Otwarcie ogrodów Zamku Laeken+król Albert przejdzie operację


Już dziś zostaną otwarte ogrody zamku Laeken dla zwiedzających. Ogrody te co roku są otwarte zaledwie na trzy tygodnie. Czasem odbywają się w nich oficjalne spotkania, jak rok temu podczas posiedzenia członków NATO w Brukseli, królowa Matylda zaprosiła małżonki głów państw do ogrodów.
Już od kilku tygodni Pałac Królewski umieszczał w sieci zdjęcia i nagrania ogrodów by zachęcić jak najwięcej osób do ich odwiedzenia. A wczoraj okazało się nawet, że królowa po ogrodach oprowadziła Billie Vandenberghe-dziecięcą reporterkę i prowadzącą program dla dzieci Karreviet, co zostało nagrane na potrzeby tego programu.
Królowa Matylda powitała swego gościa w piątek rano słowami: „Witam Jestem bardzo zadowolony, jesteś tutaj!” Królowa Matylda następnie opowiedziała o budowie szklarni przez króla Leopolda II około 1875. Pokazała też Billie pracownię królowej Elżbiety. Matylda powiedziała, że królowa Elżbieta spędziła dużo czasu w swoim studio pracując nad nowymi rzeźbami. Królowa opowiedziała też o ciężkiej pracy ogrodników w szklarni, aby móc ją otworzyć na trzy tygodnie w roku. Ze względu na zimno w marcu obawiali się, że szklarnie nie będą gotowy na otwarcie w kwietniu.


Matylda powiedziała, że ​​jej mąż i dzieci spędzają dużo czasu w pięknych królewskich szklarniach. Dodała też: „Moje dzieci lubią tu pracować. Więc czasami przychodzą tutaj, aby pomóc ogrodnikom".


Nie jest tajemnicą, że królowa Matylda ma bardzo dobry kontakt z dziećmi, a to sprawdziło się i w przypadku Billie. Wyjaśniła, dużo rzeczy o różnych kwiatach i roślinach w sposób przyjazny dzieciom. Billie powiedziała później: „Królowa Matylda jest bardzo miła. Ona jest doskonałym przewodnikiem. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy o szklarniach i różnych roślinach. Jest tu bardzo ładnie. "Na koniec wycieczki, królowa powiedziała: „Jestem bardzo zadowolona z wizyty w szklarni z wami. To był pierwszy raz, ale mam nadzieję, że nie ostatni raz. Do zobaczenia następnym razem." A potem ucałowała dziewczynkę.
. Królewskie ogrody są otwarte dla zwiedzających od 21 kwietnia do 11 maja Królewskich Szklarnie są pełne rzadkich, cennych i egzotycznych roślin; niektóre z nich nawet należały do oryginalnej kolekcji Leopolda II. Otwarcie Królewskich Szklarń dla społeczeństwa jest tradycją, która trwa od ponad wieku. Wczoraj ogrody były otwarte dla prasy. Program możecie zobaczyć tutaj, a szczegóły o otwarciu ogrodów tutaj.


***

Po przeprowadzonych badaniach u króla Alberta zdecydowano, że król będzie musiał poddać się operacji/zabiegowi wstawienia nowej zastawki aortalnej. Dojdzie  do tego w przeciągu najbliższych 10 dni, a póki co wyniki króla były na tyle dobre, że czas do operacji spędza w domu z żoną.

2 komentarze:

  1. Piękne ogrody, chciałabym je zwiedzić...

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny gest Matyldy,że znalazła czas na oprowadzenie po nich dziewczynki.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.