Wizyta państwowa norweskiej pary królewskiej w Argentynie-dzień I


Wczoraj oficjalnie rozpoczęła się wizyta państwowa króla Haralda i królowej Sonii w Argentynie. Para królewska przybyła jednak do stolicy państwa-Buenos Aires-wcześniej-w niedzielę po południu. Para była wcześniej na krótkich wakacjach na łodzi, z tego powodu powitanie odbyło się na przystani. Następnie Harald i Sonia udali się do hotelu, w którym spotkali się z Norwegami mieszkającymi w Argentynie.

W poniedziałek para również została sfotografowana w hotelu Alvear Palace, gdzie nocują w czasie wizyty w Argentynie.Wizyta rozpoczęła się oficjalnie wczoraj od złożenia wieńca pod Pomnikiem Narodowym w Buenos Aires przez króla Haralda. Pomnik Narodowym znajduje się przy Plaza San Martín. Pomnik wzniesiono na cześć generała José de San Martín, który poprowadził walkę o wyzwolenie Argentyny spod hiszpańskich rządów kolonialnych w 1816 roku.Po uroczystej ceremonii Król i Królowa udali się do Pałacu Prezydenckiego w Casa Rosada, gdzie zostali powitani przez straż honorową. Prezydent Argentyny Mauricio Macri i Pierwsza Dama Juliana Awada oficjalnie powitali króla i królową w kraju.


Wizyta króla Haralda i królowej Sonji jest pierwszą norweską wizytą w Argentynie od czasów króla Olafa w 1967 r. Handel i współpraca między Argentyną i Norwegią rozszerza się, a celem wizyty państwowej jest dalsze umacnianie więzi między tymi dwoma krajami.


Po oficjalnym powitaniu odbyły się dwustronne spotkania delegacji norweskiej i argentyńskiej. Norweska Minister Spraw Zagranicznych, Ine Eriksen Søreide oraz Minister Handlu i Przemysłu, Torbjørn Røe Isaksen są częścią delegacji towarzyszącej królowi i królowej, a także dużej delegacji biznesowej. Spotkania odbyły się w Casa Rosada, oficjalnej rezydencji prezydenta Argentyny. Pałac znajduje się na Plaza de Mayo (May Square) i jest otoczony przez ważne instytucje polityczne.


Po spotkaniach politycznych Prezydent i Pierwsza Dama przyjęli państwowy lunch w dziale muzeum Casa Rosada. W muzeum można zobaczyć pozostałości 16-wiecznej twierdzy, która kiedyś stała na miejscu, a kabriolet Cadillac Coupe używany był jako limuzyna przez legendarną Argentynkę, pierwszą damę Evę Perón (1919-1952).W swoim przemówieniu podczas obiadu państwowego król Harald zwrócił uwagę na historyczne więzi i nowe możliwości współpracy między Argentyną i Norwegią:


Nasza wizyta wzbudziła duże zainteresowanie Norwegią. Otwiera nowe możliwości współpracy w kilku obszarach. Szeroki program i nasza duża delegacja odzwierciedlają ten wysoki poziom zainteresowania. Sporo norweskich firm ma już tutaj swoją działalność, a kilka z nich obecnie znajduje się w Argentynie. W trakcie naszej wizyty podpisywane są umowy mające na celu wzmocnienie współpracy w szerokim zakresie dziedzin. Obejmuje to współpracę w zakresie handlu i inwestycji, a także współpracę opartą na obronie praw człowieka, promowanie opartej na regułach międzynarodowej współpracy i uznanie naszej wspólnej odpowiedzialności za zapewnienie zrównoważonego rozwoju.


Odbyła się również wymiana odznaczeń w związku  zgodnie z tradycją wizyt państwowych.Po południu czasu lokalnego, Król i Królowa odwiedzili Kongres Narodowy. Tam wpisali się do księgi gości i mieli okazję zapoznać się z Konstytucją Argentyny przed złożeniem wizyty w Sądzie Najwyższym.


Wieczorem król Harald i królowa Sonja zakończyli pierwszy dzień swojej państwowej wizyty wraz z przedstawicielami norweskiego sektora biznesowego na przyjęciu zorganizowanym przez Innovation Norway. Przyjęcie odbyło się w malowniczym otoczeniu w Yacht Club Puerto Madero, nad brzegiem rzeki w Buenos Aires.Źródła zdjęć: Belga Image, NTB Scanpix

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sonja elegancko,ale kwieciście i nie można jej nie zauważyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziwi mnie trochę brak bankietu

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podoba przedostatnie zdjęcie - roześmiani król i królowa, a za nimi piękny, wieczorny obrazek:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta niebieska stylizacja jest świetna :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.