Haakon i Mette-Marit w Estonii


Norweska para książęca zakończyła wczoraj oficjalną wizytę w państwach bałtyckich w Estonii. Wydarzenia dnia obejmowały digitalizację i współczesne zagospodarowanie miejskie, a także dziedzictwo kulturowe w Tallinie, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Estonia i Norwegia mają mocno zdigitalizowane sektory publiczne i biznesowe oraz mają wiele wspólnych interesów. To była podstawa seminarium, które było pierwszym punktem wczorajszego programu dla Jej Ekscelencji Prezydent Kersti Kaljulaid i Ich Królewskiej Wysokości Księcia Korony i Księżnej Korony.


Istnieje obszerna, stała współpraca w sferze cyfrowej. Kraje skandynawskie i bałtyckie podpisały w zeszłym roku w Oslo deklarację "Cyfrowa Północ" jako krok w kierunku stworzenia regionu nordycko-bałtyckiego liderem w dziedzinie cyfrowego rozwoju.

Książę Haakon otworzył wczoraj seminarium i wskazał na wiele podobieństw i możliwości, jakie mają oba kraje.


"Estonia i Norwegia są małymi, otwartymi gospodarkami, oba są częścią jednolitego rynku, a oba kraje znajdują się na szczycie międzynarodowych rankingów cyfryzacji, co oznacza, że ​​jesteśmy w stanie poradzić sobie z wyzwaniami i wykorzystać możliwości reprezentowane przez cyfrową transformację. "


Estońskie i norweskie firmy spotkały się zarówno podczas Tallińskiego Tygodnia ICT, jak i podczas Tygodnia Innowacji w Oslo. Wczorajszy etap miał nawiązywać jeszcze więcej kontaktów.


W odległości krótkiego spaceru od centrum Tallina znajduje się dzielnica zwana Telliskivi (estońska "cegła"). Dawny obszar przemysłowy został odremontowany jako ośrodek twórczości, z teatrem i muzyką, galeriami i sztuką. Jest to dynamiczne środowisko, w którym znajdują się restauracje, miejsca spotkań, nowoczesne budynki i organizacje.


Kilku aktorów kulturalnych w Telliskivi ma bliskie związki z Norwegią, podobnie jak sieć estońskich organizacji pozarządowych (NENO), która odgrywa ważną rolę w norweskim wsparciu dla estońskiego społeczeństwa obywatelskiego za pośrednictwem funduszy EOG i funduszy norweskich.

Wczoraj Haakon i Mette-Marit odbyli wycieczkę po mieście Telliskivi Creative City, gdzie dowiedzieli się więcej o jego działalności i związkach z Norwegią.


Po doświadczeniu nowoczesnej dzielnicy Telliskivi, para książęca zakończyła oficjalną wizytę na Starym Mieście w Tallinnie. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy i figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kultura i historia Estonii oraz jej związki z regionem nordyckim, Rosją i kontynentem znajdują odzwierciedlenie w starych murach miejskich.


Spacer z przewodnikiem zakończył się w ratuszu, znajdującym się na rynku starego miasta. Ratusz miejski, sam w sobie atrakcja turystyczna, pochodzi z 1400 roku i mieści kolekcję obrazów z pierwszej połowy wieku XX wielu artystów, którzy mieli związki z Norwegią. 


Oficjalna wizyta księcia i księżniczki została zakończona konferencją prasową przed ratuszem. W ciągu czterech pracowitych dni książę Haakon i księżniczka królewska Mette-Marit odwiedzili Łotwę, Litwę i Estonię i wzięli udział w obchodach każdego kraju stulecia niepodległości.


Źródło zdjęć: Kongehuset

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Również ty miałaś bardzo pracowity tydzień,bo dwie wizyty nałożyły się na siebie. Dzięki,że dzięki tobie mogłam je śledzić.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.