Flashback: Wizyta księcia Karola i księżnej Camilli w Norwegii+więcej


Z okazji niedługiej wizyty księcia Williama i księżnej Catherine w Norwegii przyjrzymy się dwóm ostatnim wizytom członków brytyjskiej rodziny królewskiej w tym kraju. Dziś będzie to wizyta księcia Karola i księżnej Camilli. Wizyta ta odbyła się w dniach 20-22 marca i odbyła się z okazji 60-lecia wstąpienia na tron królowej Elżbiety. Para książęca odwiedziła też wtedy Szwecję i Danię.


Karola i Camillę na lotnisku Gardermoen powitał książę Haakon i księżna Mette-Marit, ale oficjalny program rozpoczął się w Twierdzy Akershus tradycyjną ceremonią składania wieńców. Książę Karol w towarzystwie króla Haralda dokonał inspekcji gwardii królewskiej przed złożeniem wieńca na narodowym pomniku upamiętniającym Norwegów, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej.


Po ceremonii król Harald towarzyszył księciu Karolowi w drodze do Biura Premiera, gdzie książę spotkał się z premierem Jensiem Stoltenbergiem.


Przed wizytą książę Walii i księżna Kornwalii oświadczyli, że z niecierpliwością oczekują spotkania z norweskimi liderami młodzieżowymi. Tego popołudnia król Harald i królowa Sonia towarzyszyli księciu i księżnej w Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, gdzie spotkali się z wieloma przedstawicielami norweskich organizacji młodzieżowych.Lider Norweskiej Młodzieży Pracy (AUF), Eskil Pedersen, otworzył pierwszą część, w której Król i Królowa oraz para książęca spotkali się z ofiarami tragicznych wydarzeń na wyspie Utøya z 22 lipca. Usłyszeli inspirujące historie od doświadczonych młodych ludzi i tego, jak są zdecydowani iść naprzód ze swoim życiem.W drugiej części spotkania wzięli udział przedstawiciele młodzieży z siedmiu partii politycznych reprezentowanych w Stortingu (norweskie zgromadzenie narodowe), a także przedstawiciele czterech młodzieżowych organizacji pozarządowych. Tematem dyskusji było: "Zaangażowanie młodzieży na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym - jak to robimy?" Książę Walii jest żywo zainteresowany tym tematem i założył szereg organizacji charytatywnych, takich jak The Prince's Trust i The Prince's Youth Business International, aby pracować z pokrzywdzonymi przez los młodymi ludźmi.


Spotkanie zakończył krótki występ kompozytora, piosenkarza i gitarzysty Mikhaela Paskaleva w Sali głównej Centrum Pokojowej Nagrody Nobla.Wieczorem norweska para królewska zorganizowali bankiet w Pałacu Królewskim dla księcia Walii i księżnej Kornwalii. Obecni byli także: książę Haakon, księżna Mette-Marit, księżniczka Martha Louise i księżniczka Astrid.

W swoim przemówieniu podczas bankietu, król Harald podkreślił bliskie związki między Wielką Brytanią i Norwegią i wyraził podziw dla długiej i wybitnej służby królowej Elżbiety dla jej ludu:

"Osiągnięcia królowej Elżbiety jako monarchy są godne uwagi. W ciągu długich rządów służyła Brytyjczykom z niezawodnym oddaniem, godnością i rozróżnieniem. To naprawdę było całe życie wyjątkowej służby. Jako monarcha i głowa państwa wzbudziła szacunek i podziw nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. "


Drugiego dnia wizyty książę Karol i księżna Camilla  odwiedzili w towarzystwie króla Haralda i królowej Sonii Bergen, gdzie mogli lepiej przyjrzeć się zrównoważonemu rybołówstwu, przedszkolom na świeżym powietrzu, kulturze i lokalnej historii.


Na pokładzie statku badawczego Brennholm książę i król Harald wysłuchali wprowadzenia do oceny zasobów rybnych, współpracy w zakresie statystyk ponad granicami państw oraz norweskiego modelu współpracy między środowiskiem naukowym, władzami i przemysłem rybackim. Zostały również zaprezentowane innowacyjne urządzenia do trałowania i okrężnic, które promują zrównoważone pozyskiwanie ryb, na przykład poprzez zmniejszanie kontaktu z dnem i przyłowów.W późniejszym czasie król Harald towarzyszył księciu Karolowi podczas wizyty na fregacie HMS Liverpool. Statek w flocie Royal Navy, był wtedy zacumowany przy nabrzeżu Festningskaien w Bergen.


W tym czasie królowa Sonia i księżna Kornwalii odwiedziły przedszkole Granebo, które znajduje się na szczycie góry Fløyen. Przedszkole zostało zaprojektowane, aby umożliwić dzieciom czerpanie radości z nauki i obcowania z ich naturalnym otoczeniem. Dzieci są przewożone na tereny peryferyjne przynajmniej dwa razy w tygodniu, a większość zajęć odbywa się na zewnątrz, latem i zimą. Dzieci mają wiele do zobaczenia i zrobienia w okolicy, w której znajduje się przedszkole. Biorą udział w wyprawach na nartach i spacerach, gromadzą się przy ogniskach w namiotach typu używanego przez ludy Sami, wspinają się, uprawiają kajakarstwo i inne zajęcia.


Później król i królowa oraz książę i księżna zostali powitani przez gwardię honorową z bazy marynarki wojennej Haakonsvern po przybyciu do twierdzy Bergenhus. Bergenhus, strategicznie położony u ujścia zatoki Vågen, jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych twierdz w Norwegii. Znajdująca się w twierdzy Håkon's Hall została zbudowana przez króla Håkona Håkonssona 750 lat temu jako sala bankietowa i służyła tego dnia jako miejsce koncertu i przyjęcia.

Podczas koncertu wystąpiły zespoły Currentes, Skrik oraz zespół wokalny i taneczny Fargespill.Po przyjęciu król i królowa oraz książę i księżna odbyli wycieczkę z przewodnikiem po Bryggen, starym hanzeatyckim nabrzeżu Bergen, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Pary wysłuchały wprowadzenia do historii nabrzeża i zabytków przez Dyrektora Generalnego Dyrekcji ds. Dziedzictwa Kulturowego, Jørna Holme'a oraz pisarza Gunnara Staalesena, znanego z powieści kryminalnych osadzonych w Bergen. Goście mogli wejść do jednego z budynków objętych renowacją, aby w jaki sposób są prowadzone prace.


Królowa Sonia i księżna Kornwalii zakończyły swój dzień w Bergen, odwiedzając Troldhaugen, dom kompozytora Edvarda Griega, który stał się muzeum w 1928 roku. Grieg określił Troldhaugen mianem "jego najlepszego opusu" - "najlepszego, jaki skomponowałem. Żadna inna praca nie napełniła mnie takim entuzjazmem. "


Królowa i księżna przeszły zwiedziły z przewodnikiem willę, a następnie wysłuchały wykonania utworu Griega przez sopranistkę Hilde Haraldsen Sveen i pianistkę Signe Bakke.22 marca zakończyła się wizyta brytyjskiej pary książęcej w Norwegii kilkoma spotkaniami w Oslo: Królowa i księżna odwiedziły klinikę leczenia raka w Ullevål, w tym pokoje do radioterapii i centrum aktywności. Księżna Kornwalii jest głęboko zaangażowana w sprawę raka i zajmuje stanowisko prezesa Maggie's Cancer Caring Centers. Maggie's pracuje nad utworzeniem sieci ośrodków zajmujących się opieką osób z rakiem, które zapewniają porady i programy wsparcia dla pacjentów oraz ich rodzin i przyjaciół, zarówno podczas różnych stadiów choroby, jak i po zakończeniu walki z chorobą.


Maggie's dąży do połączenia wyjątkowego wsparcia z wyjątkowym projektem budynków w swoich centrach i zleciła norweskiej firmie architektonicznej Snøhetta zaprojektowanie nowego centrum Maggie's w Aberdeen. Królowa i księżna zakończyły swoją wizytę w szpitalu podczas spotkania z architektami Snøhetta w celu omówienia współpracy angielsko-norweskiej.


Książę Walii i księżna Kornwalii zakończyli oficjalną wizytę w Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Oslo. W towarzystwie króla Haralda i królowej Sonii książę i księżna obejrzeli wystawę zatytułowaną "Royal Journeys 1905-2005", która jest częścią daru norweskiego rządu dla króla i królowej na cześć ich 75 urodzin w 2012 roku.


Ta wizyta w naturalny sposób skupiała się na brytyjskich elementach wystawy, które podkreślają bliskie więzi między brytyjską rodziną królewską i norweską rodziną królewską. Wystawa przedstawia podróże wykonane przez Królową Maud, dawniej księżniczkę Walii, a także czas spędzony w Londynie przez króla Haakona i księcia Olafa w czasie II wojny światowej, skąd kierowali norweskim rządem na uchodźstwie.

***

W kwietniu książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzą trzy państwa bałtyckie obchodzące w tym roku 100-lecie niepodległości: Litwę, Łotwę i Estonię. Podróż ta odbędzie się w dniach 23-26 kwietnia.

PS: Niestety pojawiło niewiele informacji o pobycie Haakona i Mette-Marit w Davos, dlatego post o ich pobycie tam nie pojawi się.

PS2: Co powiecie na prowadzenie live bloga z wizyty księcia i księżnej Cambridge w Norwegii?

Źródła zdjęć: Scanpix, Getty Images

8 komentarzy:

 1. jeśli masz taką możliwość to ja będę śledzić, czekam na taki live blog więc ja się cieszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dziś myślałam i stwierdziłam, że akurat mam wolny czwartek i piątek, a dotąd zrobiłam tylko jeden live, więc może zrobię kolejny. Jednak nie chcę wchodzić w paradę dziewczynom z bloga o rodzinie z Cambridge, więc będę relacjonować tylko wyjścia dzielone z członkami NRK.

   Usuń
  2. Nie widzę przeszkód, że jeśli się zdecydujesz na pewno to przecież możesz robić relację cały czas tak jak uważasz i w swoim stylu, każda relacja jest inna i zwraca uwagę na inne szczegóły i kwestie i ma inne opisy i wnosi wiele ciekawostek , a dziś śledzę wizytę KiW w szwecji na dwóch blogach i irytują mnie porównawcze komentarze że tu lepiej a tam gorzej - każdy bloger ma prawo do swojej relacji w swoim wydaniu i dobrze, że dziewczyny są cierpliwe i robią swoje, więc jeśli masz ochotę relacjonuj wszystko jak prawdziwy LIVE bo i tak przy tych samych wydarzeniach Ty możesz podać inne ciekawostki, tak więc decyduj i działaj a zawsze i tak znajdą się niezadowoleni

   Usuń
 2. Świetny pomysł z przybliżeniem ostatnich podróży do Norwegii brk.
  Mette naprawdę dobrze wyglądała na bankiecie,ale mimo wszystko całą uwagę skupiała Camilla -królowa w aksamitnej sukni.Wydaje mi się,że te niebieskie kamienie na szyi to turkusy.Mogę się mylić,ale są przepiękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, że to turkusy. Ogólnie nie lubię materiału, z którego jest zrobiona suknia Camilli i sama bym z niego nie założyła czegokolwiek, ale jej on pasuje.

   Usuń
 3. Czy tylko mnie rzuciło się w oczy,że Mette dygnęła przed Camillą? Obie są żonami następców tronu,więc nie musiała tego robić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, że coś mnie zaintrygowało w tym zdjęciu, tylko nie wiedziałam co. Poszukałam informacji i to prawda, że MM nie musi dygać przed Camillą, jednak już kilka lat wcześniej to zrobiła, gdy obie panie się spotkały. Hipoteza jest taka, że Mette zrobiła to na znak szacunku wobec Camilli. Mette-Marit kiedyś dygnęła np. przed byłym prezydentem Obamą: https://i.pinimg.com/originals/56/53/b4/5653b47334e53424dec86acba2f24741.jpg

   Usuń
  2. Też mnie zastanowiło to dygnięcie. Ogólnie bardzo ciekawy post, w sam raz przed wizytą Kate i Williama. Co do LIVE Bloga, to w miarę możliwości będę śledzić

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.