narodzenia.

***


25 grudnia król Harald, królowa Sonia, księżniczka Marta Luiza i jej córki (na zdjęciach zauważyłam tylko dwie młodsze-Leah Isadorę i Emmę Tallulah)wzięli udział w mszy świętej w kościele w Oslo Holmenkollen.


Rodzinę królewską powitał proboszcz parafii Jan-Erik Heffermehl, a mszę świętą odprawiła Inger Margrethe Magnus. Za oprawę muzyczną odpowiadali: organista Petter Amundsen, dyrygenta Gunna Gjon oraz sopranistka Katharine Frogner Kockum i mezzosopranistki Eriki Tordeus.

***

W sierpniu przyszłego roku król Harald i królowa Sonia będą obchodzić 50 rocznicę ślubu. Para jednak już zadecydowała, że swą rocznicę będą świętować skromnie-tylko w gronie najbliższej rodziny. Para stwierdziła, że w ostatnich latach dane im było już świętować hucznie (25-lecie wstąpienia na tron i podwójne 80 urodziny) i teraz zdecydowali się na skromne, prywatne uroczystości.

Źródła zdjęć: NTB Scanpix, Belga Image

2 komentarze:

  1. Myślę, że to świętowanie w gronie najbliższych to dobry pomysł :) Para Królewska nie jest już przecież młoda, a huczne świętowanie-kolejne-jest męczące nawet dla ludzi młodych ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie też znaczącą była kwestia finansowa.Mam nadzieję jednak na sesję całej rodziny.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.