Księżna Mette-Marit w Meksyku+więcej


Księżna Mette-Marit, jak się okazało, kilka ostatnich dni spędziła w Meksyku. Prawdopodobnie tam odpoczywa po operacji, którą przeszła przed świętami. Zdjęcie udostępniła na swoim Instagramie Sara Galindoo, a zostało ono wykonane w sklepie KM33. Księżna ma nawet w uszach kolczyki dostępne w tym sklepie.

***

4 kwietnia miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie rządu w Pałacu Królewskim w Oslo, na którym król Harald przyjął kandydaturę Tora Mikkela Wara na stanowisko tymczasowego ministra sprawiedliwości. Wydarzenie to jest związane z kryzysem rządowym, o którym pisałam tutaj.

***

Również 4 kwietnia norweski dwór królewski opublikował doroczny raport o aktywności członków rodziny królewskiej. Dokument jest dostępny w formie pdf (niestety tylko po norwesku) tutaj, jest on zobrazowany bardzo ładnymi zdjęciami, statystykami. 


Podsumowanie raportu ze strony norweskiego dworu królewskiego:

Roczne sprawozdanie Dworu Królewskiego na rok 2017
Członkowie rodziny królewskiej wzięli udział w 658 oficjalnych wydarzeniach w Norwegii i za granicą w 2017 r. Odwiedzili 63 gminy, wszystkie hrabstwa i Svalbard w Norwegii oraz odwiedzili dwanaście krajów za granicą.

Obchody 80. urodzin Ich Królewskiej Mości Króla Haralda i Królowej Sonji były ważnym momentem w 2017 roku. Oficjalna wspólna uroczystość ich urodzin z udziałem królewskich gości z całej Europy, odbyła się w dniach 9 i 10 maja. W czerwcu król i królowa odbyli jubileuszową wycieczkę do hrabstw Oppland i Hedmark - kontynuacja ich srebrnej jubileuszowej trasy z 2016 roku wzdłuż wybrzeża z okazji 25-lecia ich wstąpienia na tron.


Królowa Sonja Art Stable, prezent króla Haralda dla królowej na jej 80. urodziny, została oficjalnie otwarta 4 lipca. The Art Stable był miejscem wielu ważnych wydarzeń w 2017 roku - od wystawy otwarcia prezentującej szeroki wybór norweskiej współczesnej grafiki, po przyjęcie rodziny królewskiej przed świętami Bożego Narodzenia dla gości zaangażowanych w działania informacyjne wielu organizacji rządowych.

W ciągu pracowitych tygodni letnich ponad 45 000 gości wzięło udział w wycieczkach z przewodnikiem po Pałacu Królewskim i letnim pałacu Oscarshall, a blisko 26 000 odwiedził Stajnię Królowej Sonja między jej otwarciem w lipcu i końcem roku.

Dwór Królewski przedłożył dziś roczny raport na rok 2017. Raport ma na celu dostarczenie lepszych informacji i lepsze zrozumienie działalności Królewskiego Domu Norwegii i Królewskiego Dworu.


Roczne sprawozdania finansowe
Wyniki finansowe za cały rok są lepsze niż oczekiwano i są pokrywane ze skumulowanych rezerw. Rachunki dla listy cywilnej, która obejmuje również oficjalne działania księcia koronnego i księżnej koronnej, wykazują deficyt w wysokości 9 879 056 NOK.

W przypadku regularnej alokacji (pozycja 50) rachunki wykazują deficyt w wysokości 3 152 352 NOK, co wynika z różnych działań związanych z obchodami urodzin króla i królowej. Deficyt ten jest obciążany poprzednimi środkami przeznaczonymi na ten cel. Rachunki pokazują, że znaczna część przyznanego finansowania została wykorzystana na utrzymanie i rozwój Pałacu Królewskiego i innych budynków.


Pozostały deficyt w wysokości 6 726 705 NOK jest wynikiem uruchomienia środków i inwestycji w związku z projektem bezpieczeństwa Dworu Królewskiego. Deficyt ten jest pokryty z wcześniejszych środków na realizację projektu bezpieczeństwa dla Królewskich Rezydencji.

Rachunki dla "Åpent Slott" (działalność kulturalna) wykazują nadwyżkę w wysokości 2 390 033 NOK. Ta nadwyżka zostanie wykorzystana na działania pod auspicjami "Åpent Slott".

Raport roczny i rachunki Sądu Królewskiego na rok 2017 zostały przekazane dziś Prezydium Stortingu, Ministerstwu Samorządu Lokalnego i Modernizacji oraz Biuru Audytora Generalnego Norwegii.

1 komentarz:

  1. Dobrze, że publikuje się takie raporty. Ludzie, którzy na co dzień nie śledzą monarchii mogą zobaczyć na co idą pieniądze i czym zajmuje się rodzina królewska.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.