Wizyta księcia Williama i księżnej Catherine w Norwegii dzień II-LIVE BLOG


Dzień dobry witam was na drugim dniu live bloga z wizyty księcia i księżnej Cambridge w Norwegii! Już za pół godziny odbędzie się pierwsze spotkanie.Plan dzisiejszych spotkań:

10:10-Spotkanie w szkole Hartvig Nissen z uczniami i obsadą serialu Skam
14:00-Odwiedziny w Muzeum Narciarstwa i zwiedzenie skoczni Oslo Holmenkollen
14:45-Spotkanie nad jeziorem Øvreseter z dziećmi oraz odwiedziny przedszkola/spotkanie z przedszkolakami na świeżym powietrzuSą to tylko spotkania dwóch par: Williama i Catherine oraz Haakona i Mette-Marit, w dodatku zawarte tylko w agendzie norweskiego dworu królewskiego. Na pewno dojdzie do pożegnania brytyjskiej pary książęcej przez norweską parę królewską oraz do spotkania prywatnego w Skaugum-rezydencji księcia Haakona i księżnej Mette-Marit. Może jednak z obu spotkań pojawią się zdjęcia? A w spotkaniu w Skaugum może weźmie też udział książę Sverre Magnus? Co drugiego jestem wręcz pewna, pierwszego już nie tak bardzo.Już za chwilę pary książęce pojawią się w szkole Hartwig Nissen. Szkoła zasłynęła z realizacji w niej serialu Skam-Wstyd. Przedstawia on grupę młodzieży i jej problemy. Dzięki temu serialowi w Norwegii wzrosła świadomość na temat problemów psychologicznych wśród nastolatków. William, Catherine, Haakon i Mette-Marit będą rozmawiać z uczniami i aktorami o wyzwaniach z którymi muszą się mierzyć młodzi ludzie w chwili wchodzenia w dorosłość: problemami z własną tożsamością, znęcaniem się nad innymi, nadużyciami seksualnymi i z zaburzeniami odżywiania. Już na wczorajszym bankiecie pojawiła się dwójka aktorów z serialu Skam-Imam Meskini i Tarjei Sandvik Moe (zdjęcie wyżej).

Pary książęce już są w szkolePierwsze zdjęcie


Za Catherine znajdują się Mette i HaakonPary książęce weszły już do środka szkoły
Książę Haakon i księżna Mette-MaritKolejne zdjęcia


Spotkanie z obsadą serialu SkamMette-Marit założyła dziś spódnicę od Michaela Korsa


Księżna Catherine założyła dziś sukienkę norweskiej marki By Ti Mo, którą bardzo lubi też Mette-Marit. Stronę i sklep internetowy tej marki prowadzą kobiety, które były ofiarami przeciwności w swym życiu, które mogą teraz realizować się w pracy. Ta firma odzieżowa dba również o warunki w jakich pracują ich pracownicy oraz o zwierzęta, od których pochodzą naturalne tkaniny, np. wełna.

By Ti Mo wspiera również schroniska dla kobiet w Oslo, dostarczając im cały niezbędny ubiór dla kobiet, które przychodzą tam bez żadnych rzeczy. W okresie świątecznym ta firma również ufundowała wiele prezentów dla osób, których nie było na nie stać.


W tej chwili prawdopodobnie obie pary książęce są na prywatnym spotkaniu w Skaugum. Mam nadzieję, że pojawią się z tego spotkania zdjęcia.

Już za półtorej godziny William, Catherine, Haakon i Mette-Marit pojawią pod skocznią Holmenkolen. Najpierw zwiedzą Muzeum Narciarstwa, a następnie samą skocznię. Zobaczą również jak trenują młodzi skoczkowie.


Muzeum Narciarstwa w Oslo jest najstarszym tego typu muzeum na świecie (powstało w 1923 roku). Znajduje się podstawy skoczni Oslo-Holmenkollen. Znajduje się w nim wiele eksponatów prezentujących rozwój narciarstwo na przestrzeni ostatnich 4 000 lat. Wśród nich są między innymi malowidła naskalne z epoki kamienia, narty używane przez Wikingów oraz sprzęty użyte na wyprawach Fridjofa Nansena i Roalda Amundsena. Na zdjęciu Muzeum Narciarstwa w 1925 roku.

Jedną z wystaw w Muzeum jest Rodzina Królewska i narciarstwo.Kolejnym punktem programu będzie sama skocznia Holmenkollen, która swą nazwę zawdzięcza dzielnicy, w której się znajduje. Skocznia została zbudowana w tym miejscu w 1892. Wraz z rozwojem narciarstwa jednak trzeba było ją modernizować, ponieważ potrzebna była coraz większa skocznia, umożliwiająca coraz dłuższe skoki. Skocznia w sumie była modernizowana 19 razy, ostatnio w latach 2008-2010, kiedy to cała konstrukcja została rozebrano i zbudowana na nowo. Najdłuższy skok oddał na niej, Norweg Anders Jacobsen. Wynosił on 142,5 metra, a został o oddany 5 marca 2011 roku.


Spotkanie w Skaugum

Jak widzimy na spotkaniu nie było dzieci Haakona i Mette-Marit, za to był ich pies-suczka rasy labradoodle Milly Kakao.Zdjęcia skoczni Holmenkollen z dzisiejszego dnia udostępnione przez Pałac KensingtonPierwsze zdjęcia spod skoczniLepsze ujęcia


Pary książęce na szczycie skoczni HolmenkollenNa szczycie skoczni pary spotkały się z młodymi ludźmi trenującymi skoki narciarskie oraz obserwowali ich trening.Następnie pary spotkały się z przedszkolakami, które dopiero uczą się jeździć na nartach.Pojawiło się nowe zdjęcie ze spotkania w Skaugum


Oraz spod Skaugum z przyjazdu Catherine i WilliamaPałac Kensington podziękował na Twitterze wszystkim, którzy sprawili, że pobyt księcia i księżnej Cambridge w Norwegii tak miło im upłynął. Para pewnie jest już na lotnisku lub nawet już w samolocie lecącym do Londynu.


Myślę, że na tym zakończę dzisiejszy live blog. Post podsumowujący pojawi się jednak już jutro. Mam nadzieję, że pojawi się jeszcze kilka zdjęć. A póki co chciałabym podziękować wam drodzy czytelnicy-za to, że czytacie, komentujecie. Każde wasze słowo, wejście na bloga motywuje mnie do pracy tutaj, by blog był coraz lepszy i by coraz więcej osób wiedziało kim jest król Harald czy królowa Matylda. Dziękuję wam i nie mogę się doczekać gdy będę prowadzić kolejnego live'a! Do napisania!

13 komentarzy:

 1. Już podoba mi się płaszcz Kate :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mette ma pięknie uczesane loki i ładną spódnicę.

  OdpowiedzUsuń
 3. wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci, w końcu temat spotkania jak najbardziej aktualny dla nich wszystkich, K i W poznają skandynawskie spojrzenie, podejście , sposoby przedstawiania i radzenia sobie z problemami psychicznymi

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio wiele osób zarzuca księżnej Kate, że na spotkaniach nie zdejmuje płaszcza. Szczerze mi to jakoś nie przeszkadzało. Ale teraz zamarłam... chyba temperatura w domu M&H jest taka sama jak na dworze. Jak to wygląda... spotkali się w domu, wiadomo, że nie siedzi tam 10 minut tylko ponad godzinę, albo jeszcze dłużej i na litość boską nie jest jest gorąco w tym płaszczu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skad wiadomo ze go nie zdjela po zrobieniu oficjalnego zdjecia?

   Usuń
  2. Nie wiadomo. Ale skoro reszta jest bez płaszczy to chyba była okazja do ich zdjęcia. Więc dlaczego nie zrobiła tego co reszta?

   Usuń
 5. Ale im zazdroszczę tej wizyty na najsłynniejszej skoczni narciarskiej:)

  OdpowiedzUsuń
 6. No też teraz mnie to dziwi, jest w domu, gdzie na pewno jest ciepło, pozostali bez kurtek a ona w płaszczu (fakt nie znamy sytuacji dlaczego) ale dziwnie to wygląda w domu, podczas wizyty w jakiejś placówce nie dziwi mnie to - natomiast tu jest w normalnym domu...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale widok, wspaniały i na pewno zapierający wdech, niesamowite przeżycia maja w Skandynawii no i faktycznie w rodzinnych kręgach, ciekawa wyprawa - sama bym taką chciała..., no i kurtki puchowe bo zimno - poznają co to prawdziwa zima a nie jakieś wiosenno-jesienne dni przez cały rok

  OdpowiedzUsuń
 8. Akurat dla Williama i Kate wizyta na skoczni chyba nie była ciekawa bo ich kraj nie ma skoczków ale ogólnie program wizty bardzo ciekawy dopasowany do działalności pary książęcej moim zdaniem wizyta o wiele lepiej zaplanowana niż w Polsce
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 9. Każdy kraj chce pokazać też siebie, nie tylko to co oni preferują, a skocznia to nowe doświadczenie - tym bardziej jeśli nie ma tego w Anglii - coś nowego, a sama wysokość skoczni i widok z niej robi wrażenie na każdym - to nawet swego rodzaju punkt widokowy i na pewno zapamiętają to na długo

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję Ci za relację na bieżąco - jak dla mnie relacje były takie jakie powinny być - zdjęcia, opisy i ciekawostki o miejscach - super i jeszcze podsumowanie będzie z przemówieniami - rewelacyjnie, pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za poświecenie swojego czasu (dni wolnych) aby przybliżyć nam tę królewską wizytę

  OdpowiedzUsuń
 11. To my dziękujemy za live bloga i cały dzień świeżych informacji -to była świetna zabawa !

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.