The Wolfers Tiara


Belgowie mogą nie mieć rozległych skarbców klejnotów, ale w posiadaniu rodziny królewskiej są tiary zarezerwowane głównie dla królowych. Główną z nich jest Tiara Dziewięciu Prowincji, ale jest jeszcze kilka tiar, które również nosiły tylko królowe. Dziś przyjrzyjmy się tej, która została stworzona przez belgijskiego jubilera, Wolfersa.Ta tiara była jednym z prezentów ślubnych królowej Fabioli. Została jej dana w imieniu jubilerów branży diamentowej z Antwerpii. Diamentowa tiara, którą można również nosić jako naszyjnik, została stworzona w ich imieniu przez Wolfers, firmę, która od ponad wieku produkuje biżuterię w Belgii. 


Tiara jest mała, ale wszechstronna i nie brakuje w niej blasku, ponieważ jest wypełniona ponad 200 diamentami. Składa się z dwóch rzędów diamentów zwieńczonych 7 pikami, składającymi się z potrójnych układów diamentów różnej wielkości: największe na środku, coraz mniejsze po bokach.


Fabiola regularnie nosiła tę tiarę podczas swego bycia królową, czasami jako diadem, a czasem jako naszyjnik. Często nosiła ją jako naszyjnik podczas noszenia innych tiar, albo samodzielnie bez nich. Podczas gdy tiara wygląda raczej na niewielką, zakładana jako naszyjnik lub noszono w uniesionych włosach, zapewnia znaczny blask.


Mąż Fabioli, król Baudouin, zmarł w 1993 roku; po jego śmierci ten naszyjnik / tiara i wiele jej bardziej wyszukanych klejnotów były noszone rzadko, jeśli w ogóle. Dowiedzieliśmy się krótko po śmierci Fabioli, że ​​oddała wszystkie swoje rzeczy Hulpfonds van de Koningin, organizacji charytatywnej, którą założyła po tym, jak została królową Belgii. Ale, jak się okazało, Tiara Wolfers nie należała do tych rzeczy.


W październiku 2015 roku (podczas oficjalnej wizyty w Polsce) królowa Matylda, żona siostrzeńca Fabioli, króla Filipa, po raz pierwszy nosiła tiarę publicznie. Wiedzieliśmy, że Fabiola prywatnie rozdawała swą biżuterię członkom rodziny przed swą śmiercią, i jasne jest, że zarezerwowała niektóre z najwspanialszych elementów dla Matyldy. Ponowne pojawienie się tiary dało wielu nadzieję, że największa tiara Fabioli, hiszpański prezent weselny, może być ukryta również w zbiorze biżuterii Matyldy.


1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.