Flashback: Wizyta królowej Elżbiety w Norwegii


Dziś przyszedł czas na wspomnienie drugiej, dość niedawnej wizyty członków brytyjskiej rodziny królewskiej w Norwegii. Było to na przełomie maja i czerwca 2001, a Norwegię odwiedziła wtedy z państwową wizytą królowa Elżbieta II z mężem, księciem Edynburga, Filipem.Królowa z mężem przyleciała do Oslo 30 maja. Para została oficjalnie powitana na terenie twierdzy Akerhus, gdzie królowa z królem Haraldem dokonała przeglądu wojsk, a następnie złożyła wieniec kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym norweskie ofiary II wojny światowej, który znajduje się na terenie twierdzy.W powitaniu uczestniczyła też królowa Sonia. Następnie obie pary pojechały do pałacu królewskiego w Oslo, gdzie odbył się prywatny lunch, na którym obecny byli inni członkowie norweskiej rodziny królewskiej: książę Haakon z narzeczoną Mette-Marit Tjessem Hoiby, księżniczka Marta Luiza oraz księżniczka Astrid.

Wieczorem w Pałacu Królewskim odbył się uroczysty bankiet, na który panie założyły długie suknie i tiary.

31 maja norweski rząd wydał przyjęcie na cześć brytyjskiej królowej i jej męża na zamku Askerhus. 
Królowa Elżbieta, książę Filip i norweska para królewska odwiedzili następnie szkołę podstawową Boltelokka, gdzie obserwowali jak dzieci się uczą.

Elżbieta, Filip, Sonia oraz Harald zwiedzili tego dnia też statek HMS Illustrious, który był wtedy zacumowany przy nabrzeżu Aker Brygge. Po spotkaniu z kapitanem i załogą statku, pary podeszły do zgromadzonych ludzi na nabrzeżu oraz obserwowali pokazy przygotowane specjalnie na tę okazję.


Po południu królowa Elżbieta odwiedziła Muzeum Astrup Fearnley, po której oprowadził jąwłaściciel tego miejsca-Thomas Fearnley. 

Wieczorem królowa Elżbieta wydała bankiet zwrotny w rezydencji brytyjskiego ambasadora w Norwegii. Na tym przyjęciu pojawił się też mąż księżniczki Astrid-Johan Ferner.
1 czerwca królowa Elżbieta i książę Filip opuścili Norwegię po pożegnaniu przez króla Haralda i królową Sonię w Pałacu Królewskim.

***

PS: Zapraszam jutro na Live Blog z wizyty księcia Williama i księżnej Catherine w Norwegii.

Źródła zdjęć: Getty Images, Alamy

2 komentarze:

  1. Sonja i Mette-Marit bardzo ładnie wyglądały wieczorem na bankiecie i drugiego dnia na kolacji

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przypuszczałabym,że Mette jako narzeczona uczestniczyła już w króleskim bankiecie.
    Tę granatową suknię mogłaby założyć i dziś. Niestety reszta oprócz królowej Elżbiety w swoim niezmienionym stylu jest okropna.Przeraziła mnie ta liminkowa suknia Marthy.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.