Mette-Marit we Fredrikstad


Księżna Mette-Marit odwiedziła wczoraj Katedrę Nadziei w Fredrikstad. Katedra ta dopiero powstaje w wyniku inicjatywy miejscowego biskupa, Atle Sommerfeldta, i rady kościelnej.


Katedra ta jest wyjątkowym projektem-ma nie tylko gromadzić wokół siebie ludzi, zrzeszać ich, dawać im nadzieję, ale też pokazuje im jak wykorzystać wyrzucony plastik, ponieważ w budowie tego kościoła jest używany plastik wyłowiony z morza.


Księżna Mette-Marit objęła swym patronatem powstawanie Katedry i właśnie wczoraj obejrzała jak prace nad nią się posuwają. Katedra ma zostać umieszczona na barce, a ta z kolei ma się znajdować w Parku Narodowym Ytre Hvaler, jednak będzie mogła być przemieszczona w inne miejsca nabrzeżne.

Wśród budowniczych znajduje się kilku studentów, w tym 21-letni Alexander, z którym Mette-Marit zamieniła kilka słów. Chłopak ten od dawna chciał pracować nad łodziami, ponieważ lubi pracę z drewnem i tradycjami.


Katedra ma mieć 100 metrów kwadratowych-tyle by pomieścić od 30 do 50 osób. Jest inspirowana typowymi dla Norwegii kościołami klepkowymi. Jej sufit będzie "zdobiony" obrazem z plastiku znalezionego po wyrzuceniu go na norweskie plaże.

Księżna spotkała się też z dziećmi z przedszkola Smertulia. Dzieci te przyniosły kawałki plastiku podpisane swymi imionami i dały je na stworzenie plastikowego obrazu. Mette również podpisała jeden z kawałków plastiku, który zostanie wykorzystany w obrazie.


Katedra ma przez dawanie impulsu do dbania o środowisko (kilka firm organizuje zbiórki plastiku z plaż, w których brała też udział rodzina królewska), ma być projektem międzyreligijnym-czyste środowisko powinno być priorytetem dla wszystkich bez względu na poglądy, wiarę, narodowość, ponieważ ono jest wspólne i jest dziedzictwem dla każdego w równym stopniu.


Źródło zdjęć: Belga Image

5 komentarzy:

 1. O, to dopytam tu - czy wiesz moze dlaczego nikogo z NRK nie ma w wilnie na uroczystosciach? Nie zostali zaproszeni?
  Dziekuje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mette-Marit i Haakon w kwietniu odwiedzą Litwę, Estonię i Łotwę z okazji 100-lecia ich niepodległości, dlatego nie ma dziś nikogo z NRKa w Wilnie.

   Usuń
 2. Katedra z plastiku -co też ludzie nie wymyślą. Dla mnie to jednak już trochę przesada.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa inicjatywna a dla dzieci sptkanie z księżną musiało być niesamowitym przeżyciem

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.