Wręczenie pokojowej nagrody Nobla+więcej


Najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni jest wręczenie Nagród Nobla, które co roku odbywa się 10 grudnia. Nie inaczej było i w tym roku. W Oslo jest wręczana pokojowa nagroda Nobla, którą w tym roku przyznano International Campaign to Abolish Nuclear Weapons.
Co roku król Norwegii wręcza nagrodę laureatowi, a prawie cała norweska rodzina królewska bierze udział w wydarzeniach towarzyszących ceremonii. Dzień rozpoczęła audiencja udzielona przez króla Haralda przedstawicielce organizacji, w której wzięła też udział królowa Sonja, książę Haakon oraz księżna Mette-Marit.
Jednak jeszcze wcześniej księżna Mette-Marit z dziećmi-Ingrid Alexandrą oraz Sverre Magnusem odwiedzili przyjęcie dla dzieci zorganizowane z okazji wręczenia pokojowej nagrody Nobla.


O trzynastej w ratuszu nastąpiło oficjalne wręczenie nagrody przedstawicielce International Campaign to Abolish Nuclear Weapons za swoją [organizacji] pracę w zwracaniu uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne użycia broni jądrowej i ogromne wysiłki na rzecz wprowadzenia popartego traktatem zakazu posiadania takiej broni.
Wieczorem odbył się bankiet w Grand Hotelu na cześć laureata nagrody.

Dziś wieczorem natomiast odbył się koncert z okazji rozdania nagród Nobla, na którym wystąpili między innymi John Legend, Zara Larsson. Artystom towarzyszyła Norweska Orkiestra Radiowa pod batutą Gustavo Dudamela, który ostatnio dyrygował filharmonikami wiedeńskimi na wiedeńskim koncercie noworocznym. Po raz pierwszy uczestniczyła w nim księżniczka Ingrid Alexandra i książę Sverre Magnus
Warto wspomnieć o obecności na uroczystościach pewnej starszej pani-Setsuko Thurlow-aktywistki International Campaign to Abolish Nuclear Weapons oraz osoby, która przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie.


***

8 grudnia księżna Mette-Marit i książę Haakon założyli stroje robocze i wzięli udział w pracach, którymi zajmuje się firma Medarbelderne, która zatrudnia osoby z uzależnieniami.

***

Dziś przed południem para książęca odwiedziła jedną z kawiarni w Oslo, gdzie zatrudnieni są ludzie z uzależnieniami. W kawiarni znajdują się również kopie czasopism, które można kupić, a połowa przychodu z ich sprzedaży trafia do osób z trudnościami w utrzymaniu się.
Źródło zdjęć: Belga Image

2 komentarze:

  1. Płaszczyk w kwiaty byłby naprawdę świetny,gdyby nie wystająca spod spodu sukienka w paski. Było to już za dużo wzorów.
    Biała suknia byłaby lepsza bez wzorków,dzięki którym przypomina mi piżamę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem ta czarna bluzka z elementem żabotu nie pasuje MM. Płaszcz w kwiaty jest ok. Biała suknia nie należy do najgorszych ale MM świetnie w niej nie wygląda. Za to stylizacja z dzinsami wg mnie bardzo na plus.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.