Noworoczne przemówienie króla Filipa+więcej


24 grudnia król Filip wygłosił świąteczno-noworoczne przemówienie:

Panie i panowie,


Na początku tego miesiąca zaprosiłem do pałacu grupę dzieci, ciekawych odkrycia i zrozumienia, czym jest praca króla. Mówiąc o przygotowaniu mego świątecznego przemówienia, jeden z nich wspomniał, że mamy szczęście mieszkać w kraju tak pięknym jak Belgia. Pomimo osobistych trudności, jakie napotykamy, pomimo niepewności na świecie i zagrożeń dla równowagi globalnej, odważ się patrzeć na rzeczy z innym spojrzeniem. Wygląd, który wykracza poza to, czego brakuje, poza to, czego nie ma. Wygląd, który zachwyca.

Nasz sposób widzenia rzeczy decyduje o tym, jak działamy. Jeśli będziemy podziwiać naturę, będziemy działać wobec niej z większym szacunkiem. Dotyczy to szczególnie osób w naszym otoczeniu. Poza naszymi słabościami i brakami, w każdym z nas jest bogate wewnętrzne piękno, które zasługuje na kultywację. W Holsbeek, w domu opieki, który niedawno odwiedziłem, zespoły opiekuńcze pomagają osobom starszym ujawnić to, co w nich jest piękne, poza tym, co odebrano w chorobie lub starości. To doprowadziło ich do wyobrażenia sobie razem nowych sposobów budowania relacji z sąsiedztwem. Widzieliśmy tam szczęśliwych ludzi. Takie spojrzenie na starość daje nadzieję. Podziwiać piękno życia daje nam tysiąc okazji do lepszego życia i pomagania innym, aby dobrze to przeżyli.

Dziwny motyw prowadzi nas do kreatywności. W szczególności w Namur byłem pod wrażeniem projektu, który łączy techników, przedsiębiorców i artystów. Uczą się, uczą się być zaskoczeni, aby podziwiać proste przedmioty codziennego użytku, narzędzia lub technologie, o których wiedzieli, że istnieją. I stawiają się do wymyślania i wprowadzania innowacji. W ten sposób musimy zrozumieć wielkie wyzwania naszych czasów, takie jak przyszłość naszej planety. Wzniesiemy je dzięki naszej kreatywności.

Wreszcie, zachwycajmy się tym, co wspólnie zbudowaliśmy, naszym wspólnym dobrem, owocem długiej historii więzi zbudowanych w solidarności i kompromisie. Możemy czerpać z niego siłę, aby nie poddać się sterylnemu cynizmowi i obojętności. Przyszłość naszych demokracji zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki na nie patrzymy. Zaczyna się od powiązań między nami. Myślę tutaj o tym pięknym projekcie w St Gilles, noszonym przez młodych ludzi, którzy chcą być "fabryką ogniw". Wydobywamy się wzbogaceni. Są też młodzi ludzie pochodzenia imigranckiego, których ja i królowa spotkaliśmy niedawno w Vilvoorde. Opracowali projekty integracji społecznej, opierając się na odkrywaniu poczucia własnej wartości. Piękno ich spojrzenia przemawiało głośno.

Panie i panowie,

Nasz świat jest niespokojny. Ogniska napięć i kryzysów mnożą się. Musimy bardziej niż kiedykolwiek zastanawiać się. Potrzebujemy tego dla naszych dzieci i ich przyszłości.

Zróbmy ten wybór razem.

Królowa i ja życzymy wam, wraz z całą naszą rodziną, wesołych świąt i pięknego nowego roku.


***

W okresie świąt pojawiło się zdjęcie użyte do świątecznej kartki księcia Laurenta, księżnej Claire i ich dzieci.


***

W grudniu księżna Claire i księżna Lea wzięły udział w gali d'Essential-organizacji wspierającej osoby w trudnej sytuacji finansowej.

Źródła zdjęć: Belga Image, Twitter

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.