Noworoczne przemówienie króla Haralda


31 grudnia w norweskiej telewizji pokazano doroczne przemówienie króla Haralda z okazji końca roku i przywitania nowego. Na końcu postu możecie zobaczyć nagranie tego przemówienia.


"Det går ein stor vilje gjennom verden / Na świecie jest wielka wola" - pisała Åse-Marie Nesse w jednym ze swoich wierszy. 

To sprawi, że wszyscy żyjący skierują się w kierunku światła. Oznacza to, że najlepiej pomożemy, gdy zobaczymy, czego ktoś potrzebuje. To sprawia, że ​​większość z nas budzi się do nowego dnia, bez względu na to, co nas spotka.

Żyjemy w czasach, gdy dobra wola nie zawsze jest najbardziej widoczna. Odnosimy wrażenie, że świat jest naznaczony konfliktem, zamętem i sprzecznościami. Istnieje wiele historii o ludzkim okrucieństwie i cierpieniu, jakie powoduje ono dla innych. Łatwiej jest czuć zimno i strach niż ciepło i siłę.

Ale właśnie dlatego musimy sobie przypomnieć siebie i siebie nawzajem w wielkiej mocy, która przechodzi przez świat, żyjąc w każdej ludzkiej istocie.

Bo spotykamy ją wszędzie. Spotykamy tę moc w postaci ludzi, którzy czynią wysiłek dla innych. Spotykamy ją w każdej historii osoby, która prosi o pomoc w trudnej sytuacji - i wszystkich, którzy przychodzą i pomagają. Spotykamy ją w osobistej sile wśród tych, którym udaje się wstać i rozpocząć nowe życie. I spotykamy go w duchu wolontariuszy, na których opiera się nasz kraj.

Każda mała społeczność w Norwegii składa się z producentów wafli, ekspresów do kawy, trenerów piłkarskich, odwiedzania znajomych, chętnych rąk i wielkich serc, bez których nie moglibyśmy się obejść. Starsza pani z Vegrshi, którą poznałem, ujęła to tak: "Wolontariat daje dobre samopoczucie - Tego nie można zmierzyć".

Podstawą wolontariatu jest to, że robimy coś, ponieważ uważamy, że jest ono słuszne i ważne, a nie dla korzyści osobistych lub finansowych. Dzięki wspólnemu duchowi, który od pokoleń tworzy fundament, na którym dzisiaj wspólnie stoimy. A nasza siła tkwi właśnie w tym, że stworzyliśmy ją razem - własnymi rękami, poświęciliśmy nasz czas, podzieliliśmy się naszą wiedzą i zaangażowaniem.

W Norwegii mamy szczęście posiadania względnie stabilnej gospodarki, solidnego zarządzania i społeczeństwa opartego na wysokim poziomie zaufania. Niemniej jednak - w tym czasie ostatni rok był bardzo niepewny. Spadek przemysłu naftowego oznaczał, że wielu ludzi stało się bezrobotnymi. Dla osoby, której wciąż brakuje pracy, sytuacja jest nadal trudna. Ale jako naród widzimy odnowiony optymizm. 

Wynika to z faktu, że musieliśmy znowu myśleć.

Zrobiliśmy niezliczoną ilość rzeczy w Norwegii. Posiadamy zdolność przystosowawczą, którą cieszymy się w trudnych czasach. W ciągu ostatniego roku ponownie dostrzegłem ogromną determinację i imponującą siłę jednostek i społeczności do tworzenia nowych miejsc pracy.

Jestem szczęśliwy i optymistyczny z tego, co widzę. Jest to przydatne przypomnienie, że w dłuższej perspektywie mogą być również dobre wyniki z trudnych okresów.

Ze wszystkich zasobów tego kraju ludzie są największym bogactwem. W szczególności nasze dzieci i młodzież są dla nas cenne. Mamy wspaniałą młodość - zarówno z wiedzą, społeczną odpowiedzialnością i odpornością - którzy są w pełni zdolni wprowadzić nasz kraj w nową erę.

Jednocześnie smutno mi jest słyszeć o wszystkich młodych ludziach, którzy zmagają się zes wą psychiką - i że ktoś ostatecznie nie chce dłużej żyć.

W lecie, kiedy królowa i ja uczestniczyliśmy w imprezie w ogrodzie w Maihaugen, młoda kobieta, która pracowała nad problemami zdrowia psychicznego młodzieży powiedziała między innymi: "Życzę społeczeństwu, abyśmy spojrzeli sobie w oczy i powiedzieli: oto jestem i zależy mi na tobie".

Nie mogłem się bardziej zgodzić. W ten prosty sposób możemy uratować życie. Naszą najważniejszą umiejętnością jako istot ludzkich jest umiejętność zrozumienia, jak ma ją inna istota ludzka.

Przez lata dużo mówiłem o nękaniu, które wciąż trwa. Zastanówcie się, co by to mogło znaczyć, gdybyśmy zdecydowali, że w Norwegii nie będziemy się nękać!

Każdy ma w sobie coś dobrego. Nawet ci, którzy nękają innych - czy to poprzez słowo, czy czyn. Silna wola, która nas nosi, może być również wykorzystana do tego: decydując się na powstrzymanie zastraszania. Aby zachowywać się poprawnie ze sobą. W ten sam sposób, jak ci, którzy są zastraszani, decydują się stawić czoła każdemu nowemu dniu - mimo że mają ochotę odejść.

Nasz kraj od czasów starożytnych zbudowany jest na silnej woli przetrwania i niezależności. Myślę, że natura i historia ukształtowały nas jako naród. Musieliśmy żyć z siłami natury, na przekór stworzeniu życia i środków do życia. Przez kilka okresów doświadczaliśmy życia z obcymi rządami - i musieliśmy walczyć o naszą wolność. Między innymi nauczyło nas to ochrony równości i praw człowieka - w kraju i za granicą.

Nie wolno nam zapominać o naszej historii - w przeciwnym razie możemy wyrzucić wolności i postępy, na które skrupulatnie pracowaliśmy. I możemy zapomnieć o solidarności z innymi, którzy wciąż znajdują się w centrum walki o prawa podstawowe.

Dotyczy to również walki o równość i najlepsze interesy przyszłości. Praca ta była napędzana przez silną wolę i percepcję jednostki. Ostatecznie cała społeczność poparła to dzieło i podąża za nim - więc razem poszliśmy o krok dalej jako naród. Ale społeczeństwo ciągle się zmienia. A nasza praca się nie kończy. Musimy być czujni, aby żadna grupa nie spadła lub została pominięta. Potrzebujemy zarówno chłopców, jak i dziewcząt, kobiet i mężczyzn z całym pochodzeniem, doświadczeniem i osobowością, aby stworzyć dobre społeczeństwo, w którym każdy może wnieść swój wkład.

W wierszu Åse-Marie Ness trwa wielka wola, która przechodzi przez świat:

"Den lokkar fram vindruer i lavastein
Den niech tørstande palmar bere frukt
Den sår solsikkefrø mellom tistlar "

"Wabi winogrona w kamieniu lawy
Lekka spragniona ręka robi owoc
Sieje nasiona słonecznika między osty "

Stworzenie jest pełne życia, które my, ludzie, otrzymaliśmy do zarządzania. Wiedza jest kluczem do mądrego działania. Albowiem wola tam jest!

Wola, między innymi, zamienia się w eksplozję ekologicznej technologii, która jest obecnie w toku. Prawie nikt już nic nie tworzy, nie myśląc o wpływie na środowisko. To duży postęp sprzed kilku lat.

Musimy chronić to, co posiadamy wysoko w norweskim społeczeństwie. Musimy uważać na reakcję w obszarach, w których mężczyźni i kobiety pracowali od pokoleń, aby dotrzeć tam, gdzie jesteśmy dzisiaj - czy to w walce o prawa człowieka, wolność kobiet czy bezpieczeństwo dzieci. Lub pod względem ochrony przyrody lub jedności cnót.

Każda istota ludzka widzi świat i społeczeństwo, z którego jesteśmy częścią, z własnego punktu widzenia. Kiedy dyskutujemy o tym, co ma być "norweskie", otwiera się na ponad 5 milionów różnych interpretacji tego, kim jesteśmy. Dlatego nie jest zaskakujące, że historie są różne i że kładziemy nacisk na różne wartości.

Kiedy mieszkasz za granicą, twój wzrok w Norwegii staje się jeszcze bardziej wyraźny. Szczególnie dziś pozdrawiam tych wszystkich, którzy są w służbie w innych krajach.

Jedną z najważniejszych rzeczy w norweskim społeczeństwie może być to, że dla nas jest to tak naturalne, że prawie przyjmujemy to za pewnik:

Że mamy pokój i wolność,
Że każdy ma taką możliwość,
Że możemy uzyskać kolejną szansę, gdy nam się nie uda.

Jest to cecha charakterystyczna społeczeństwa, które możemy próbować omyłkowo. Że możemy upaść - ale wciąż otrzymujemy nowe szanse przez ludzi, którzy chcą, aby każdy mógł osiągnąć sukces.

Dlatego w ten ostatni dzień tego roku przypomnę wszystkim, że: 
"Det går ein stor vilje gjennom verden / Na świecie jest wielka wola"

Daje nam odwagę walczyć o to, co nam drogie.
Oznacza to, że wstajemy raz po raz.
Daje nam siłę i mądrość, aby dać sobie szansę.

Szczęśliwego Nowego Roku!


1 komentarz:

  1. Piękne przemówienie ze wskazaniem na wolontariat,na pomoc drugiemu człowiekowi .

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.