Tydzień z księżną Martą-jej dziedzictwo


Mimo, że księżna Marta nie żyje już od ponad 60 lat, pamięć o niej nie gaśnie:


Obszar o powierzchni 970 000 km² na Antarktydzie nosi nazwę Wybrzeże Księżnej Marty na jej cześć.


W 2005 roku pod Ambasadą Norwegii w Waszyngtonie odsłonięto posąg księżnej, a jego replikę postawiono dwa lata później w parku otaczającym Pałac w Oslo.Crown Princess Märtha Memorial Fund to fundacja charytatywna zarządzana przez człnków rodziny królewskiej. Najmłodsza córka księżniczki, księżniczka Astrid, jest w niej przewodniczącą. Początkowo założona jako Fundusz Jej Królewskiej Mości Księżniczki Märtha 1 kwietnia 1929 r., Fundusz ma zapewniać wsparcie finansowe dla społecznych i humanitarnych inicjatyw prowadzonych przez organizacje pozarządowe. W 2005 r. Fundusz posiadał aktywa o wartości około 28 milionów koron norweskich (NOK) i wydawał dotacje w wysokości około 1,5 miliona NOK dla około 300 odbiorców.


Jej syn, król Harald, nadał jej imię swej córce, księżniczce Marcie Luizie.Popularny szwedzki tort "Prinsesstarta" nazwano na cześć Marty i jej dwóch sióstr.Statek Kronprinsesse Martha ukończony w 1929 roku nosi jego imię. Statek ten brał udział w misji ratunkowej na niemieckim wycieczkowcu Drezno w 1934 roku. Od 2000 roku jest używany jako hotelowy statek w Sztokholmie. ***

Jest to ostatni post z serii o księżnej Marcie, choć możliwe, że za jakiś czas pojawią się kolejne posty dotyczące jej życia. Już jutro i pojutrze royalsi wracają do pracy po przerwie wielkanocnej, więc będą się pojawiać posty relacjonujące ich codzienne wyjścia.

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.