Wizyta państwowa norweskiej pary królewskiej w Argentynie-dzień III+więcej


Norweska para królewska zakończyła wczoraj swoją wizytę w Argentynie. Ostatnim punktem programu była wiejską estancia (argentyńskie ranczo), gdzie mogli poznać argentyńską kulturę w postaci historii, tańca, muzyki i jedzenia.Estancia Villa María, położona na wsi w pobliżu Buenos Aires, to rezydencja w stylu Tudorów, wybudowana w 1927 roku. Obecnie funkcjonuje jako obiekt hotelowo-rekreacyjny. Król i królowa wzięli udział w przedstawieniu gauchos, wykwalifikowanych jeźdźców, którzy zajmują wyjątkowe miejsce w tradycjach i sercach Argentyńczyków.


Król i królowa również cieszyli się muzyką tanga i latynoską, podczas gdy tradycyjny grillowany posiłek - prawdziwy asado - przygotowywano na gigantycznych grillach.


Przed podróżą na ranczo król i królowa byli obecni na imprezie na międzynarodowym lotnisku Ministro Pistarini, znanym również jako międzynarodowy port lotniczy Ezeiza. Linia lotnicza Norwegian Air Shuttle świadczy usługi w Argentynie i uruchomiła wiele połączeń krajowych i lot międzynarodowy pomiędzy Buenos Aires i Londynem. Trasa długodystansowa ułatwi Norwegom podróżowanie do i z Argentyny.

***

7 marca księżniczka Marta Luiza odwiedziła oddział Regnbuen w szkole Kurland w Sarpsborg z okazji dwudziestolecia jego istnienia. Na oddziale tym uczą się dzieci ze złożonymi niepełnosprawnościami. W tym roku jest to 18 dzieci.


Księżniczka spotkała się zarówno z dziećmi jak i nauczycielami. Poznała również metody jakimi dzieci są nauczane. Jedną z nich jest MoreToMatch-jest to narzędzie ułatwiające naukę rozwiązywania problemów matematycznych. Uczy ono rozumowania, wytrzymałości i precyzji. Księżniczka dowiedziała się również jak ono zostało opracowane przez trzech studentów: Wilhelma, Adama i Christiana.


Marta Luiza spotkała się również z Fridą Elise i Said, które również opracowały nowatorskie rozwiązanie: PECS-Obrazkowy System Wymiany Informacji. Jest to forma komplementarnej komunikacji, która jest często wykorzystywana jako narzędzie dla dzieci z autyzmem lub innych osób mających problemy z komunikacją. Narzędzie pomaga dzieciom i dorosłym komunikować się bez funkcjonalnego języka mówionego, ale za pomocą obrazów, symboli i słów.


Obchody 20-lecia zaczęły się od urodzinowych piosenek na szkolnym boisku. Ponad 500 uczniów wzięło udział w pełnej gali. Potem weszli na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Wśród gości znaleźli się uczniowie, nauczyciele, byli uczniowie i rodzice. Uczniowie przygotowali przedstawienie z wierszami, piosenkami i tańcem, a na koniec był przygotowany poczęstunek z rocznicowym ciastem na czele.

***


8 marca księżna Mette-Marit znalazła się w Nowym Jorku, gdzie wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Kobiet. Księżna między innymi wręczyła doroczną nagrodę Kobiecego Przedsiębiorcy. Nagroda ta została przyznana po raz dziewiąty i powędrowała do Grety Grete Sønsteby z N2 Applied, która konkurowała z dwiema innymi kobietami.


Greta jest współzałożycielką i dyrektor generalną w firmie N2 Applied, która zachęca rolników do samodzielnego wytwarzania nawozów. Jej dwiema konkurentkami były Karoline Sjødal Olsen z Blue Lice i Marit Linnebo Olderheim z Leap Learning.


Księżna Mette-Marit na początku powiedziała kilka słów: 

W Norwegii chcielibyśmy, aby więcej kobiet-przedsiębiorców z branży technologicznej miało duże ambicje. Wszystkie trzej kandydatki zaprezentowane dziś wieczorem są imponującymi wzorami do naśladowania. Mam nadzieję, że będzie to nadal inspirować więcej kobiet do zakładania własnych firm.


Księżna wzięła też udział w seminarium Innovation Norway na temat wykluczenia finansowego kobiet.  To wykluczenie dotyka nadal wiele kobiet w wielu miejscach: w krajach uboższych kobiety często nie mają dostępu nawet do kąt bankowych, w krajach bogatszych-do kapitału podwyższonego ryzyka, który umożliwiłby im rozwój. By spróbować rozwiązać ten problem Innvation Norway zorganizowało seminarium na ten temat i zaprosiło na nie najważniejszych graczy w dziedzinie finansów. Wśród nich znalazła się księżna Mette-Marit, która wygłosiła przemówienie.


Źródła zdjęć: NTB Scanpix

2 komentarze:

  1. To był chyba najprzyjemniejszy dzień dla pary królewskiej w Argentynie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, w pięknym miejscu przyglądali się tradycjom.

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.