Wizyta państwowa belgijskiej pary królewskiej w Kanadzie-dzień I


Wczoraj rozpoczęła się państwowa wizyta belgijskiej pary królewskiej w Kanadzie. 


Dziesięć po dwunastej król Filip i królowa Matylda przyjechali na lotnisko Melsbroek. Tam odbyła się oficjalna ceremonia pożegnania pary królewskiej przez oddział wojskowy. Następnie para wsiadła na pokład rządowego samolotu, w którym znajdowało się już 210 osób z oficjalnej delegacji towarzyszącej parze.


Wśród oficjalnej delegacji znalazły się osoby związane z biznesem i szkolnictwem wyższym. Nie zabrakło również ministrów belgijskiego rządu oraz przedstawicieli prasy.O 12.30 samolot wyleciał z wojskowego lotniska Melsbroek. W czasie podróży para królewska przeszła do części przeznaczonej dla delegacji i zamienili kilka słów z każdą osobą.Po 8,5 godzinach lotu samolot wylądował na Ottawskim Lotnisku Międzynarodowym. Była to godzina 16.00 czasu lokalnego, a 21.00 czasu środkowoeuropejskiego.Na lotnisku odbyło się pierwsze powitanie króla Filipa i królowej Matyldy przez: Scotta Brisona, prezesa zarządu skarbu, dr. Roya Nortona, szefa protokołu kanadyjskiego Oliviera Nicoloffa, Ambasadora Kanady w Królestwie Belgii i Raoula Delcorde'a, Ambasadora Belgii.Następnie para królewska udała się do hotelu Fairmont Chateau Laurier Ottawa, gdzie będą nocować w czasie pobytu w Ottawie. Hotel ten otworzono w 1912 roku, a wybudowano go w stylu francuskiego gotyku, by pasował do stylu budynków rządowych, które znajdują się w jego pobliżu. Przez większość swego istnienia należał do Canadian National Railway, lecz od 1999 roku należy do sieci hoteli Fairmont and Resorts. Od 1980 roku należy do spisu National Historic Sites of Canada-listy kanadyjskich zabytków. Poniżej kilka zdjęć hotelu.
Źródła zdjęć: Belga Image, Belgian Royal Palace, Fairmont Chateau Laurier

5 komentarzy:

 1. Para królewska nawet czas podróży wykorzystuje na rozmowy z członkami rządu i prasą ☺
  Czekam niecierpliwie na bankiet

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz widzę,jak takie wizyty państwowe mogą być duże- 210 osób w samej delegacji!

  OdpowiedzUsuń
 3. Matylda jak zwykle wygląda pięknie.Mam pytanie czy w Norwegi obchodzi sie Swięta wielkanocne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak są obchodzone, możliwe, że w okolicy tych Świąt napiszę o nich post.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.