Tydzień z księżną Martą-życie powojenne


Norwegia została zniszczona przez wojnę, a księżna koronna Marta przewidywała, że ​​po wojnie nie wszystko będzie dobrze szło. Zasypywana towarami podczas swoich lat na wygnaniu, teraz mogła wykorzystać je, by przywrócić Skaugum do stanu używalności,Wkrótce rodzina królewska powróciła do rutyny. Ze względu na zaawansowany wiek króla Haakona, księżniczka królewska Marta i książę Olaf przejęli więcej wyjść i obowiązków. Ale Marta wciąż znajdowała czas, by cieszyć się ulubionymi rozrywkami, takimi jak gotowanie i haftowanie. Ponadto prywatnie grała na fortepianie dla swojej rodziny. Interesowała się sztuką, teatrem i literaturą.


Niestety, w ciągu ośmiu lat od 1946 r. do śmierci w 1954 r. Marta cierpiała na różne choroby, takie jak rwa kulszowa i żółtaczka. W tym okresie była często hospitalizowana i spędzała trochę czasu na Florydzie. Miała remisje, ale nigdy w pełni się nie wyzdrowiała. Po kolejnym ataku na początku marca 1954 roku została ponownie hospitalizowana. W dniu 21 marca 1954 r. Rodzina obchodziła srebrną rocznicę ślubu pary książęcej przy szpitalnym łóżku. Zmarła cicho 5 kwietnia, w otoczeniu męża, teścia, dzieci, siostry, księżniczki Margarethy i jej męża, księcia Axela. Jej brat, książę Carl Bernadotte, spóźnił się przez pogodę.Na pogrzebie poszli za instrukcjami, które zostawiła Marta, przygotowując pogrzeb królowej Maud. Był to jedyny precedens dla takiej okazji w Norwegii. Hrabia Flemming z Rosenborg, jej bratanek, przedstawił to oświadczenie o pogrzebie:


"Dzień pogrzebu był dniem smutku. Wszystko było bez znaczenia. Ciocia Marta była w centrum życia, miała tyle niekompletnych rzeczy do zrobienia, a ona była taką słodką i sympatyczną istotą ludzką, że z pewnością wiele by znaczyło dla wielu ludzi w latach, które mogły nastąpić. Pamiętam, że żal mi było księcia Olafa, który nagle był sam i miał tylko 51 lat. A także moja babcia w Szwecji, która teraz śledzi, jak jej drugie dziecko zmierza do ostatecznego miejsca spoczynku, zaledwie dwa lata po tym, jak straciła męża.


Ale najbardziej współczuję dzieciom, a po pierwsze Haraldowi. To było wzruszające, gdy zobaczyłem kruchego 17-latka, w czarnym kapeluszu i płaszczu, podążając za trumną matki przez ulice Oslo. "


Księżna koronna Marta była pierwszą damą Norwegii od 1938 do 1954 roku, ale nigdy nie zyskała tytułu królowej, a raczej zdobyła honorowy tytuł: Królowa, której Norwegowie nigdy nie dostali.


3 komentarze:

 1. Na jaką konkretnie chorobę zmarła księżna? Wydawała się bardzo wyniszczona pod koniec życia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmarła na niewydolność wątroby, którą spowodowała żółtaczka,

   Usuń
 2. Nie zdobyła tytułu królowej,ale myślę,że go nie potrzebowała,bo całym swoim życiem pokazała swoją królewską godność.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.