Podsumowanie wizyty księcia Williama i księżnej Catherine w Norwegii


1 lutego rozpoczęła się wizyta księcia Williama i księżnej Catherine w Norwegii. Para przyleciała na lotnisko Gardenmoen ze Szwecji około godziny 12. Na tymże lotnisku powitała ich norweska para koronna-Haakon i Mette-Marit. Było to prawdopodobnie pierwsze spotkanie par, ale od początku widać było, że nawiązały one przyjazne relacje.Następnie obie pary pojechały do Pałacu Królewskiego, gdzie William i Catherine zostali powitani przez króla Haralda i królową Sonię w głównej bramie. Kolejno pary wymieniły się prezentami w Białym Salonie: para książęca otrzymała między innymi swetry w norweskie wzory oraz zdjęcie norweskiej pary królewskiej.O godzinie 13 w pałacu królewskim odbył się lunch, podczas którego para książęca z Cambridge poznała również dwie norweskie księżniczki: Martę Luizę i Astrid. Wykonano też oficjalne zdjęcia w Ptasim Pokoju.
Kolejnym punktem programu było zwiedzania Parku Rzeźb imienia księżniczki Ingrid Alexandry. Park ten został otworzony dwa lata temu z okazji 25-lecia panowania króla Haralda. Znajdują się w nim rzeźby zaprojektowane przez dzieci. Park ten znajduje się w pobliżu Pałacu Królewskiego, więc brytyjska para książęca po prostu przeszła drogę dzielącą oba miejsca w towarzystwie księcia Haakona, księżnej Mette-Marit oraz królowej Sonii i księżniczki Ingrid Alexandry, które oprowadziły ich po Parku Rzeźb. Po drodze William i Catherine podeszli do zgromadzonych ludzi przy barierkach ludzi oraz mogli zobaczyć pokaz grupy tanecznej z Norweskiego Muzeum Ludowego.

Około godziny 16 pary książęce pojawiły się w MESH-budynku, gdzie miejsce dla siebie znajdą wynalazcy i firmy typu start-up. Pary spotkały się z młodymi przedsiębiorcami i wynalazcami. Miały też okazję by poznać sławnego gracza w szachy-Magnusa Carlsena. Książę William miał okazję wirtualni zwiedzić swój uniwersytet-St Andrews, księżna Mette-Marit i księżna Catherine zagrały w nową grę interaktywną, a wszyscy mogli wypróbować tablet-notatnik.
Wieczorem odbył się uroczysty obiad wydany przez króla Haralda i królową Sonię na cześć brytyjskiej pary książęcej w Sali Bankietowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się członkowie rządu na czele z premier Erną Solberg oraz aktorzy serialu Skam-Imam Meskini i Tarjei Sandvik Moe. Zarówno król Harald i książę William wygłosili przemówienia.Przemówienie króla Haralda:

Wasze Królewskie Wysokości,
Panie i Panowie,

Królowa i ja cieszymy się, że możemy powitać Państwa podczas waszej pierwszej oficjalnej wizyty w Norwegii. Jesteście rodziną. A to sprawia, że ​​ta wizyta jest wyjątkowa - dla Królowej, dla mnie i dla nas wszystkich.


Historia brytyjskich i norweskich rodzin królewskich splata się z historią naszych krajów. I kilka razy w całej naszej historii krzyżowały się ścieżki naszych rodzin i naszych narodów.


Jak zapewne wiesz, moja babcia, królowa Maud, była siostrą twojego pra-pra-dziadka, króla Jerzego V, więc łączy nas więź rodzinna. Ale jesteśmy również zjednoczeni przez Morze Północne, przez naszą miłość do sztuki i sportu - i przez inne wspólne interesy, o których powiem więcej na później.


Wspomnienie Królowej Maud zostało tu niedawno przywrócone w Pałacu. Będąc namiętnym jeźdźcem, wprowadziła konną jazdę niemal natychmiast po tym, jak postawiła stopę w Oslo w 1905 roku. Król i królowa mieli stajnię zbudowaną na tym terenie - zainspirowaną Royal Mews w Pałacu Buckingham. Mój prezent dla Królowej z okazji jej 80. urodzin w lipcu ubiegłego roku był całkowicie odremontowaną stajnią - teraz przekształconą w galerię noszącą nazwę Queen Sonja Art Stable. Obecna wystawa zawiera artefakty ze stajni z czasów królowej Maud.


Wasze Królewskie Wysokości,

Porównując Norwegię z Wielką Brytanią, mam ochotę zacytować wypowiedź z filmu "To właśnie miłość": "Możemy być małym krajem, ale my też jesteśmy świetni ..."

Jednak niektóre z aspektów, które najbardziej doceniamy w naszym kraju, są wspólne dla Wielkiej Brytanii i Norwegii - i są ważne dla nas wszystkich:


Jesteśmy krajami o pięknej naturze i pięknych wzgórzach na wędrówki.

Jesteśmy starymi narodami o głębokich kulturowych korzeniach.
Nasze narody zostały ukształtowane przez nasz klimat, wyzwania i możliwości, które powstały w toku naszej historii.

I najważniejsze: nasze społeczeństwa opierają się na demokratycznych rządach, wolności słowa i podstawowych prawach człowieka. Dzisiaj jest to coś, co musimy cenić i pracować nad tym, aby bronić tego każdego dnia. Musimy pamiętać, że tych wartości nie można uznać za pewnik.


Norwegowie zawsze byli wielkimi fanami brytyjskiej kultury. Kochamy wasze programy telewizyjne, wasze komedie, waszą muzykę - a przede wszystkim: angielską piłkę nożną. Rozumiem jednak, że norweska muzyka i literatura są również popularne w Wielkiej Brytanii. "Norweskie drewno" Larsa Myttinga było wielkim hitem w 2016 roku. Kto by pomyślał, że książka o tnięciu, układaniu i suszeniu drewna może stać się bestsellerem w Wielkiej Brytanii?


Bardzo się cieszę, że nasze więzi kulturalne i gospodarcze są tak bliskie, jak jeszcze nigdy. Wielka Brytania jest jednym z naszych głównych partnerów handlowych i zdecydowanie naszym największym celem eksportowym.


Ropa, gaz i owoce morza od dawna są ważnymi sektorami w naszych gospodarkach. Dzisiaj znajdujemy również nowe sposoby zbierania zasobów z morza. Morska produkcja energii wiatrowej zapewnia nie tylko energię odnawialną, ale także możliwości jeszcze ściślejszej współpracy między naszymi krajami. Jednym z przykładów jest Farma Wiatrowa Dudgeon z Norfolk, która została otwarta w listopadzie zeszłego roku, a głównym właścicielem jest norweska firma energetyczna Statoil. W tym samym czasie około 70% importu gazu z Wielkiej Brytanii pochodziło z Norwegii. Masz więc dobre powody, by o nas pomyśleć, gdy wstawiasz czajnik na filiżankę herbaty!


Wielka Brytania pozostaje także zdecydowanie najważniejszym celem dla Norwegów, którzy studiują za granicą. Uważam, że wrażenia, jakie młodzi ludzie przynoszą do domu odgrywają ważną rolę w dalszym pogłębianiu stosunków dwustronnych.


Mam nadzieję, że będziemy w stanie utrzymać bliską i szeroką współpracę, gdy Zjednoczone Królestwo wycofa się z Unii Europejskiej.


Drogi Williamu, droga Kate,

Podziwiam sposób, w jaki wypełniacie swoje obowiązki i sposób, w jaki wspieracie Jej Wysokość Królową Elżbietę. Królowa i ja wiemy z własnego doświadczenia, jak cenna jest współpraca z młodszym pokoleniem i jak ważne jest wspieranie się nawzajem w tym dość niezwykłym zawodzie ...

Zaangażowaliście się w ważne dziedziny, które są ważne dla wielu ludzi. Na przykład inicjatywa "Heads Together" zachęca do większej otwartości na zdrowie psychiczne. Wiem, że jutro spotkacie aktorów z serialu telewizyjnego SKAM. Oni również zwiększyli świadomość problemów zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi - i mogli przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji, która niestety często otacza te problemy.


Mam nadzieję, że spodoba się wam reszta pobytu w Norwegii, a program okaże się interesujący i odpowiedni do waszej pracy. I mam nadzieję, że zawieziecie miłe wspomnienia z powrotem do domu, aby podzielić się nimi z rodziną - z naszymi krewnymi.Teraz zapraszam was wszystkich do przyłączenia się do mnie w toaście na cześć Ich Królewskich Wysokości, księcia i księżnej Cambridge, za mieszkańców Zjednoczonego Królestwa i za przyjaźń między naszymi krajami.
Przemówienie księcia Williama:

Wasze Wysokości, Wasze Królewskie Wysokości, wybitni goście.

Vi ar veldi glaa for vairer ee Norga
(Z języka norweskiego: Bardzo się cieszymy z pobytu w Norwegii)

Dziękujemy za cudownie ciepłe powitanie, jakie otrzymaliśmy. Mamy świetny program, a dzisiejsza kolacja będzie dla nas szczególnie niezapomniana.

Wasze Wysokości, przynoszę wam ciepłe pozdrowienia od babci Królowej zarówno dla was, jak i dla Norwegów. Jej Królewska Mość ma bardzo miłe wspomnienia z trzech wizyt państwowych w Norwegii oraz z wizyt odwiedzających Wasze Wysokości i Króla Olafa.

Dla Zjednoczonego Królestwa nasze relacje z Norwegią są rozległe i wyjątkowe. Jesteśmy sąsiadami na Morzu Północnym. Jesteśmy sojusznikami. Jesteśmy bliskimi partnerami we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach. Ale przede wszystkim jesteśmy najsilniejszymi z przyjaciół.

Nie wiem, czy ta historia dotarła do Norwegii, ale w ubiegłym roku pokazaliśmy dobre stosunki między naszymi dwoma krajami w praktyce.

Prawda jest taka, że ​​niektórzy z 19 graczy z Banks of Dee Football Club w Aberdeen stracili kontrolę nad piłką do gry. Piłka znalazła się w rzece, która wpada do Morza Północnego.

Piłka została później znaleziona w odległości ponad 1000 mil - nad brzegiem Vanna, w północnej Norwegii.

Mili ludzie w Vanna znaleźli piłkę i zobaczyli znaki na niej. Ci ludzie nie tylko skontaktowali się z klubem - ale następnie przebyli całą drogę do Aberdeen, aby oddać piłkę osobiście. Historia rozgrzała wiele brytyjskich serc i sprawiła, że ​​doceniamy tym bardziej, że mamy szczęście mieć Norwegów jako naszych sąsiadów.

Geografia i historia sprawiły, że Norwegia i Wielka Brytania są nie tylko sąsiadami na Morzu Północnym, ale także najwierniejszym sojusznikiem.

W Wielkiej Brytanii na zawsze będziemy podziwiać odważnego ducha Norwegów podczas II wojny światowej.

Głęboki opór Kinga Haakona wobec nazistów silnie odbił się echem w Wielkiej Brytanii, latarniku nieposłuszeństwa, ponieważ Europa przeżyła wtedy jeden z najciemniejszych okresów.

Obrona wolności jest podstawową wartością dla Norwegów i Brytyjczyków. Cennymi symbolami naszej wolności i przyjaźni są choinki wysyłane ze społeczności norweskich do Wielkiej Brytanii w grudniu. Są one dziś bardzo doceniane, podobnie jak 70 lat temu, kiedy rozpoczęła się ta hojna tradycja.

Lata wojny i ich bezpośrednie następstwa przekonały oba nasze kraje, że musimy utrzymać silną narodową obronę. Wielka Brytania i Norwegia były jednym z członków założycieli NATO w 1949 roku. A w XXI wieku nadal jesteśmy w NATO, dostosowując nasz sojusz do dzisiejszych zagrożeń.

Brytyjskie i norweskie siły zbrojne służą wspólnie w misjach NATO. Trenują razem. Wkrótce będą obsługiwać ten sam wyrafinowany samolot myśliwski i patrol morski.

Znaczenie naszego sojuszu przejawia się w roli, jaką nasze kraje odgrywają w koalicji przeciwdziałającej wyzwaniom Daesh. Staliśmy też razem, aby doprowadzić do pokoju i stabilności w Afganistanie i Sudanie. Nie poddaliśmy się także z powodu trudnych zadań humanitarnych w krajach takich jak Syria.

Liczba naglących globalnych problemów rośnie, nie maleje. Od zmian klimatu, przez zrównoważony rozwój, po zapewnienie efektywności instytucji międzynarodowych - poglądy Zjednoczonego Królestwa i Norwegii są podobne i często identyczne, podobnie jak nasza determinacja do wspólnego działania w celu sprostania tym wyzwaniom.

Nasze partnerstwo gospodarcze jest niezwykle cenne dla nas obu. Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych rynków eksportowych w Norwegii; w szczególności Norwegia jest najważniejszym dostawcą energii w Wielkiej Brytanii. Norweska ropa naftowa, gaz i energia odnawialna sprawiają, że brytyjskie kotły gotują się - i można sobie wyobrazić, jak ważne jest to dla narodu pijącego herbatę. Dowiedziałem się już wcześniej, że każdego roku zasilacie 22 miliardy filiżanek herbaty w Wielkiej Brytanii!

W wielu innych sektorach z przyjemnością stwierdzam, że brytyjskie firmy prowadzą znakomitą działalność w Norwegii. Chcemy, aby te więzi gospodarcze się rozwijały.

Oboje stoimy w obliczu zagrożeń środowiskowych dla naszego przyszłego sukcesu. Oboje jesteśmy narodami morskimi, których dobrobyt kształtowany jest przez morze. Oboje teraz myślimy o tym, jak chronimy nasze oceany przed straszliwymi szkodami wyrządzonymi przez ludzkie zanieczyszczenie.

Mamy te same cele, co odwadnianie naszych gospodarek, budowanie inteligentniejszych miast i gotowość do pełnego wykorzystania następnej fali rozwoju technologicznego.

Wasze Wysokości, jesteśmy tak zadowoleni, że nasza wizyta w Norwegii pozwala nam spotkać tylu Norwegów, którzy myślą o naszej wspólnej przyszłości.

Norwegia była i pozostanie niezmiernie ważna dla Wielkiej Brytanii zarówno jako przyjaciel, jak i partner.

Tysiące ludzi przepływa każdego dnia przez Morze Północne w każdym kierunku. Przyjaźń jest znakiem rozpoznawczym tego, co skłania ich do podjęcia tej podróży. Catherine i ja cieszymy się, że my również wyruszyliśmy w tę podróż; my również doświadczyliśmy ciepła tej przyjaźni podczas tej szczególnej wizyty.

Wasze Wysokości, dziękuję za gościnę. Z niecierpliwością czekamy na pogłębienie przyjaźni naszych dwóch krajów w nadchodzących latach.

Toosen takk
(Z języka norweskiego: Dziękuję bardzo)Drugiego dnia rano(około godziny 10) książę William, księżna Catherine oraz książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili szkołę Hartwig Nissen. Najpierw podeszli do ludzi zgromadzonych pod szkołą, następnie weszli do środka, gdzie spotkali się z uczniami, nauczycielami oraz obsadą serialu Skam, który opowiada o młodzieży i jej problemach. Tematem tych spotkań były właśnie te problemy: jakie one są, jak sobie z nimi radzić, jaki jest do nich stosunek społeczeństwa oraz jak to się zmieniło po emisji serialu, który był kręcony właśnie w szkole Hartwig Nissen.


Następnie obie pary udały się do rezydencji norweskiej pary koronnej-Skaugum-na prywatną rozmowę i lunch. Oprócz samego Haakona i Mette-Marit, na spotkaniu był ich pies-suczka rasy labradoodle Muffins Kråkebolle. Jest to trzeci pies tej rasy należący do pary koronnej, wcześniej były to Milly i Milly Kakao.

Około czternastej pary książęce pojawiły się pod skocznią Holmenkollen. Najpierw zwiedzili Muzeum Narciarstwa i zobaczyli jak rozwijało się narciarstwo w Norwegii. Mogli zobaczyć między innymi narty królowej Maud, która jazdy na nartach nauczyła się dopiero gdy została królową Norwegii.

Następnie wjechali na sam szczyt skoczni gdzie porozmawiali z młodymi Norwegami trenującymi skoki narciarskie. Tam też obserwowali ich trening oraz panoramę Oslo. Na koniec powrócili na dół, a tam już czekały na nich przedszkolaki, które dopiero uczyły się jeździć na nartach. Razem z nimi William, Catherine, Haakon i Mette-Marit spędzili czas przy ognisku i na małym treningu jazdy na nartach.
To było ostatnie spotkanie w Norwegii dla pary książęcej Cambridge. Po nim pojechali na lotnisko i odlecieli do Londynu. Prawdopodobnie rano król Harald i królowa Sonia pożegnali Williama i Catherine, niestety nie pojawiły się zdjęcia z tego wydarzenia.

Źródła zdjęć: Belga Image, Det Kongelige Hoff

5 komentarzy:

 1. Czy7 Kate i William spotkali sie tez z dziecmi pary ksiazecej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam księżniczka Ingrid Alexandra (córka Haakona i Mette-Marit) oprowadzała porę po Parku rzeźb swego imienia, więc z nią na pewno się spotkali. Nie wiadomo tylko czy spotkali się z księciem Sverre-Magnusem (synem pary). Może pierwszego dnia przed wizytą we wspomnianym parku? Tego się już nie dowiemy.

   Usuń
 2. Odbyli bardzo ważne wizyty i piękne było,to,że król Harald wspomniał o pracy Williama i Kate na rzecz zdrowia psychicznego. W ogóle relacje między członkami rodzin były bardzo serdeczne i bliskie.Uderzyło mnie to,że oficjalnie król nazwał ich "Williamem " i "Kate ":)
  Szkoda,że już się ta wizyta skończyła.Na pewno będę ją długo wspominać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa wiztyta super że mogłam ją śledzić na bieżąco na Twoim blogu
  Mette Marit bardzo ładnie się prezentowała Kate też znacznie lepiej niż w Szwecji
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za obydwa tłumaczenia przemówień, fakt szkoda, że to już koniec - chciałoby się jeszcze, bardzo dobre relacje z ciekawych wizyt, chciałoby się zobaczyć zdjęcia z ich nieformalnych spotkań - takich bardziej rodzinnych i swobodnych na nartach albo przy drinku w salonie - ale co za dużo to niezdrowo - oni też chcą mieć prywatny czas i trzeba to uszanować - i tak dużo pokazują - zdjęcia ze spotkań z ViD oraz z MMiH w ich domach to i tak uważam, że dużo po to był ich właśnie czas dla siebie, podsumowując wszystko się udało :))

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.