Aktualizacja: Haakon i Mette-Marit na Łotwie


Dziś chyba wszyscy żyją narodzinami księcia w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej, ale świat w innych rodzinach królewskich się nie zatrzymał i inni wykonują normalnie swoje obowiązki co i ja zamierzam uczynić jako blogerka, relacjonując wam pierwszy dzień wizyty księcia Haakona i księżnej Mette-Marit na Łotwie.
Wizyta na Łotwie ma na celu uczczenie stulecia jej niepodległości. Republika Łotewska została ustanowiona, gdy kraj ogłosił niepodległość w dniu 18 listopada 1918 roku. Do tamtej pory Łotwa była pod rosyjską dominacją od początku 1700 roku.Na początku Jego Ekscelencja Raimonds Vējonis (prezydent Łotwy) i pani Iveta Vējone (pierwsza dama) powitali na Łotwie  norweską parę koronną w oficjalnej ceremonii w Pałacu Prezydenckim, znanym też jako Zamek w Rydze.Para prezydencka i koronna oddały cześć flagom Norwegii i Łotwy oraz wysłuchały hymnów narodowych obu krajów, a książę Haakon dokonał przeglądu wojska w towarzystwie prezydenta Vējonis.Po ceremonii odbyły się rozmowy między dwiema parami, a następnie dwustronne spotkania delegacji norweskiej i łotewskiej.Pomnik Wolności był miejscem spotkań w Rydze, ponieważ został odsłonięty w 1935 roku, a podczas okupacji sowieckiej było surowo zabronione gromadzenie się pod nim. Jednak ludzie zjednoczyli się, by oznaczyć założenie republiki. Po odzyskaniu łotewskiej niepodległości w 1991 r. straż honorowa wróciła stojąc u stóp pomnika.


Zarówno para prezydencka, jak i para książęca złożyły kwiaty pod pomnikiem.


Na Łotwie działa ponad 300 norweskich firm i istnieje duże zainteresowanie współpracą biznesową zarówno ze strony norweskiej, jak i łotewskiej. Około 10 000 Łotyszy mieszka w Norwegii i pracuje głównie w sektorze zdrowia i budownictwie. Ambasador Norwegii, Steinar Hagen, był gospodarzem norwesko-łotewskiego forum biznesowego, na którym obecny był książę koronny Haakon.


Książę Koronny mógł wskazać na długie tradycje handlowe, gdy przemawiał do zgromadzenia - Bergen i Ryga miały bliski kontakt ze sobą w okresie hanzeatyckim. Dzisiaj być może powodem jest nowa współpraca handlowa między bliskimi sojusznikami.

"Mam nadzieję, że dzisiejsze forum biznesowe będzie służyć jako platforma do tłumaczenia naszej wspólnej woli na nowe partnerstwo biznesowe."


Po obiedzie odbyła wycieczka się do Latvias National Library, Lysslottet.


Kiedy w 2014 r. Otwarto nową bibliotekę narodową, kilka tysięcy osób utworzyło ludzkie połączenie ze starej biblioteki narodowej do nowego budynku. Ponad 2000 książek przeszło z ręki w ręki z ich starego domu do tego nowego symbolu wiedzy. Sylwetka budynku przypomina szklaną górę w łotewskim folklorze. Szklana góra symbolizuje to, co najlepsze: duże dzieła, które mogą być trudne, ale ich interpretację pozostawia się widzom, a każdy z jich może mieć inny pogląd na dzieło.Wewnątrz budynku znajduje się atrium ze szklaną konstrukcją wypełnioną książkami. Nazywa się to półką z książkami. Wszyscy są zaproszeni do umieszczenia swojej ulubionej książki na niej, a wszyscy delegaci odwiedzający Łotwę w setną rocznicę niepodległości przekazują książkę w ten sposób. Dzisiaj przyszła pora na parę książęcą. Wybrali Maria Parr Vaffelhjarte-książkę dla dzieci z 2005, która zdobyła wiele nagród i została przetłumaczona na wiele języków - w tym łotewski, gdzie nazywa Vafeļu sirdis.


Dziś jest Międzynarodowy Dzień Książki - jeden dzień na wyjątkowe czytanie książek. W czytelni dla dzieci Haakon i Mette-Marit spotkali się z łotewskimi dziećmi i rozmawiali z nimi o tym, dlaczego fajnie jest czytać. Wielu przyniosło swoją ulubioną książkę i opowiedziało o niej księciu koronnemu i księżnej koronnej. Dla jednego z dzieci Karlsson på taket był wielkim faworytem. Rozmawiali także o książce dla dzieci norweskich Brune autorstwa Håkona Øvreåsa. Książka opowiada o Rune, która staje się w nocy superbohaterem Brownem - Brownem, który niczego się nie boi.Spotkanie ze studentami, którzy zdecydowali się na naukę języków skandynawskich zakończyło wizytę w Bibliotece Narodowej.


Wieczorem, książę Haakon i księżnaMette-Marit byli gośćmi Prezydenta podczas oficjalnej kolacji w Zamku w Rydze. Książę Koronny wykorzystał okazję, by pogratulować Łotwie w setną rocznicę niepodległości.„Łotwa ma dumną historię, ale Łotysze również znali wyzwania i trudne czasy. Determinacja łotewskiego ludu w uzyskaniu niepodległości dla ich kraju było niezwykła, dlatego jest dla mnie szczególną przyjemnością gratulować wam w 100-lecie i świętowanie 100 lat od ogłoszenia niepodległości."


Źródło zdjęć: Kongehuset

1 komentarz:

  1. Kate,Mette i Victoria w jednym dniu w czerwieni.Księżna z Norwegii naprawdę dobrze sobie poradziła w takim gronie. W ogóle wygląda świetnie podczas tej podróży.Piękna jest szczególnie stylizacja wieczorna.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.