Kondolencje króla Haralda po śmierci księcia Henrika+zaległe wyjście Mette-Marit


Wczoraj późnym wieczorem zmarł książę Henrik-mąż duńskiej królowej Margrethe. Król Harald wydał  oficjalne kondolencje oraz zarządził by flagi w Pałacu Królewskim w Oslo zostały opuszczone do połowy masztu do czasu gdy książę Henrik zostanie pochowany.


Rodzina królewska z wielkim bólem przyjęła wiadomość, że jego królewska wysokość książę Henrik z Danii zmarł.

Nasze myśli wędrują do królowej Małgorzaty i najbliższej rodziny księcia Henryka. Nasze kondolencje przesyłamy również Duńczykom.

Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się 20 lutego (wtorek).Będzie to prywatna ceremonia w Pałacowym Kościele/Kaplicy w Kopenhadze. Przypuszczam, że na 90 % pojawi się na nim norweska para królewska, możliwe, że również inni członkowie norweskiej rodziny królewskiej wezmą udział w pogrzebie. Dziadek króla Haralda (król Haakon VII) i dziadek królowej Margrethe (król Danii Chrystian X) byli braćmi, więc obecni monarchowie Danii i Norwegii są kuzynami II stopnia.

***

31 stycznia księżna Mette-Marit otworzyła nowy oddział opieki psychiatrycznej w szpitalu Lovisenberg Diakonale w Oslo.

Lovisenberg odpowiada za usługi zdrowotne dla ponad 100 000 osób w Oslo. Dzisiaj opieka psychiatryczna jest rozproszona w trzech różnych miejscach i od wielu lat marzeniem jest oferowanie szerszej oferty w jednym miejscu. Teraz całkowicie nowy budynek o powierzchni 18 000 metrów kwadratowych jest gotowy do użycia.


Minister zdrowia Bent Høye wygłosił przemówienie otwierające, a księżna Mette-Marit przecięła symboliczną szarfę. Następnie obejrzeli nową siedzibę i zrozumieli, w jaki sposób szpital myśli o zdrowiu psychicznym i jak pracuje nad ograniczeniem użycia przymusu.


Nowo wybudowany budynek ma na celu opiekę nad zdrowiem psychicznym. Zgromadził wszystkie ośrodki opieki dziennej dla zdrowia psychicznego w jednym miejscu. Dziś miejsca są rozproszone po stolicy, a budynki są często zniszczone i mniej odpowiednie, niż mogłyby być. Nowy budynek oferuje przewiewne pokoje i duże okna, które zapewniają mnóstwo światła - co zapewnia również miły widok dla użytkowników i pacjentów. Ponadto środowisko zawodowe rośnie, a pragnieniem jest, aby pomogło to grupie pacjentów.


Na terenie Lovisenberg istnieją również opcje leczenia somatycznego. Wraz z obecną kolokacją szpital może zapewnić pacjentom szerszą i bardziej elastyczną ofertę. Ludzie z problemami psychicznymi często borykają się z problemami somatycznymi, a kolokacja będzie zatem główną zaletą.

Podczas wycieczki nacisk położono na to, jak Lovisenberg pracuje systematycznie przy mniejszym użyciu przymusu wobec swoich pacjentów. Ten przymus powinien być ostatnią deską ratunku, o czym wspomniał również Minister Zdrowia.


Podczas otwarcia księżna i Bent Høie spotkali jednego z byłych pacjentów Lovisenberga. Dziś młoda kobieta jest wolna od narkotyków i ma pełne zatrudnienie w zakresie opieki nad dziećmi. W swoim przemówieniu opowiedziała, w jaki sposób muzykoterapia bardzo jej pomogła i podziękowała terapeutom w szpitalu za to, co dla niej zrobili. 

Ona również wykonała piosenkę ze swoim byłym terapeutą. Piosenka "Løvetannbarn" opowiada o tym, jak przedostać się przez problemy i zakwitnąć pomimo trudnego wychowania i choroby psychicznej.


Kierownictwo szpitala jest zaniepokojone większą otwartością na choroby psychiczne. Będą walczyć z mitami i stygmatyzacją ludzi zmagających się z poważniejszymi wyzwaniami dla zdrowia psychicznego. Dlatego też szpital zorganizował w jedną z sobót dzień otwarty dla rodziny, przyjaciół i innych osób. 


Źródło zdjęć: Kongehuset

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.