Nowości z norweskiego dworu królewskiego


23 kwietnia ogłoszono, że kierownik Pałacu Królewskiego w Oslo, Ragnar Osnes, postanowił złożyć rezygnację ze swojego stanowiska ze skutkiem natychmiastowym z powodu naruszenia wewnętrznych wytycznych Dworu Królewskiego.


W komunikacie prasowym, Lord Chamberlain z Norweskiego Dworu Królewskiego, Gry Mølleskog, oświadczył: "To naruszenie zaufania jest poważne i dlatego przyjąłem jego natychmiastową rezygnację. Dwór Królewski, w wyniku ustaleń naszego dochodzenia wewnętrznego, dokona oceny rozszerzonej władzy, jaką ma osoba na pozycji zarządcy zamków ".

Ragnar Osnes na tle Pałacu Królewskiego w Oslo

Norweska gazeta Dagbladet otrzymała potwierdzenie od Dworu Królewskiego że dochodzenie wewnętrzne zostało wszczęte po tym, jak Dagbladet wysłał w zeszłym tygodniu szereg pytań dotyczących prac budowlanych i jednego z zeszłorocznych projektów w Przypałacowym Parku w Oslo. W tej chwili nie wiadomo, jakie wewnętrzne wytyczne zarządził kierownik pałacu.

Osnes był kierownikiem pałacowym rodziny królewskiej od lat 90. i odegrał kluczową rolę w renowacji Pałacu Królewskiego i innych norweskich posiadłości królewskich. Jest wykształconym architektem i ma swoją firmę oprócz swojej pracy w pałacu.

Dwór Królewski nie chce komentować tej sprawy.

Rok przed zakończeniem budowy Pałacu Królewskiego w Oslo zarząd pałacu został powołany po raz pierwszy w 1848 r. Wtedy opracowano własną administrację pałacową odpowiedzialną za majątek królewski. Prywatne własności króla nie podlegają zarządcy pałacu. W dniu 1 stycznia 2002 r. Administracja pałacu została zreorganizowana, a część ich zadań została przeniesiona na dwór królewski, a pozostałe części trafiły do ​​Statsbygg.

***


27 kwietnia ogłoszono, że Guri Ofstad Varpe (46 lat), została zatrudniona jako nowy szef komunikacji na norweskim dworze królewskim. Rozpocznie ona swą pracę w czerwca tego roku.

***

Książę Haakon skomentował zwolnienie lekarskie króla Haralda, gdy spotkał się z norweską prasą podczas ostatniego dnia swojej podróży po państwach Bałtyku. Od czasu ogłoszenia zwolnienia lekarskiego ogłoszono, że Jego Królewska Mość będzie z dala od pracy tylko przez resztę tego tygodnia. W związku z tym Król Harald powraca do pracy w poniedziałek.


To właśnie podczas ostatniego dnia czterodniowej podróży księcia Haakona i królewskiej księżniczki Mette-Marit w krajach nadbałtyckich książę królewski skomentował sytuację króla. Jego Królewska Wysokość powiedział: "Myślę, że niedługo znowu będzie dobrze. Król bardzo dobrze myśli, że cały czas ma się dobrze. Teraz myślę, że jego stopa potrzebuje odpoczynku, a potem znowu będzie dobrze, a potem wróci. Będzie dobrze".

Kiedy król Harald był następcą tronu, a także służył w wojsku, odkryto, że ma wrodzoną wadę na jednej nodze. Trudno było całkowicie rozprostować stopę podczas zwykłego marszu. Lekarze sugerowali operację. Jednak po radzie rodzinnej w Pałacu zdecydowano, że nie będzie operowany. Na pewien czas udał się na leczenie do Sophie's Minde Hospital.

"Zazwyczaj mówię, że mam stopy, które nie są tak dobre, aby iść dalej. Dlatego nie lubię chodzić" - tak brzmiał komentarz króla Haralda w biografii króla opublikowanej w 2005 roku.

Źródła zdjęć: Wikipedia, Dagbladet, Twitter

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.