Tydzień z księżną Martą-Love Story


Jak wczoraj wspominałam, księżniczka Marta i i jej siostra Astrid stały wysoko w rankingu księżniczek na wydaniu. Rok 1925 królował w plotki na temat ich zamęścia: w kwietniu jedna z amerykańskich gazet podawała, że wkrótce zostaną ogłoszone zaręczyny Marty z księciem Walii, ale już latem łączono ją z belgijskim następcą tronu. Natomiast jej siostrę we wrześniu ogłoszono przyszłą księżną Norwegii (jak się okazało później, Astrid była już wtedy sekretnie zaręczona z księciem Leopoldem). W 1927 roku podejrzewano, że księżniczka Marta miała się spotkać z królem Bułgarii, Borysem, który szukał żony. Spotkanie miało się odbyć w Szwajcarii i miało mieć na celu omówienie ewentualnego małżeństwa.


Księżniczka Marta i książę Olaf znali się od dziecka. Po raz pierwszy spotkali się w 1904 roku na rodzinnym spotkaniu. Później wielokrotnie spotykali się na podobnych spotkaniach, a wiele lat później na jednym z nic się w sobie zakochali. Jak po latach wspominał Olaf, było to na 70 urodzinach jego babki, Louise (królowej Danii), w Charlottenlund. Urodziny te odbyły się w 1921 roku.Po tym wydarzeniu Olaf zaczął często jeździć do Sztokholmu by poznać jak najlepiej swoją wybrankę.


Para zaręczyła się potajemnie podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie, latem 1928 roku (książę Olaf brał w nich udział jako zawodnik i zdobył na nich medal). Podobno para udała się na spacer nad kanały i podczas  niego przedyskutowała swoje uczucia i plany. 


Po jakimś czasie zaczęły się pojawiać plotki o tajemnych zaręczynach i ich rychłym ogłoszeniu, lecz nikt ich nie potwierdził. Do czasu. Rankiem 14 stycznia 1929 roku książę Olaf incognito udał się pociągiem do Sztokholmu, gdzie spotkał się ze swą wybranką i jej rodzicami. Wtedy oficjalnie ogłoszono zaręczyny pary.Niektóre źródła mówią, że do wstępnych umów ślubnych doszło już dwa lata wcześniej, lecz z oficjalnymi obietnicami chciano poczekać do czasu, aż książę Olaf skończy studia w Oxfordzie.


Zwlekano z tym, ponieważ norweskie władze nie były pewne jak zostanie odebrane to małżeństwo-zaledwie 23 lata wcześniej Norwegia zerwała unię personalną ze Szwecją. Społeczeństwo jednak pozytywnie przyjęło informację o zaręczynach-uznano to za symbol końca napięcia między Szwecją a Norwegią po zerwaniu unii.


Para pobrała się 29 marca 1929 roku. O ich ślubie przeczytacie tutaj.

3 komentarze:

  1. Pod względem prasy plotkarskiej niewiele się od tamtego czasu zmieniło :)

    OdpowiedzUsuń
  2. I tak jak dzisiaj musieli się ukrywać z swoim uczuciem,aby mieć choć chwilę spokoju.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.