Królowa Matylda i król Filip na koncercie+dzisiejsze spotkania


Wczoraj królowa Matylda i król Filip byli obecni na koncercie Pasji według świętego Jana, skomponowanej przez Jana Sebastiana Bacha. Na początku para królewska została powitana w sali Nottebohm w Bibliotece Hendrika Conscience.
Pasja Bacha została wykonana przez Królewski Chór Caecilia w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza w Anvers. Chór Caecilia niedawno obchodził stulecie swego istnienia, jest on jednym z najstarszych flandryjskich chórów amatorskich. Wczoraj towarzyszyła mu barokowa orkiestra.
***

Dziś królowa Matylda odbyła dwa wyjścia: jedno związane z 75 rocznicą deportacji belgijskich Żydów i Cyganów do obozu Auschwitz. Odbyło się ono w Kazerne Dossin Memorial (centrum zajmujące się dokumentacją i upamiętnieniem Holokaustu oraz będące jego muzeum) w Mechelen, a królowej towarzyszył Simon Gronowski-uciekinier z transportu do obozu śmierci.
Matylda zobaczyła również wystawę "Buren 2018"-sąsiedzi 2018, która przedstawia codzienne życie chasydzkich Żydów w Belgii. Wystawę tworzą zdjęcia autorstwa Dana Zollmana połączone z cytatami z książki Mazzel Tov Margot Vanderstraeten, która należy do ulubionych książek królowej Matyldy.Źródła zdjęć: Belgian Monarchy/Twitter, Balga Image

1 komentarz:

  1. Wciąż trzeba przypominać o ludzkich dramatach spowodowanych przez II wojnę światową i członkowie rodzin królewskich mogą to robić w sposób doskonały.
    Ten koncert musiał być przejmujący i imponujący pod każdym względem.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.