Filip i Matylda w USA-dzień III


Ostatniego dnia w USA, królowa Matylda wzięła udział w posiedzeniu organów ONZ na temat roli kobiet w Afryce jako mediatorek w konfliktach.


Po południu para królewska odwiedziła Akademię Wojskową West Point. Król Filip wygłosił tam przemówienie do 4 400 kadetów.


West Point– amerykańska uczelnia wojskowa (wojska lądowe), sytuowana w byłym forcie US Army. Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jej powierzchnia wynosi 65 km². Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.
Absolwenci – żołnierze uczelni otrzymują tytuł zawodowy „Bachelor of Science” (licencjata) i stopień wojskowy „Second Lieutenant” (podporucznika) w Armii Stanów Zjednoczonych. Po jej ukończeniu USMA są zobowiązani do co najmniej pięcioletniej służby w wojsku Stanów Zjednoczonych i przez okres przynajmniej trzech lat być w czynnej rezerwie. Studenci na pierwszym roku są znani jako „plebejusze” („plebes”), na drugim jako „roczniaki” („yearlings”), na trzecim „krowy” („cows”) i na czwartym „pierwsi” („firsties”).
Drużyny studenckie były historycznie znane jako „Czarni rycerze znad Hudson” (The Black Knights of the Hudson), ale ta nazwa została oficjalnie skrócona do „Czarni Rycerze”. Amerykańska prasa sportowa pisząc o drużynach z West Point zazwyczaj używa synonimu „Army” i ten zwyczaj jest oficjalnie przyjęty. Symbolem „Army” jest muł.
Motto West Point to Duty, Honor, Country („Obowiązek, Honor, Ojczyzna”)*


Król Filip zażartował podczas swego przemówienia, że wojska lądowe rządzą, ale nie w jego rodzinnym domu, ponieważ jego ojciec (król Albert) jest oficerem marynarki wojennej ;)


Następnie Filip i Matylda udali się w drogę powrotną do Belgii.


*Źródło cytatu: Wikipedia

Źródło zdjęć: Belga Image

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.