Flashback: Król Baudouin i królowa Fabiola w Kanadzie


W 1977 roku król Baudouin i królowa Fabiola złożyli pięciodniową państwową wizytę w Kandzie. Była to jedyna tego typu wizyta w Kanadzie w ciągu ostatnich 40 lat.


19 września 1977 roku belgijska para królewska zjawiła się brukselskim, wojskowym lotnisku Melsbroek, gdzie odbyła się wojskowa ceremonia pożegnania. Po tej ceremonii para wsiadła na pokład samolotu i poleciała do Kanady.


Para wylądowała na lotnisku w Ontario, gdzie spędziła jeden dzień. 20 września udali się w dalszą drogę-do Toronto


21 września para odwiedziła ratusz w Toronto. Następnie podeszli do ludzi zgromadzonych na placu Nathana Philipsa. Wśród nich znajdowała się Belgijka, Flora Meewis. Jednak celem jej pobytu w Kanadzie nie było spotkanie z jej parą królewską, lecz z jej siostrą Paule Belmonde y Meewis (zdjęcie wyżej).Tego dnia Baudouin i Fabiola spotkali się też z 14 weteranami II wojny światowej, którzy walczyli na terenie Belgii. Odwiedili również szpital dziecięcy, dla którego para ufundowała dwa wózki. Zwróćcie uwagę, że Fabiola do swego kapelusza przypięła broszkę w kształcie liścia klonu-symbolu KanadyNa zdjęciu niżej król Baudouin w towarzystwie ówczesnego burmistrza Toronto-Davida Crombie'go.


Wieczorem w Toronto odbył się bankiet. Królowa Fabiola otrzymała przed nim bukiecik kwiatów od kilkuletniej dziewczynki.Podczas tej wizyty, para odwiedziła rówież Ottawę, gdzie król Baudouin spotkał się z ówczesnym premierem Kanady-Pierre'm-Elliotem Trudeau (ojcem obecnego premiera Kanady-Justina Trudeau).Niestety nic więcej nie wiadomo o tej wizycie, trudno jest znaleźć informacje o tak dawnych wydarzeniach w mniej popularnych monarchiach niż brytyjska. Na deser mam dla was tylko ciekawostkę: w tym samym roku belgijska para królewska odwiedziła z wizytą państwową... Polskę! Lecz to temat na oddzielną notkę.

Źródła zdjęć: Belga Image, Getty Images

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy post czekam na ten o wizycie w Polsce

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię te posty przypominające o dawniejszych wizytach w kontekście następnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. W 1977 poznali się moi rodzice.

  Królowa pełna szyku.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.