Mette-Marit i Haakon na Litwie


Wczoraj książę koronny i księżna koronna udali się do litewskiej stolicy Wilna. Litwa, podobnie jak sąsiedzi Łotwa i Estonia, świętuje w tym roku 100 lat niepodległości. Rano parę książęcą zauważono na lotnisku.Jej Ekscelencja Prezydent Dalia Grybauskaitė powitała w Pałacu Prezydenckim Księcia Haakona i Księżną Mette-Marit. Prezydent i książę oraz księżna odbyli krótkie spotkanie, zanim zaobserwowali podpisanie dwóch memorandów porozumienia między Norwegią i Litwą.Po rozmowach między delegacjami obu krajów, Prezydent i Książę Koronny spotkali się wspólnie z prasą.


W towarzystwie prezydent Grybauskaitė, książę koronny i księżna koronna przeszli przez Stare Miasto w Wilnie do Domu Sygnatariuszy. To tutaj podpisano litewski Dekret o przywróceniu niepodległego państwa litewskiego w lutym 1918 r. I tu jest on dzisiaj wystawiany. Wystawa opowiada historię litewskiego odrodzenia narodowego na początku XX wieku na rzecz przywrócenia narodowej niepodległości w 1918 r. Prezydent Litwy pokazała dziś dekret o przywróceniu niepodległego państwa litewskiego księciu koronnemu i księżniczce koronnej.Po oficjalnym lunchu, którego gospodarzem był jego ekscelencja premier Saulius Skvernelis, książę Haakon złożył wizytę na cmentarzu Antakalnis, miejscu pamięci, na którym spoczywają znani artyści i naukowcy. Tu także pochowani są litewscy bojownicy o wolność zabici przez wojska radzieckie w 1991 roku. Pomnik upamiętnia tych, którzy oddali życie w walce o niepodległość Litwy. Książę koronny Haakon złożył dziś w uroczystą ceremonię wieniec pod pomnikiem.


W 1997 r. Utworzono serwis Vaikų linija, który ma pomagać dzieciom i młodzieży. Finansowane częściowo z funduszy z Norwegii, usługa linii pomocy jest jednym ze środków wspieranych w ramach funduszy EOG i norweskich.Dzieci i młodzi ludzie potrzebujący kogoś, z kim można porozmawiać, mogą skontaktować się z linią pomocy telefonicznie lub online, aby znaleźć kogoś, kto może słuchać i pomóc im znaleźć rozwiązanie. Młodzi rozmówcy są często zachęcani do dzielenia się swoimi problemami z kimś bliskim, któremu ufają.


Obecnie doradcami jest 200 osób, z których 190 to wolontariusze. Książę Koronny spotkał się dziś z niektórymi z nich i rozmawiał z nimi o swoich myślach i doświadczeniach z realizacji tego ważnego dzieła.Wieczorem książę Haakon i księżna Mette-Marit byli gośćmi prezydent Grybauskaitė na oficjalnej kolacji w Pałacu Prezydenckim. Książę Koron Haakon pogratulował pani prezydent i narodowi litewskiemu w ich setną rocznicę.

"To wielka przyjemność dla księżnej i mnie, że gratulujemy 100. rocznicy odzyskania litewskiej państwowości, i wyrażamy wielki podziw dla wszystkiego, co osiągnęliście w odzyskaniu niepodległości - zarówno w 1918 r., Jak iw 1990 r. To jest naprawdę robi wrażenie, służy jako przykład dla całej społeczności międzynarodowej "


Źródła zdjęć: Kongehuset, NTB Scanpix

1 komentarz:

  1. Mette po raz kolejny pozytywnie mnie zaskoczyła.Dwie pierwsze stylizacje są naprawdę świetne,a sukienka w kwiaty z płaszczykiem narzuconym na ramiona jest po prostu piękna.Również ładne dodatki i śliczne loki.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.